jf016.jpg
-
2009.04.25 - Blask ikony -
Anna Świderkówna -
Biblia a czlowiek wspolczesny -
Chrześcijaństwo -
Cixin Liu - Problem trzech ciał -
Człowiek - istota społeczna -
Detale -
Fabiani Bożena - Gawędy o sztuce XIII-XV wiek -
Ijon Tichy -
ikona MB -
ikona Zbawiciela -
Ikony z kościoła dominikanów w Rzeszowie -
Jo Nesbo Pierwszy śniegg -
Jo Nesbo Wybawiciel -
Kobra -
Koniec Śmierci -
Krzysztoń Jerzy - Obłęd -
Krzysztoń Jerzy - Obłęd rar -
Lem Stanisław - Dzienniki Gwiazdowe -
Łowcy Skarbów Sezon 01 -
Łowcy Skarbów Sezon 02 -
Łowcy Skarbów Sezon 03 -
Miller Madeline - Kirke -
Most nad Sundem 2 -
Motyw miłości w Biblii -
Nesbo Jo - 10 Policja -
Nesbo Jo - Upiory -
Nie tylko o biblii -
Niebezpieczna gra (czyta J. Zelnik) -
Niewypowiedziany (czyta J. Wilkans) -
Obrazy Boga -
Östlundh Håkan - Wyspa Strachu -
Philip K. Dick - Ubik -
Posłuchaj o ikonach -
Prawie wszystko o Biblii (Radio Józef) -
Rozmow-o-biblii-ciag-dalszy -
Sasja na temat ikon u Dominikanów -
Sekrety Biblii + Biblia w tłumaczeniach - mp3 -
Slepowidzenie -
Stranger Things S01 -
Tajemnica Trójcy Świętej -
Teatr TV kobra -
Teksty o ikonach -
Terra Nova S01E01-13 (2011) -
Wallander (SWE) Sezon 1 pl -
Wallander (SWE) Sezon 2 pl -
Woody Allen -
Wprowadzenie do apokalipsy -
Wyndham John - Dzień Tryfidów -
Wyndham John - Poczwarki
Pierwsze jajko wielkanocne w pracowni Fabergé powstało w 1884 na zlecenie Aleksandra III, który chciał zrobić prezent swojej żonie Marii. Po śmierci Aleksandra III jego syn, Mikołaj II, kontynuował tradycję zamawiania jednego jajka na Wielkanoc. W środku jajka zazwyczaj kryła się niespodzianka, która aż do momentu otworzenia podarunku była objęta ścisłą tajemnicą.
Fabergé inspirował się wydarzeniami historycznymi np. wojnami czy otwarciem kolei transsyberyjskiej. Zdobił swoje dzieła miniaturami wiejskiej rezydencji cara, wizerunkiem Piotra Wielkiego na koniu itp. Najsłynniejszym jajkiem było jajko koronacyjne ofiarowane przez Mikołaja II żonie Aleksandrze w 1897. Dekoracja jajka nawiązywała do sukni koronacyjnej carycy (ornament siatki), w środku ukryta była złota miniatura karety koronacyjnej, z siedzeniami z rubinu, szybkami z górskiego kryształu i koroną Romanowów na dachu.
W 1900 roku jajka Fabergé wystawiono na Wystawie Światowej w Paryżu. Jajka zostały nagrodzone złotymi medalami, a Fabergé stał się sławny w całej Europie i otrzymał Legię Honorową. Do wybuchu rewolucji powstało 54 jaj carskich. W czasie rewolucji Fabergé stracił majątek, zdołał jednak ujść z życiem, uciekając przez Finlandię i Niemcy do Szwajcarii, gdzie zmarł na zawał serca w 1920.
Zachowały się 42 jaja carskie; najdroższe z nich, Zima, zostało sprzedane za 13,5 mln dolarów (6,5 mln. funtów). Za najbardziej niezwykłe uchodzi jajko Azow. 28 listopada 2007 na aukcji w domu Christie's jajko z zegarem i kogutem wykonane w 1902 roku dla rodziny Rotszyldów zostało sprzedane za rekordową sumę 18,5 mln dolarów. Z jajka co godzinę wyskakuje miniaturowy kogut, który ruszając się jak kukułka sygnalizuje godzinę.
Synowie Fabergé nie kontynuowali dzieła i w 1951 za 25 tys. dolarów sprzedali markę i technologię rosyjskiemu emigrantowi Samowi Rubinowi, producentowi perfum z USA. Prawa przechodziły potem z rąk do rąk, aż w 1989 za 1,5 mld dolarów kupił je koncern Unilever. We współpracy z koncernem jajka wyrabiał niemiecki jubiler Victor Mayer, który wykonał m.in. jedyne jajko z bursztynu ofiarowane Gdańskowi. W 2009 prawa zakupiła południowoafrykańska firma Pallinghurst Resours.
Tekst pochodzi z Wikipedii