peta-terrorist-threat-usda.jpg
-
ABC Psa -
Andrzej Nowicki -
Antyklerykalizm -
Desmond Morris -
Erich von Däniken -
Filmy -
Helen Ellerbe -
James A. Haught -
Joseph Ratzinger -
Karlheinz Deschner -
Kościół Katolicki (nowe spojrzenie) -
Nauka -
Papieże -
Pascal Boyer -
Richard Dawkins -
Robert A. Haasler -
Roman Kotliński (Jonasz) -
Różne -
Sir Laurence Gardner -
UFO -
Watykan Nazi - foto -
Wegetarianizm -
Zdjęcia -
Zdjęcia - PETA -
Zecharia Sitchin
» Film „Powody by zostać wegetarianinem”
» Film „Przyczyna maltretowania zwierząt”
» Film „Wegetarianizm... - Maja Ostaszewska”
» Ludzie na rzecz Etycznego Traktowania Zwierząt
DLACZEGO ZOSTAŁEM WEGETARIANINEM?
Wielu ludzi za najważniejszy argument na rzecz wegetarianizmu uważa względy etyczne. Ktoś staje się wegetarianinem ze względów etycznych wtedy, gdy zaczyna sobie uświadamiać, że inne istoty również mają uczucia i że te uczucia są podobne do naszych. Ta wiedza pozwala mu poszerzyć własną świadomość i zwracać uwagę na cierpienia innych.
W eseju The Ethics of Vegetarianism, zamieszczonym w czasopiśmie North American Vegetarian Society, koncepcja "humanitarnego uboju" została uznana za fałszywą. Obecnie wielu ludzi uspokaja się myślą, że zwierzęta zarzynane są "w sposób humanitarny". Sądzą oni, że w ten sposób można obalić wszelkie możliwe zarzuty wobec jedzenia mięsa. Niestety, nic bardziej mylnego.
Całe życie zwierząt hodowanych na mięso jest życiem nienaturalnym, począwszy od sztucznego zapładniania, okrutnego kastrowania, stymulowania wzrostu za pomocą hormonów, nienaturalnej diety tuczącej, a kończąc na długiej podróży w nadzwyczaj niewygodnych warunkach ku ich ostatecznemu przeznaczeniu. Ciasnota, elektryczne szpikulce oraz wykręcanie ogonów, nikczemna przemoc i strach - wszystko to nadal jest częścią "nowoczesnej" hodowli, transportu i rzezi zwierząt. Godzenie się z tym, a jednocześnie protestowanie przeciwko nieczułości i brutalności doświadczanej przez zwierzęta w ostatnich sekundach życia jest wypaczeniem znaczenia słowa "humanitaryzm".
Prawda dotycząca rzezi zwierząt wcale nie jest przyjemna. Rzeźnie są niczym wizja piekła. Przeraźliwie ryczące zwierzęta ogłuszane są uderzeniami młota, wstrząsem elektrycznym lub specjalnymi, służącymi do tego celu pistoletami. Unosi się je w powietrze za tylne nogi i transportuje przez fabrykę śmierci na przenośnikach taśmowych. Podrzyna się im gardło, obdziera ze skóry i tnie ich ciała, gdy jeszcze żyją, podczas gdy one wykrwawiają się na śmierć. Dlaczego zwierzęta hodowlane, kaleczone i zarzynane w rzeźniach, nie są chronione tymi samymi przepisami, które mają na celu troskę o dobro zwierząt domowych czy nawet laboratoryjnego szczura?
Wielu ludzi bez wątpienia zostałoby wegetarianami, gdyby odwiedzili rzeźnię lub gdyby sami musieli zabijać zwierzęta, które jedzą.
Takie wizyty powinny być przymusowe dla osób jedzących mięso.
Rzymski poeta Owidiusz napisał: "O moi bliźni, nie kalajcie swoich ciał pożywieniem pełnym grzechu. Jest dla nas zboże; są jabłka, pod których ciężarem uginają się gałęzie, oraz winogrona nabrzmiewające na winoroślach. Mamy słodko pachnące zioła i warzywa, które stają się miękkie i delikatne pod wpływem gotowania; nie odmawia się nam ani mleka, ani miodu pachnącego tymiankiem. Ziemia w obfitości dostarcza pożywienia nieskalanego grzechem i oferuje nam biesiady, które nie wymagają przelewu krwi i rzezi. Tylko zwierzęta zaspokajają swój głód mięsem, i to nawet nie wszystkie, gdyż konie, bydło i owce żywią się trawą".
Rzymski historyk Plutarch w eseju O jedzeniu mięsa pisze: "Jak w ogóle możesz pytać, dlaczego Pitagoras odżegnywał się od jedzenia mięsa? Co do mnie, to jestem ciekaw, w jakich okolicznościach i w jakim stanie umysłu pierwszy człowiek dotknął swymi ustami posoki i zaczął jeść mięso martwego stworzenia. Jak to się stało, że położył na stole martwe, stęchłe ciała, które jeszcze przed chwilą żyły, poruszały się, ryczały i krzyczały, i ośmielił się nazwać je pokarmem. [...] Nie zabijamy bynajmniej i nie spożywamy lwów ani wilków, mając na względzie własne bezpieczeństwo; wprost przeciwnie, ignorujemy te zwierzęta, a zarzynamy niewinne, nieszkodliwe, łagodne stworzenia bez żądeł i kłów, którymi mogłyby wyrządzić nam krzywdę. Aby zdobyć trochę mięsa, pozbawiamy je słońca, światła i długości życia, do których mają prawo, gdy przychodzą na ten świat".
Plutarch rzuca mięsożercom wyzwanie: "Jeśli twierdzicie, że taka dieta jest dla was naturalna, to osobiście zabijajcie dla siebie to, co chcecie zjeść. Zróbcie to jednakże gołymi rękami, nie używając tasaka, pałki czy topora".
Angielski poeta Shelley był zagorzałym wegetarianinem. W Vindication of Natural Diet napisał: "Niechaj orędownik pokarmu zwierzęcego zmusi się do przeprowadzenia rozstrzygającego eksperymentu co do własnej natury i - jak doradzał Plutarch - niech rozszarpie żyjące jagnię zębami, a potem, zanurzywszy głowę w jego wnętrznościach, ugasi pragnienie dymiącą krwią [...] wtedy, i tylko wtedy będzie konsekwentny".
Lew Tołstoj ubolewał, że zabijając zwierzęta na mięso "człowiek niepotrzebnie tłumi w sobie najbardziej duchowe uczucia - sympatię i współczucie dla innych, podobnych sobie stworzeń - i zadając gwałt własnej wrażliwości staje się okrutny". Ostrzegał również: "Jak możemy oczekiwać idealnych warunków na Ziemi, skoro nasze ciała są żywymi grobami pomordowanych zwierząt? Dopóki będą istniały rzeźnie, będą istniały i pola bitew".
Kiedy tracimy szacunek dla życia zwierząt, to tracimy go także dla życia ludzkiego. Dwadzieścia sześć wieków temu Pitagoras powiedział: "Ci, którzy zabijają zwierzęta, aby jeść ich mięso, mają skłonności do masakrowania własnych ciał". Obawiamy się armat, bomb i pocisków wroga, ale czy możemy przymykać oczy na ból i strach ponad 24 miliardów zarzynanych corocznie zwierząt, których śmierci my sami jesteśmy przyczyną? Nie mówiąc już o dziesiątkach milionów zwierząt zabijanych corocznie w "obozach tortur", czyli laboratoriach naukowo-badawczych, zwierząt zarzynanych dla futer, skóry czy po prostu "dla sportu" na polowaniach. Czyż to okrucieństwo nie czyni i nas samych bardziej okrutnymi?
Leonardo da Vinci pisał: "Zaprawdę, człowiek jest królem dzikich bestii, gdyż przewyższa je w okrucieństwie. Żyjemy kosztem śmierci innych. Jesteśmy cmentarzyskami!" I dodał: "Ale nadejdzie czas, kiedy człowiek będzie patrzył na zabijanie zwierząt w ten sam sposób, w jaki teraz patrzy na mordowanie ludzi". W innym miejscu mówi: "Ten, kto nie szanuje i nie ceni życia, nie zasługuje na to, aby żyć".
Także przywódcy polityczni doszli do wniosku, że szanse na pokój światowy zwiększą się, jeżeli większa liczba ludzi zostanie wegetarianami. U Nu, były premier Birmy powiedział: "Pokój światowy i każda inna forma pokoju, zależą w dużej mierze od nastawienia umysłów. Wegetarianizm może wprowadzić właściwą dla pokoju mentalność. Jest on walką o lepszy styl życia, który gdy zostanie zastosowany powszechnie, może doprowadzić do lepszych, bardziej sprawiedliwych i bardziej pokojowych stosunków między narodami".
Mahatma Gandhi uważał, że zasady etyczne bardziej pomagają wytrwać przez całe życie w diecie wegetariańskiej niż względy zdrowotne. Oznajmił: "Jestem przekonany, że na pewnym etapie życia duchowego zaprzestanie zabijania pokrewnych nam stworzeń w celu dogodzenia podniebieniu jest rzeczą konieczną". Powiedział również: "Wielkość narodu i jego postęp moralny można poznać po tym, w jaki sposób obchodzi się on ze swymi zwierzętami".
Powyższy tekst pochodzi z: http://ucztavege.most.org.pl/teksty/kk04.html
Zobacz również trzy krótkie filmiki, które mogą zmienić Twoje zdanie na temat używania odzieży pochodzenia zwierzęcego:
http://www.dkbunnybutcher.com/
Cytaty o wegetarianiźmie:
„Często się mówi, że ludzie zawsze zjadali zwierzęta, tak jakby miało to być usprawiedliwieniem dla kontynuowania tego zwyczaju. Zgodnie z tą logiką, nie powinniśmy powstrzymywać ludzi przed mordowaniem innych istot ludzkich, ponieważ także i to robią od najdawniejszych czasów.”
– Isaac Bashevis Singer
„Człowiek może zdrowo żyć nie zabijając zwierząt dla pożywienia. Dlatego też, jeżeli zjada mięso, uczestniczy w odbieraniu zwierzętom życia tylko po to, aby zaspokoić swój apetyt. Działanie takie jest więc niemoralne.”
– Lew Tołstoj
„Gdyby rzeźnie miały szklane ściany, każdy byłby wegetarianinem.”
– Paul McCartney
„Gdzieś podczas tego rozkosznego, letniego poranka, zarzynane są zwierzęta. Treblinka jest wszędzie.”
– Charles Patterson
„Hitler traktował ludzi „tylko” tak, jak ludzie traktują zwierzęta.”
– Charles Patterson
„Jesteśmy żywymi grobami zabitych zwierząt, mordowanych po to, aby zaspokoić nasze apetyty.”
– George Bernard Shaw
„Jeśli cały ten proces – transportu, ogłuszania, rzezi i krojenia mięsa na kawałki – jest czymś zupełnie dla nas naturalnym, to dlaczego rodzice z taką starannością chronią swoje dzieci przed przyglądaniem się temu?”
– Juliet Gellatley
„Jeżeli nie możesz sobie wyobrazić jak można bić zwierzęta, powinieneś nie móc sobie wyobrazić, jak można jeść mięso.”
– Natalie Merchant
„Każdy człowiek spożywający mięso musi się zmierzyć z oczywistą i smutną prawdą – jeśli jesz mięso, to zwierzęta będą mordowane dla ciebie.”
– Juliet Gellatley
„Ludożerca wyrusza na łowy, ściga i zabija innego człowieka, by następnie ugotować go i spożyć tak, jak uczyniłby to z dowolną inną zwierzyną. Nie ma takiego argumentu ani takiego faktu, który dałoby się użyć w obronie mięsa, a którego nie można by z równą mocą wysunąć na korzyść kanibalizmu.”
– Herbert Shelton
„Macie zwyczaj nazywania dzikimi bestiami węże, leopardy i lwy; lecz sami jesteście splamieni krwią i w niczym nie ustępujecie ich okrucieństwu. One zabijają jedynie dla zdobywania swojego normalnego pożywienia, lecz wy zabijacie by wykwintniej zastawić stół.”
– Plutarch
„Mając świadomość z jakim ogromem cierpienia zwierząt i zniszczeniem środowiska wiąże się jedzenie mięsa, nie potrafiłabym brać w tym udziału.”
– Izabela Sowa
„Martwe mięso powinno się grzebać, a nie jeść.”
– Chrissie Hynde
„Możemy człowieka ocenić po tym jak traktuje zwierzęta.”
– Immanuel Kant
„Nasze wnuki zapytają nas pewnego dnia: Gdzie byliście podczas holokaustu zwierząt? Co uczyniliście przeciwko temu okrucieństwu? Nie będziemy mogli się usprawiedliwiać po raz drugi, że nic o tym nie wiedzieliśmy.”
– Helmut Kaplan
„Naszym celem musi być wyzwolenie się... poprzez rozszerzenie kręgu współczucia na wszystkie żywe istoty i na cały cudowny świat natury.”
– Albert Einstein
„Nic nie przyniesie większej korzyści ludzkiemu zdrowiu oraz nie zwiększy szans na przetrwanie życia na Ziemi w tak dużym stopniu jak ewolucja w kierunku diety wegetariańskiej.”
– Albert Einstein
„Nie ma potrzeby, by ludzie jedli mięso. To zwyczajny schemat myślowy, stereotyp, który nam wtłoczono i który masowo powielamy. Ciężko jest go zmienić w ciągu jednej nocy, ale można tego dokonać stopniowo.”
– Janez Drnovšek
„Należy pytać nie o to, czy zwierzęta mogą rozumować, ani czy mogą mówić, lecz czy mogą cierpieć.”
– Jeremy Bentham
„Nie stałem się wegetarianinem dla swojego zdrowia, ale dla zdrowia kur.”
– Isaac Bashevis Singer
„Od wczesnych lat życia wyrzekłem się jadania mięsa. Przyjdzie czas, gdy ludzie tacy jak ja będą patrzeć na mordercę zwierząt tak samo jak teraz patrzą na mordercę ludzi.”
– Leonardo da Vinci
„Oświęcim zaczyna się wszędzie tam, gdzie ktoś patrzy na rzeźnię i myśli: to tylko zwierzęta.”
– Theodor Adorno
„Ponieważ współczucie w stosunku do zwierząt jest tak nierozerwalnie związane z dobrocią charakteru, można zaufać poglądowi, że jeśli ktoś jest okrutny wobec zwierząt, to nie może to być dobry człowiek.”
– Arthur Schopenhauer
„Przemoc jest przemocą. Nie ma znaczenia, czy ma ona miejsce w obozach koncentracyjnych czy w rzeźni.”
– Charles Patterson
„Społeczeństwo, które od początku swego istnienia bezceremonialnie wykorzystuje zwierzęta, po pewnym czasie staje się nieczułe na brak litości, wyobcowanie, przemoc, okrucieństwo. Wszystko to znajduje swoje odbicie w kulturze, tym samym odcinając człowieka od natury i pozbawiając go poczucia więzi z pozostałymi mieszkańcami naszej planety.”
– Charles Patterson
„Tak długo jak człowiek będzie zabijał zwierzęta, ludzie będą zabijali się nawzajem. W istocie, ten kto zabija i zadaje ból, nie zazna radości i miłości.”
– Pitagoras
„To co naziści robili z Żydami, człowiek robi teraz ze zwierzętami.”
– Charles Patterson
„To właśnie ludzkie współczucie wobec wszystkich istot czyni z niego prawdziwego człowieka.”
– Albert Schweitzer
„Tradycja judeochrześcijańska uzasadnia wykorzystywanie zwierząt w imię ludzkiego egoizmu, a nawet sadyzmu. Gdyby było inaczej, duchowni chrześcijańscy upominaliby hodowców zwierząt, którzy często przetrzymują je w strasznych warunkach, albo też osoby dokonujące uboju, aby zaoszczędziły zwierzętom zbędnych cierpień, np. długiego oczekiwania na śmierć w rzeźni.”
– Maria Szyszkowska
„W mleku każdy znajdzie coś dla siebie”. Kto mógłby temu zaprzeczyć? Oczywiście to „coś” może być biegunką, anemią z niedoboru żelaza lub nawet zawałem serca.”
– Frank Oski
„Wegetarianizm czyni nas bardziej ludzkimi.”
– Linda Blair
„Wegetariański sposób życia, przez swoje czyste, fizyczne oddziaływanie na ludzkie zachowanie, może wpłynąć na ludzkość w najbardziej dobroczynny sposób.”
– Albert Einstein
„Wędkarstwo jest najbardziej okrutnym, pozbawionym uczuć i najgłupszym pseudosportem.”
– George Byron
„Wielkość narodu i jego postęp moralny można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swymi zwierzętami.”
– Mahatma Gandhi
„Wielu ludzi uważa, że tym, którzy stają się wegetarianami, czegoś w życiu brakuje. Tym brakującym „czymś” jest zabijanie.”
– Eddy Grant
„Więcej niż jeden raz uświadomiłem sobie, że jeśli chodzi o zwierzęta, każdy człowiek jest nazistą.”
– Charles Patterson
„Właśnie skończyłeś jeść obiad; i choćby rzeźnia była nie wiem jak starannie ukryta we wdzięcznej oddali, jest w tym twój współudział.”
– Ralph Waldo Emerson
„Wszystkie argumenty na podparcie ludzkiej wyższości nie są w stanie zaprzeczyć jednej niezaprzeczalnej prawdzie: w cierpieniu zwierzęta są nam równe.”
– Peter Singer
„Wszystko to, co człowiek zwierzęciu wyrządził, spadnie z powrotem na człowieka.”
– Pitagoras
„Zaiste, chciałoby się powiedzieć, że ludzie są diabłami na ziemi, a zwierzęta dręczonymi przez nich duszami.”
– Arthur Schopenhauer
„Zostałam wegetarianką ze względu na zwierzęta, ponieważ nienawidzę żadnej przemocy. Potem pojawiły się też różne inne korzystne efekty. Zaczęłam czuć się lepiej, poprawiło się moje zdrowie, a ciało stało się bardziej sprawne i giętkie, co jest bardzo ważne dla sportowców. Potrzebuję teraz mniej snu, moja cera poprawiła się, a mój organizm ma teraz więcej energii. Uwielbiam być wegetarianką.”
– Martina Navrátilová
„Zwierzęta są moimi przyjaciółmi... a ja nie jadam swoich przyjaciół.”
– George Bernard Shaw
„Zwierzęta tego świata istnieją dla nich samych. Nie zostały stworzone dla człowieka, podobnie jak czarni ludzie nie zostali stworzeni dla białych, a kobiety dla mężczyzn.”
– Alice Walker
„Żaden związek chemiczny nie działa na człowieka tak silnie rakotwórczo jak białko zwierzęce.”
– Collin Campbell