be0b38d06306ea2f0e89d2fc480e56d4.jpg
-
Anioły -
AUTOSTRADA -
BIZUTERIA -
Ciekawostki Swiata -
DECOUPAGE -
DIY-KURS -
Dom -
DRZEWKA BONSAJ -
DZIWNE DRZEWA -
Filmiki Video -
FRYZURY-PROSTE I WYGODNE -
HAFT WSTĄŻKOWY -
HAFTOWANE OBRAZY -
KALAIT -
Kamien palacz -
KFC -
KOŁO -miasto mojego dziecinstwa -
Konie -
Koty -
KOTY -
KULINARIA -
MIEJSCA TE MOGA ZNIKNAC -
NAJCIEKAWSZE MIEJSCA -
NASTARSZE ZDJECIA -
Nawiedzone lustro -
OBRAZY NA CIELE -
Ogrod Ustronie -
ORIGAMIA -
PERU -
Pies z ludzka twarza -
POLSKA -
POZNAN DZIS -
POZNAN-- MOJE MIASTO -
Psy -
QUILLINGIEM -
ROYAL-STONE -
ROZNE ZWIERZETA -
RÓZNE DŁUDOSCI I WIELKOSCI -
Rzeżby w piasku -
SPRYCIARZE -
SWIAT -
TAPETY -
Tapety moja fantazja -
tapety na fejsa -
TWORCZE INSPIRACJE -
Usronie moja kompozycja -
Wioska Karłow -
ZDJECIA POWOJENNE -
ZIMA- SWIETA -
Zrób to sam
Huacachina to niewielka oaza na pustyni Atacama, a zarazem jedna z najbardziej niezwykłych atrakcji Peru. Położona wśród wysokich piaszczystych wydm oaza przypomina miejsce ze snu, scenerię z filmu, prawdziwy miraż rodem z Sahary, który przyciąga ok. 200 tys. turystów rocznie.
Huacachina, chociaż wygląda na położoną na zupełnym odludziu, znajduje się zaledwie kilka kilometrów od 200-tysięcznego miasta Ica. Oazę zamieszkuje ok. 100 osób, co jest kroplą wody w morzu turystów odwiedzających Huacachinę.
Miejscowość przyciąga zarówno amatorów czystego piękna i relaksu, kontemplujących błękitno-zieloną plamę skrytą wśród żółtych wydm sięgających prawie 100 metrów, jak i poszukiwaczy przygód, którzy wybierają się na wycieczki jeepami i buggy po pustyni oraz... jeżdżą po piachu na nartach (sandboarding).
W pierwszej połowie XX wieku Huacachina gościła zamożnych Peruwiańczyków, którzy wierzyli w lecznicze właściwości wód oazy. Dziś teoria ta raczej nie ma już zwolenników, a sama Huacachina ma z wodą problem.
Spadek wydajności naturalnych źródeł, nadmierna eksploatacja i obniżanie warstwy wodonośnej oraz ekspansja pustyni sprawiają, że laguna kurczy się - głębokość wody spadła do ok. 1,5 m, a lustro oddaliło się od brzegu o 8 metrów. Poprawy stanu nie przyniosły próby dopompowywania wody do jeziora. Co więcej, czystość wody uległa wyraźnemu pogorszeniu i władze musiały zakazać kąpieli w lagunie Huacachina ze względu na ryzyko wystąpienia chorób skóry i układu pokarmowego.
Oby dalsze działania przyniosły zamierzony efekt, gdyż cudowna oaza Huacachina może po prostu zniknąć w nie tak odległej przyszłości...