64337d8f.jpg
-
bal weteranów -
ballada o Marii Magdalenie -
Boże Ciało -
byłeś ty byłam ja -
córka grabarza -
Czeskie -
czterdziestolatek -
daj daj nie odmawiaj daj -
Dansing Band -
doniczkowe -
Duo Fenix -
Dynamic -
dzisiaj rezerwa -
filmiki -
fiołek afrykański -
hej hej góralu -
humor -
Kornelia i Leszek Filec -
koty -
krzewy -
Leszek Orkisz -
Liban -
list do matki -
łóżka -
Maria Magdalena -
melodie -
Nimfa z czarnego stawu -
o pszczołach -
opolskie dziouchy -
ostatni taniec -
pies -
piosenki -
pola zielone -
polne -
procesje -
Prymaki -
psy -
ptaki -
ptaszki -
Rosyjska -
Sierra Madre -
Singapur -
Teresa Waleriańska -
torty -
trzy razy kukułeczka -
wideo -
zapach kobiety -
zdjęcia -
Znachor -
zwierzęta
Wysokość: Wyrasta do 60 -100 cm.
Ozdoba rośliny: Okazałe, piramidalne kwiatostany, złożone z dużych kwiatów. Barwa kwiatów biała, różowa, niebieska lub fioletowa w paru odcieniach. Liście dzwonka ogrodowego są szorstkie, pokryte szczecinkami (przez które przy poruszaniu szeleści) a łodyga wzniesiona. Jako roślina dwuletnia w pierwszym roku tworzy przyziemną różyczke, z której w roku następnym wyrasta łodyga z kwiatostanem. Pora kwitnienia: Kwitnie stosunkowo krótko - tylko przez lipiec.
Uprawa: Roślina dość łatwa w uprawie choć ma pewne wymagania co do gleby i satnowiska. Dość dobrze znosi nasze zimy ale lepiej go okryć. Może być czasem atakowany przez szkodniki - przędziorki lub mszyce.
Proste jest również rozmnażanie dzwonków ogrodowych - nasiona wysiewa się w maju, czerwcu a nawet lipcu. Są bardzo drobne, dlatego dobrze jest wysiewać je z piaskiem aby wschody były równomierne i ne za gęste. Kiełkują po 2 tygodniach. Gdy siewki osiągną 5 cm przesadzamy je na miejsca stałe. Często roślina rozsiewa się sama.
Gleba: Najlepsza jest gleba żyzna, nieco glinista i przez całe lato wilgotna. W gorszej glebie też sobie poradzi ale kwiaty będą mniej okazałe. Odczyn lekko zasadowy. W przypadku słabszej gleby zastosować kompost.
Stanowisko: Słoneczne, choć może być też półcień - wtedy nieco słabiej dzwonki ogrodowe kwitną.
Zastosowanie:Dzwonki ogrodowe ładnie wyglądają przy płotach, murach oraz jako uzupełnienie rabat bylinowych. Nadaje się do ogrodów w stylu wiejskim lub naturalistycznym, do obsadzania dzikich zakątków w ogrodzie . Jak wszystkie dzwonki mają trochę starmoodny wdzięk - dobrze wyglądają w towarzystwie innych roślin w stylu retro np. z różami historycznymi.
Nadają się również na kwiaty cięte. Ciekawostki: Dzwonki ogrodowe pochodzą z Europy Południowej. W Polsce dobrze czuje się na terenach podgórskich