stacja kolejowa.jpg
-
- a Folder na Hasło -
-- a Znajdziesz Wszystkie klucze w Kampie -
- 100 sztuczek do Windows 7 i XP -
• Zbiór książek o INFORMATYCE -
► Historia SZTUKI -
►Poradniki -
►Tworzenie stron internetowych -
19. Polskie normy -
Alina Sibera -
ARCHITEKTURA INACZEJ -
budowa broni i umundurowanie -
Budowa komputerów -
Daniel Van Der Putten -
Dokumenty -
E-booki -
Elektrownie wiatrowe -
Giełda -
HDR -
Ikony 3D HD -
Instrukcje obsługi aparaty fotograficzne -
Jak poskładać komputer - filmy -
Jean Marc Janiaczyk (sarthony) -
Jean-Louis Ernest Meissonier (sarthony) -
KONIE -
Konstytucje -
Kurs rysowania -
kusza -
Laptop -
Laptop Service Manuals Collection -
Mapy ciała -
Marchella Piery -
Marek Langowski (sarthony) -
MŁYNY WODNE -
Nauka fotografowania -
Pieski -
pistolety -
Różne -
Sam naprawiam komputer2 -
Samodzielny montaż komputera -
Samsung -
Schematy popularnych pralek -
Studio w plecaku -
TATRY 3D -
Tematy -
Tresura psa -
Unikatowe zdjęcia znanych ludzi -
WIN 7 Wskazówki dla zaawansowanych -
WINDOWS 7 -
Windows 7 - porady -
Wtyczki, gniazda
Był samotny, żył w nędzy i przez większość życia był uważany za upośledzonego psychicznie kalekę. Mówił bełkotliwie i niewyraźnie. Okazało się później, że jego język był przyrośnięty. Był pochłonięty pasją malarską. Pod koniec życia został doceniony i uznany na całym świecie za jednego z najwybitniejszych prymitywistów.
Nikifor był synem Eudokii Drowniak - ubogiej, głuchoniemej Rusinki, która trudniła się noszeniem wody do krynickich schronisk i pensjonatów - oraz, jak się przypuszcza, jednego z artystów malarzy, jakich wielu mieszkało wtedy w willi "Trzy Róże", największego w tamtym czasie pensjonatu w Krynicy (jedna z najbardziej rozpowszechnionych plotek przypisywała ojcostwo Aleksandrowi Gierymskiemu). Jednakże te dane biograficzne są niepewne i niepotwierdzone.
Tożsamość Nikifora Krynickiego została ustalona przez władze, kiedy to w 1962 roku sąd w Muszynie ustalił jego akt urodzenia z podaniem fikcyjnych danych obojga rodziców, na wniosek Stefana Półchłopka, przewodniczącego Miejskiej Rady Narodowej w Krynicy. Jego prawdziwe nazwisko brzmiało najprawdopodobniej Epifaniusz Drowniak. Sam Nikifor nie używał tego nazwiska - o sobie wcześniej mówił i podpisywał się na obrazach jako Nikifor.
Twórczość Nikifora odkryta została w 1930 przez ukraińskiego malarza Romana Turyna, który zapoznał z nią polskich i ukraińskich malarzy kapistów przebywających w Paryżu. Obrazy Nikifora wzbudziły ich zachwyt, zwracali przede wszystkim uwagę na bezbłędne operowanie kolorem. Entuzjastyczne opinie środowiska artystycznego nie zmieniły jednak nieprzychylnego stosunku do jego twórczości - nadal nie znajdował nabywców na swoje prace i zrozumienia dla swej sztuki.
Pierwsza publikacja na temat Nikifora pojawiła się w roku 1938 w czasopiśmie "Arkady" nr 3. Napisał ją Jerzy Wolff - nabywca dużej kolekcji dzieł Nikifora.
Od 1960 aż do śmierci Nikiforem opiekował się krynicki artysta malarz Marian Włosiński. Poświęcił dla niego swój talent i stworzył mu dobre warunki do pracy i życia, a po śmierci Nikifora zadbał o zachowanie jego twórczości. .
Na grobie Nikifora na krynickim cmentarzu znajdują się obecnie dwa napisy: "Nikifor Krynicki" alfabetem łacińskim i "Epifanij Drowniak" cyrylicą.
Talent Nikifora przejawiał się głównie w twórczości na kawałkach tektury, okładkach zeszytów, skrawkach papieru, na których uwieczniał autoportrety, widoki krynickich willi i cerkwie. Był przy tym wysoce płodnym twórcą, stworzył blisko 40 tysięcy dzieł. W centrum Krynicy-Zdroju, nad potokiem Kryniczanka w zabytkowej willi Romanówka znajduje się Muzeum Nikifora.
Największy zbiór obrazów i rysunków Nikifora znajduje się w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu.
(http://pl.wikipedia.org/wiki/Nikifor_Krynicki)