Nie masz jeszcze własnego chomika? Załóż konto
aleksio2009
 • Prezent Prezent
 • Ulubiony
  Ulubiony
 • Wiadomość Wiadomość

aleksander

widziany: 30.11.2012 16:49

 • pliki muzyczne
  172
 • pliki wideo
  86
 • obrazy
  27
 • dokumenty
  245

1628 plików
539,91 GB

 • 489,3 MB
 • 8 wrz 11 19:43
Dokument opowiada o mało znanej Pomocniczej Służbie Kobiet i losach jej uczestniczek: Danuty Gradosielskiej, Walentyny Sawickiej, Józefy Sobieskiej i Elżbiety Luli Piekarskiej. Kobiety te służyły w różnych formacjach: w siłach powietrznych, transporcie, szpitalach, obsługiwały dalekopisy. Niemal wszystkie pochodziły z dawnych polskich kresów. Mają podobne życiorysy. Najpierw zostały wywiezione przez Sowietów do Kazachstanu, na Syberię. Wstąpiły do armii Andersa i razem z nią trafiły do Persji, Iraku, Palestyny, Egiptu i Włoch. Nazywano je Pestkami ze względu na pracę w Pomocniczej Służbie Kobiet.

http://filmpolski.pl/fp/index.php/4221073

z chomika bombadilwlocie

 • 499,8 MB
 • 8 wrz 11 19:43
Miron Białoszewski Pamiętnik z powstania warszawskiego (Muzyczny) 70 minut, Polska 2009

Widowisko muzyczne na pl. Krasińskich w Warszawie przygotowane dla uczczenia 65. rocznicy powstania warszawskiego. Koncert ma formę oratorium dramatycznego, w którym biorą udział: orkiestra, chór, aktorzy, soliści i grupa wykonawców tworzących ruch sceniczny. Scenariusz oparto na fragmentach "Pamiętnika z powstania warszawskiego" Mirona Białoszewskiego jednego z najwybitniejszych dzieł literatury współczesnej, będącego zapisem dramatycznych przeżyć mieszkańców Warszawy. Muzykę skomponował Mateusz Pospieszalski.

z chomika bombadilwlocie

 • 174,0 MB
 • 8 wrz 11 19:43
Czy można zapomnieć, czy można wybaczyć... 25 minut, Polska 2008

W powszechnej świadomości upadek powstania warszawskiego spowodował nie tylko zniszczenie Warszawy, ale eksterminację lub deportację zarówno żołnierzy, jak i mieszkańców miasta. Wielu młodych Polaków trafiło do Niemiec. Nie wszyscy chcieli i mogli wrócić do komunistycznej Polski. Ci, którzy nie wrócili, musieli zorganizować sobie życie na nowo. Reportaż opowiada o tym, jak byli żołnierze AK urządzali sobie to nowe życie. Przedstawiony zostanie również fragment filmu o utworzeniu przez aliantów miasta Maczków.

z chomika bombadilwlocie

 • 232,9 MB
 • 8 wrz 11 19:43
Listy z barykady (Dokument) 40 minut, Polska 2008

Wiosną 2008 roku media obiegła wiadomość, że w jednym z niemieckich domów aukcyjnych są wystawione na sprzedaż listy przenoszone przez członków Harcerskiej Poczty Polowej podczas powstania warszawskiego. Listy te, kupione przez Polskę, wzbogaciły zbiory Muzeum Powstania Warszawskiego i stały się punktem wyjścia niezwykłej opowieści o powstańcach, o życiu w ogniu walk, w mieście obracającym się stopniowo w morze gruzów. Poprzez nie widz poznaje przebieg powstania, jego najważniejsze epizody.

http://filmpolski.pl/fp/index.php/4223342

z chomika bombadilwlocie

 • 175,3 MB
 • 8 wrz 11 19:43
Rekonstukcja wydarzeń Powstania Warszawskiego, dokonana ze zdjęć robionych podczas dwóch miesięcy przez fotoreportera Sylwestra Brauna - "Krisa". Braun, inżynier geodeta, przedwojenny współpracownik prezydenta Stefana Starzyńskiego, prowadził podczas okupacji zadład fotograficzny. Po powstaniu nie rozstawał się z aparatem, utrwalając wszystkie wydarzenia, do których mógł dotrzeć. W październiku 1944 opuścił stolicę. Kilkakrotnie przybywał do Polski, przywożąc około tysiąca zdjęć z Powstania. Wystawiono je w Muzeum Historycznym m. Warszawy, zainteresował się nimi Tadeusz Makarczyński. I w ten sposób powstał dwuczęściowy film będący prezentacją dzieła powstańczego fotoreportera. Są to nieruchome fotogramy, układające się w logiczne, fabularne ciągi-Braun fotografował bowiem różne stadia tego samego wydarzenia, powracał kilkakrotnie w te same miejsca. Towarzysząca zdjęciom sugestywna muzyka i komentarz tworzą dynamikę i dramaturgię tego nieruchmego filmu, oddają atmosferę tamtych dni.

http://filmpolski.pl/fp/index.php/424893

z chomika bombadilwlocie

 • 351,8 MB
 • 8 wrz 11 19:43
Andrzej Romocki ps. "Morro" - harcmistrz, dowódca kompanii "Rudy" wchodzącej w skład Batalionu "Zośka" - w czasie Powstania Warszawskiego uczestniczył w walkach na Woli, Starym Mieście i Czerniakowie. 15 września 1944 roku padł nad brzegiem Wisły, w pobliżu kościoła Świętej Trójcy, trafiony niemiecką kulą prosto w serce. Miał wówczas 21 lat. Jego dziewiętnastoletni brat Jan, ps. "Bonawentura" - podharcmistrz, żołnierz tego samego batalionu - zginął 18 sierpnia od wybuchu bomby lotniczej. Był poetą. Pozostał po nim piękny wiersz "Modlitwa Bonawentury", często śpiewany przez powstańców. Owdowiała kilka lat wcześniej matka chłopców, Jadwiga Romocka, nigdy nie pogodziła się z tą dojmująca stratą. Od 1945 roku pisała pamiętnik, który był rodzajem listów do nieżyjących synów.

http://filmpolski.pl/fp/index.php/4221958

z chomika bombadilwlocie

 • 349,6 MB
 • 8 wrz 11 19:43
Film Zofii i Andrzeja Krzysztofa Kunertów ukazuje dramatyzm powstania poprzez losy kilkorga jego uczestników, znanych postaci ze świata kultury. Dobór bohaterów pozwala na pokazanie znaczącego udziału cywilów walczących w jednym szeregu z żołnierzami. Swoje miejsce w filmie znaleźli także nieliczni cudzoziemcy walczący po stronie powstańców, np. Eileen Garlińska - Irlandka. Autorzy przypominają postać dowódcy powstania, generała "Montera", a z drugiej strony pokazują formacje niemieckie i oddziały kolaboracyjne. Na temat zbrodni niemieckich i powojennych losów niemieckich dowódców wypowiada się profesor Władysław Bartoszewski. W filmie udział biorą: Alina Janowska i Małgorzata Lorentowicz.

http://filmpolski.pl/fp/index.php/4219846

z chomika bombadilwlocie

 • 700,6 MB
 • 8 wrz 11 19:43
Film opowiada historię głuchoniemych żołnierzy walczących w Powstaniu Warszawskim. Mało kto wie, że w Powstaniu walczył Pluton Głuchoniemych, który nie poniósł żadnych strat w ludziach.

http://www.filmpolski.pl/fp/index.php/4222495

z chomika bombadilwlocie

 • 233,5 MB
 • 8 wrz 11 19:43
Swój film, będący kroniką powstania warszawskiego, Witold Zadrowski zrealizował z wyjątkową starannością. Przygotowując scenariusz i komentarz sięgnął do sześciu książek: "Armia Krajowa w dokumentach", "Samotny bój" Tadeusza Żenczykowskiego, "W sojuszniczym Londynie" Edwarda Raczyńskiego, "Polska w II wojnie światowej" Józefa Garlińskiego, "Dni walczącej stolicy" Władysława Bartoszewskiego i "Wielka Koalicja" Włodzimierza Kowalskiego. Sam też przygotowując się do nakręcenia filmu odnalazł wiele wcześniej nieznanych dokumentów. Poprosił również o wspomnienia przed kamerą uczestników powstania: prof. Aleksandra Gieysztora - wówczas kierownika Wydziału Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK i Tadeusza Żenczykowskiego - wówczas szefa Wydziału Propagandy AK. Wykorzystał też sekwencje wybrane z 7 godzin filmów dokumentalnych z powstania, fragmenty niemieckich kronik filmowych, materiały z archiwów Wytwórni Filmów Dokumentalnych i "Czołówki". Z tak bogatego materiału zbudował szczegółową kronikę powstania, lecz opowiedział ją w bardzo osobisty sposób.

http://www.filmpolski.pl/fp/index.php/42428

z chomika bombadilwlocie

 • 350,2 MB
 • 8 wrz 11 19:43
Kiedy we wrześniu 1939 roku na polskie miasta posypały się bomby, a hitlerowskie zagony pancerne wtargnęły do kraju, one miały po kilkanaście lat. Ich rodzice byli najczęściej inteligentami - lekarzami lub nauczycielami. Wielu ojców miało wojskową przeszłość, niektórzy brali udział w walce o niepodległość Polski u boku Józefa Piłsudskiego. Rodziny dziewcząt łączyło wychowanie w duchu patriotycznym i troska o narodową świadomość. W owych czasach dla młodego pokolenia "Bóg, honor, ojczyzna" nie były tylko pustymi słowami. Po klęsce wrześniowej dziewczęta włączyły się do ruchu konspiracyjnego. Tak jak ich męscy rówieśnicy narażały życie w walce z najeźdźcą. W oddziałach państwa podziemnego służyły jako sanitariuszki, łączniczki, szyfrantki czy kurierki. Nawet Erich von dem Bach, generał SS i głównodowodzący wojskami dławiącymi powstanie warszawskie, był pod wrażeniem odwagi i godności polskich kobiet. Koniec wojny był dla młodziutkich weteranek Armii Krajowej początkiem nowego koszmaru.

http://filmpolski.pl/fp/index.php/4221687

z chomika bombadilwlocie

 • Pobierz folder
 • Aby móc przechomikować folder musisz być zalogowanyZachomikuj folder
 • dokumenty
  0
 • obrazy
  0
 • pliki wideo
  10
 • pliki muzyczne
  0

10 plików
3,47 GB
wr356h37

wr356h37 napisano 13.11.2013 22:33

zgłoś do usunięcia
Sprawdz chomikuj hack Beta Version: Filmik<--Kliknij TUTAJ Dowod dzialania: KLIKNIJ TUTAJ NA FILMIE POKAZANY, JAK DZIALA I �E DZIALA ! ZAPRASZAM ! [HIT]

Musisz się zalogować by móc dodawać nowe wiadomości do tego Chomika.

Zaprzyjaźnione i polecane chomiki (21)Zaprzyjaźnione i polecane chomiki (21)
« poprzednia stronanastępna strona »
Zgłoś jeśli naruszono regulamin
W ramach Chomikuj.pl stosujemy pliki cookies by umożliwić Ci wygodne korzystanie z serwisu. Jeśli nie zmienisz ustawień dotyczących cookies w Twojej przeglądarce, będą one umieszczane na Twoim komputerze. W każdej chwili możesz zmienić swoje ustawienia. Dowiedz się więcej w naszej Polityce Prywatności