zdjecie%20(9).jpg
-
♨️LISTOPAD 2024♨️ -
❄️GRUDZIEŃ 2024❄️ -
0 -
-0 -
1 -
-1` -
2024 rok -
A -
B -
c -
C -
CZERWIEC 2024 -
D -
dedykacje -
DESZCZ -
DO KLIK -
DODATKI 2 -
DODATKI 2024 -
DODATKI JESIENNE -
DODATKI JESIEŃ 2024 -
e -
E -
F -
G -
GIFY -
H -
I -
j -
J -
K -
Kondolencje -
KWIECIEŃ 2024 🌼 -
LETNIE -
LIPIEC 2024 -
MAJ 2024 -
MISZ MASZ -
MOJE ,MOJE -
NA WIOSNĘ -
obrazeki -
OBRAZKI -
PAŻDZIERNIK 2024 -
RAMKA -
RAMKI -
RAMKI 2024 -
Tajemnicza67 -
WIELKANOC 20 -
Wigilia -
WIOSNA -
WRZESIEŃ 2024 -
👗SIEREPIEŃ 2024👗
Gotycki kościół katedralny na Wzgórzu Lecha w Gnieźnie
Sanktuarium św. Wojciecha
Początki gnieźnieńskiej katedry sięgają końca IX wieku, kiedy wybudowano prostokątne oratorium jednonawowe. Pod koniec X w. Mieszko I wybudował świątynię na planie krzyża, przebudowując jednonawowe oratorium. W 977 roku pochowano w świątyni księżną Dąbrówkę, żonę Mieszka I. Przed przybyciem św. Wojciecha do Gniezna, Bolesław Chrobry przebudował świątynię wg planu prostokąta, wynosząc ją później do rangi katedry. W 999 roku odbył się pogrzeb św. Wojciecha oraz jego kanonizacja przez papieża Sylwestra II.
Między 7 a 15 marca 1000 do Gniezna przybył cesarz Otton III, aby pomodlić się przy grobie św. Wojciecha. Odbył się wtedy tzw. I zjazd gnieźnieński[2], na którym książę Polski Bolesław Chrobry i cesarz omawiali plany utworzenia wspólnego królestwa Niemiec, Francji, Rzymu, Anglii i Państw Słowiańskich. Utworzono archidiecezję gnieźnieńską i I metropolię kościelną w Polsce, podległą wyłącznie papieżowi.
Po pożarze w 1945 roku katedra została odbudowana. Przywrócono jej wówczas cechy gotyckiej świątyni, jaka stała w tym miejscu w XIV wieku. Pozostałości wcześniejszych budowli można zobaczyć w podziemiach. Potężne wieże katedry zwieńczone są barokowymi hełmami. Wnętrze jest równie imponujące: długość wynosi 85 m, a wysokość nawy głównej 22 m.
Trójnawowy kościół kryje wiele cennych zabytków:
- nagrobek prymasa Zbigniewa Oleśnickiego wykonany przez Wita Stwosza w 1495 roku,
- Drzwi Gnieźnieńskie z końca XII wieku stanowią unikalne źródło informacji o życiu i zwyczajach w tamtych czasach.Zostały wykonane z brązu.
- Srebrna trumna kryjąca relikwie św. Wojciecha, wystawiona pod baldachimem na środku prezbiterium, została wykonana w roku 1662 przez gdańskiego złotnika
Jedną z ciekawszych i jednocześnie najstarszych kaplic jest kaplica Pana Jezusa usytuowana w ambicie, za konfesją św. Wojciecha. Jej wezwanie pochodzi od gotyckiego krucyfiksu, z którego, w czasie wojen szwedzkich, miały spływać krwawe łzy i który król Jan Kazimierz wypożyczył do swojego ołtarza polowego. Pasyjka wróciła do Gniezna po podpisaniu pokoju oliwskiego i do dziś otaczana jest przez wiernych wielką czcią.
W podziemiach katedry została pochowana Dobrawa - żona Mieszka I. Tutaj znajdują się relikwie św. Wojciecha, tutaj koronowało się 5 królów Polski i tutaj była ostoja polskości w czasach rozbiorów i wojennej zawieruchy.