Download: Aleksandretta obrożna.jpg
Aleksandretta obrożna (Psittacula krameri)
Rodzina: Papugi (Psittacidae)
Rozmnażanie...
Aleksandretta jest bardzo popularnym gatunkiem w polskich hodowlach. Występuje w bardzo dużej liczbie mutacji. Należy do gatunków, które są łatwe w rozmnażaniu. Dojrzałośc płciową osiągaja po 2 latach. Należy je rozmnażać parami. W celu rozmnożenia dostarczamy papugom budkę lęgową o wymiarach szer: 41cm, wys: 27cm dł: 27cm z otworem wejściowym o średnicy 8cm.
Dno należy wyścielic 3cm warstwą trocin. Można je wymieszac z torfem. Papugi przystępują do lęgów najczęściej wczesną wiosną. Lęgi mogą odbywac się w wolierze zewnętrznej. W czasie lęgów ptaki powinny mieć spokój. Samica składa średnio 3-5 białych jaj o wymiarach 3,0x2,8cm. Wysiaduje je przez 22dni. Młode spedzają 6 tygodni w gnieździe po czym je opuszczają. Przez okres 2 tygodni sa karmione przez rodziców. Młode, które można juz oddzielić mają ciemne dzióbki i są nieco mniejsze niż rodzice. Nie mają obroży, która wybarwia się u samców po 1,5 roku.
Oswajanie...
Oswajanie aleksandrett nie jest trudne. W przypadku młodych ptaków, jest bardzo łatwe i szybko widać efekty naszych starań. Ptaki te szybko uczą sie powtarzania dźwieków, a nawet słów! Szybko przyzwyczajają się do człowieka, zawierając z nim więź.
Pokarm...
Podstawowy skład mieszanki ziaren, które należy dostarczyć aleksandrettą obrożnym: słonecznik, owies, przenica, proso. Jako smakołyk można podawac orzeszki ziemne. Aleksandretty bardzo lubią jabłko i marchew (najlepiej podawac w plastrach). Mieszanka jajeczna w czasie okresu godowego jest wskazana tylko wtedy, gdy temperatura nie spada poniżej 18 stopni. Dotyczy to wszytskich papug, ponieważ mają one problem ze strawieniem jajka, w skutek czego dochodzi do śmierci ptaka. Aleksy bardzo lubia skiełkowane nasiona (najlepiej kiełki przenicy). Zawierają one dużo witamin. Podawając kiełki nie trzeba sięgać po sztuczne preparaty witaminowe. W wolierze powinno sie znajdować wapno, na dnie cienka warstwa piasku. Nie może zabraknąć świerzych gałęzi, na których papugi zdzierają dziób.
Pochodzenie i życie w naturze...
Ojczyzną Aleksandrett obrożnych są tereny Afryki Środkowej i wschodniej oraz Azji południowej. W naturze występuja w kolorze zielonym.
Fizjologia...
Dorosłe ptaki osiągaja długość ciała - 40cm. Samce różnią się od samic tym, że mają wokół szyji "obrożę", samice jej nie posiadają. Rozróżnienie płci u młodych jest nie możliwe (pomijając metodę laboratoryjną). Po 1,5 roku zaczyna sie pojawiać u samców obroża. Aleskandretty są odporne na niskie temperatury. Można je trzymac w nieogrzewanej wolierze wewnętrznej. Nie jest wskazane trzymanie tych ptaków w zewnętrzej wolierze, która nie jest zabezpieczona przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, gdyż aleksandretty śpią na siatce, czego skutkiem jest często odmrożenie palców. Zewnętrzne woliery należy zabezpieczyć np. folią.