Róża damasceńska.jpg
-
animacje -
bal weteranów -
ballada o Marii Magdalenie -
Boże Ciało -
byłeś ty byłam ja -
Czeskie -
czterdziestolatek -
daj daj nie odmawiaj daj -
Dansing Band -
doniczkowe -
Duo Fenix -
Dynamic -
dzisiaj rezerwa -
filmiki -
fiołek afrykański -
hej hej góralu -
humor -
Kornelia i Leszek Filec -
koty -
krzewy -
Leszek Orkisz -
Liban -
list do matki -
łóżka -
Maria Magdalena -
melodie -
Nimfa z czarnego stawu -
o pszczołach -
opolskie dziouchy -
ostatni taniec -
pies -
piosenki -
pola zielone -
polne -
procesje -
Prymaki -
psy -
ptaki -
ptaszki -
Rosyjska -
Ryszard Sawicki -
Sierra Madre -
Singapur -
Teresa Waleriańska -
The Shadows -
trzy razy kukułeczka -
wideo -
zapach kobiety -
zdjęcia -
zwierzęta
Róże damasceńskie zostały przywiezione do Europy z Azji Mniejszej, w XVIII wieku. Należą one do grupy róż historycznych.
Tworzą dość luźne, silnie rosnące krzewy, o swobodnym pokroju, dorastające do wysokości około 2m, o sztywnych, prostych, zielonych pędach. Niektóre odmiany mogą silnie się rozrastać, za pomocą rozłogów. Ostre, igiełkowate kolce pokrywają jedynie pędy kwiatostanowe. Pędy są gęsto pokryte średniej wielkości, 5-7 listkowymi, podłużnie jajowatymi , szarawo-zielonymi, matowymi, nieco szorstkimi, lekko zwisającymi liśćmi.
Róża damasceńska kwitnie w czerwcu, a odmiany ‘jesienne’ powtarzają kwitnienie na przełomie września i października, szczególnie, jeśli zadbamy o regularne usuwanie przekwitniętych kwiatów.
Kwiaty są ich największą ozdobą. Są wzniesione, duże (około 7cm średnicy) różowe lub białe, pełne lub półpełne, o charakterystycznym układzie rozetowym, dość płaskie. Dodatkowym atutem jest ich niezwykle intensywny, piękny zapach. To dzięki niemu róże te są szeroko wykorzystywane w przemyśle perfumeryjnym, a ich płatki, po destylacji stanowią źródło cennego olejku różanego oraz wody różanej.
Róża damasceńska jest dość odporna na mróz, ale w surowe, bezśnieżne zimy, pędy niektórych odmian mogą przemarzać, dlatego warto je kopczykować na zimę. Poza tym, należy do roślin mało wymagających. Dobrze rośnie zarówno w pełnym słońcu, jak i w półcieniu. Toleruje mniej zasobne gleby i okresowe susze.