Download: ziemniak(1).jpg
5] Ziemniaki. Źródło witamin i minerałów
niaki uprawiane były przez Inków – już ok. 3500 lat temu. Do Polski przywiózł je z wiedeńskiej wyprawy (1683) Jan III Sobieski w darze dla królowej Marysieńki. Dziś, spośród ponad 200 jego odmian, w naszym kraju znanych jest kilkanaście. Różnią się kształtem, kolorem, smakiem i zapachem; są słodkawe albo gorzkawe, mięsiste albo mączyste, duże albo małe, białe albo żółte; niektóre bardziej nadają się na sałatkę, inne na purée lub na placki, jeszcze inne do gotowania, pieczenia albo na frytki.
Ziemniaki należą do produktów o szczególnie niskiej wartości energetycznej – która wynosi około 65 kcal (272 kJ) w 100 g. Pozbawione są tłuszczu i sodu, zawierają natomiast tak ważne proteiny i węglowodany. Dzięki temu mogą być wykorzystywane w diecie lekkostrawnej.
Ziemniaki są ważnym źródłem składników mineralnych, a wśród nich szczególnie magnezu, który odgrywa istotną rolę w regulacji wzrostu, przemiany materii i podziału komórkowego. Znajdziemy w nich znaczne ilości fosforu i potasu, mającego działanie zasadotwórcze. W śladowych ilościach mają też wapń, żelazo, mangan, fluor, jod i siarkę.
Podobnie jak warzywa, ziemniak równoważy kwasotwórcze produkty zbożowe (pieczywo, ciasta, kasze, makarony). Zawiera także wiele witamin rozpuszczalnych w wodzie, a zwłaszcza witaminę C.
Żółte odmiany mają sporo beta-karotenu (im ciemniejszy miąższ, tym go więcej). Wszystkie zawierają nieco witamin H, K, B1, B2, B6 i PP.
W zielonych ziemniakach znajduje się bardzo często szkodliwa dla zdrowia solanina. Takie bulwy najlepiej odrzucić.
cd. 5 a ]