Nie masz jeszcze własnego chomika? Załóż konto
Irena.P
 • Prezent Prezent
 • Ulubiony
  Ulubiony
 • Wiadomość Wiadomość

Kobieta Irena

widziany: 3.12.2017 17:14

 • pliki muzyczne
  249
 • pliki wideo
  99
 • obrazy
  1012
 • dokumenty
  243

1713 plików
31,45 GB

Ukryj opis
 • 95 KB
 • 29 lis 10 20:43
MATKA BOŻA NIEUSTAJĄCEJ POMOCY.

KRAKÓW PROKOCIM . ARCHIDIECEZJA KRAKOWSKA.
KAPLICA UNIWERSYTECKIEGO SZPITALA DZIECIĘCEGO.
Obraz z końca XX wieku, koronowany 12 IX 2001 przez Franciszka kardynała Macharskiego, metropolitę krakowskiego. Oryginał obrazu namalowanego w X wieku znajduje się w jednym z rzymskich kościołów w pobliżu bazyliki Santa Maria Maggiore. Historia kultu Matki Bożej Nieustającej Pomocy, bo takim wezwaniem nazwana została szpitalna kaplica, rozpoczyna się 11 grudnia 1965 roku kiedy to dzięki staraniom Kongresu Polonii USA, w Krakowie - Prokocimiu powstaje szpital pediatryczny. W trudnym komunistycznym okresie władze robiły wszystko aby zminimalizować rozwijający się tu kult, przeznaczając między innymi kaplicę na salę wykładową. Dzięki staraniom ówczesnego Metropolity Krakowskiego Kardynała Karola Wojtyły wyrażono zgodę na odprawianie cichych Mszy Świętych. Po upadku reżimu, do obsługi kaplicy i posługi w szpitalu zostają sprowadzone siostry ze Zgromadzenia Świętego Józefa, i właśnie dzięki staraniom jednej z nich, siostry Moniki Cebuli, w roku 1986 w kaplicy umieszczona zostaje kopia cudownego obrazu. O prośbach i łaskach wymodlonych tutaj świadczą dzisiaj gęsto zapisane kartki zeszytów. Niezdarnym, dziecięcym pismem wyrażone są słowa błagania i podziękowania, łzy, ból i cierpienie. Przez strony zeszytów przewijają się również wdzięczność i radość. Jest to żywa kronika codziennych zmagań małych pacjentów i ich rodziców. Wyrazem wdzięczności są skromne, ale jakże wymowne wota w postaci np. kwiatuszków uformowanych dziecięcą rączką w modelinie. Matce królującej w tym obrazie zaufały dzieci, zaufali rodzice. Przed Jej tron przychodzi personel medyczny oraz wierni z okolicznych osiedli wierząc w Jej Nieustającą Pomoc.

z chomika Hanami_

 • 85 KB
 • 29 lis 10 20:43
MATKA BOŻA PŁASZOWSKA.

KRAKÓW. ARCHIDIECEZJA KRAKOWSKA.
KOŚCIÓŁ NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA.
Obraz z drugiej połowy XV wieku, o wymiarach 117 na 95 cm, koronowany na prawie diecezjalnym 5 V 1991 przez Franciszka kardynała Macharskiego, metropolitę krakowskiego. Wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus, nazwany Obrazem Matki Bożej Płaszowskiej, od 1931 roku jest własnością Księży Najświętszego Serca Jezusowego w Krakowie - Płaszowie. Obraz malowany jest przez mistrzów szkoły sądecko - krakowskiej, pozostającej pod wpływem sztuki czeskiej i pochodzi z drugiej połowy XV wieku. Wiadomo, że przed rokiem 1850 znajdował się w ołtarzu kościoła parafialnego w Czernichowie czczony jako obraz Matki Boskiej łaskami słynący. Odnaleziony w magazynie kościelnym przez pana Cichonia, parafianina czernichowskiego, miłośnika religijnej sztuki zabytkowej, staje się przez trzy pokolenia własnością jego rodziny nie tylko jako zabytek co rodzinna świętość. W roku 1900 obraz zostaje zabrany przez syna Stanisława do Izdebnika. Jego pierwsza odnotowana renowacja przeprowadzona została w latach 1929 - 1931 przez przez syna Władysława, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych. W tych właśnie latach w Krakowie - Płaszowie osiedlili się pierwsi Księża Sercanie i właśnie do nowo wybudowanego przez nich kościoła pan Stanisław Cichoń podarował obraz. Przed obrazem Matki Bożej Płaszowskiej wypraszane są i otrzymywane bywają przede wszystkim łaski dotyczące życia małżeńskiego i rodzinnego a liczne wota umieszczone w gablotach obok ołtarza z obrazem Matki Bożej świadczą o tym, jak wiele dobrodziejstw otrzymują wierni i jak wielu z nich przeżywa jedynie w głębi serca swoje dramaty, a także radości z otrzymanych łask.

z chomika Hanami_

 • 56 KB
 • 29 lis 10 20:42
MATKA BOŻA BOLESNA.

KOŚCIERZYNA. DIECEZJA PELPLIŃSKA.
KAPLICA NIEPOKALANIE POCZĘTEJ MATKI BOSKIEJ ANIELSKIEJ SIÓSTR NIEPOKALANEK.
Kamienna figura z XV wieku o wysokości 58,5 cm, koronowana 8 VI 2002. Jedyny to przypadek aby w jednej parafii znajdowały się dwa ukoronowane wizerunki. W kościerskiej farze przemianowanej na Sanktuarium Matki Bożej Kościerskiej Królowej Rodzin znajduje się łaskami słynący od około 400 lat obraz, natomiast tutaj w kaplicy Sióstr Niepokalanek, kamienna figura Łaskami Słynącej Miłosiernej Matki Bolesnej. Rzeźba ta bez wątpienia pochodzi z XV wieku i posiada duże walory artystyczne. Wzorowana jest na najlepszych średniowiecznych dziełach artystów europejskich. Ani autor rzeźby, ani pierwsze miejsce jej pobytu nie są znane. Pieta została znaleziona w Chełmnie nad Wisłą, gdzie była zakopana przy "żelaznej bramie" w pobliżu kościoła świętego Jana i powierzona siostrom benedyktynkom, które umieściły ja w swoim chórze i otoczyły wielka czcią. W 1882 roku, w czasie kasaty konwentu benedyktyńskiego, siostry jako najcenniejszą rzecz zabrały figurę wywożąc ją do Bysławka. Właśnie tutaj sławne staja się odpusty związane z kultem Matki Bolesnej przyciągające licznych wiernych. Przez wstawiennictwo Maryi alkoholicy zrywali z nałogiem, zwaśnione rodziny pojednywały się, a smutni odchodzili pocieszeni.W czasie drugiej wojny światowej Pietę ukryto na plebanii w parafii Świętej Trójcy. Dzięki Jej cudownemu wstawiennictwu miasto ocalało. W dowód wdzięczności mieszkańcy Kościerzyny i okolicznych miejscowości w czasie misji parafialnych w 1958 roku oddali Matce Bożej Bolesnej publiczny hołd, dziękując za opiekę i ocalenie miasta podczas obu wojen światowych. Kult Matki Bożej Bolesnej rozwija się nadal przyciągając licznych wierzących z bliższych i dalszych okolic. Kilkutomowa "Księga łask i podziękowań" oraz kilkaset zgromadzonych wotów, wraz z dołączonymi szczegółowymi opisami, niezbicie świadczą o wielkiej Miłości jaką Maryja darzy swoich czcicieli, tych którzy zaufali Jej bez reszty.

z chomika Hanami_

 • 87 KB
 • 29 lis 10 20:42
KOŚCIERSKA KRÓLOWA RODZIN.

KOŚCIERZYNA. DIECEZJA PELPLIŃSKA.
KOŚCIÓŁ TRÓJCY ŚWIĘTEJ.
Obraz z XVII wieku, o wymiarach 150 na 108 cm, koronowany 16 V 1998. Od około 1610 roku w kościerzyńskim kościele znajdował się, przywieziony tutaj przez biskupa wrocławskiego z Rzymu, obraz Matki Bożej będący wierną kopią obrazu Matki Bożej Śnieżnej z Bazyliki Santa Maria Maggiore. Przed umieszczeniem go w kosciele oddano obraz do pracowni malarzy gdańskich którzy doszyli fragmenty płótna malując na nim symbol Ducha Świętego w postaci unoszącej się gołębicy i dziewięć wybranych tajemnic rózańcowych. Obraz miał być pomocą i ochroną w walce z zalewającym ziemię śląską potopem reformacji. W roku 1646 umieszczono go w nowym, wybudowanym w miejsce spalonego w 1626 roku, kościele przeznaczając dla niego miejsce w głównym ołtarzu. Od tego też czasu, dzięki założonemu w roku 1742 Bractwu Różańcowemu, nasila się kult Maryjny. Z ich inicjatywy ufundowane zostały srebrne sukienki z dziewięcioma srebrnymi medalionami. Obecnie, jak przez cztery wieki, słynący łaskami obraz, znajduje się w bocznej kaplicy kościerskiej Fary. Kościół ten, po rozebraniu poprzedniego, zbudowano w latach 1914 - 1917. W naszych czasach złożono w darze, między innymi, osiem obrączek małżeńskich od rodzin, które niegdyś skłócone, po wielu latach powróciły do pierwotnej zgody i w ten sposób dziękują Maryi. W roku 1970 biskup chełmiński Kazimierz Józef Kowalski, mając przed oczyma to, co niosły dzieje tego cudownego obrazu, jak też dla pogłębienia kultu Najświętszej Maryi Panny, ustanowił w tym kościele Maryjne Sanktuarium.

z chomika Hanami_

 • 42 KB
 • 29 lis 10 20:42
MATKA BOŻA KODEŃSKA KRÓLOWA I MATKA PODLASIA

KODEŃ, DIECEZJA SIEDLECKA.
BAZYLIKA ŚW. ANNY.
Obraz z w. XV/XVI, o wymiarach 223x128 cm, koronowany 15 VIII 1723 r. przez biskupa łuckiego Stefana Rupniewskiego.Tradycja podaje, że obraz kodeński przywiózł, a właściwie wywiózł z Rzymu chorąży wielki litewski Mikołaj Sapieha, zwany Pobożnym. Będąc chorym udał się z pielgrzymką do Rzymu, aby tam uprosić łaskę uzdrowienia. Papież Urban VIII przyjął go bardzo serdecznie i zaprosił do swojej kaplicy, gdzie był czczony obraz Matki Bożej Gregoriańskiej. W czasie modlitwy przed tym właśnie obrazem Sapieha został uzdrowiony. Zapragnął posiąść ten cudowny wizerunek na własność i usilnie prosił aby mu go podarowano. Spotkał się jednak z odmową. Wtedy przekupił zakrystianina papieskiego i ten wykradł obraz z kaplicy. Po otrzymaniu wizerunku Sapieha natychmiast wyjechał z nim do kraju i umieścił w Kodniu. Było to 15 września 1631 roku. Obraz został początkowo umieszczony w kaplicy zamkowej Sapiehów. Papież pod karą ekskomuniki polecił obraz zwrócić do Watykanu. Wypadki dziejowe jednak sprawiły, że Mikołaj Sapieha na sejmie w 1634 roku dzielnie bronił praw Kościoła. Na wieść o tym papież przebaczył mu zuchwały czyn wykradzenia obrazu i wyraził zgodę aby pozostał on w Kodniu. W dniu 8.01.1636 roku biskup łucki Bogusław Radoszewski przeniósł łaskami słynący wizerunek z kaplicy zamkowej do drewnianego kościółka św. Anny. Car kasując parafię kodeńską zarządził, że cudowny obraz Matki Bożej Kodeńskiej wraz z wotami i relikwiami ma być przewieziony na Jasną Górę, bez żadnych odznak czci. OO. Paulini 3.VIII.1875 roku umieścili obraz w bazylice jasnogórskiej w kaplicy aniołów Stróżów. W 1926 roku obraz przewieziono do Warszawy i poddano konserwacji. W nocy 4 na 5 lipca przeniesiono święty wizerunek do Siedlec. 17.VIII.1927 roku obraz wyruszył w uroczystym pochodzie z Siedlec do Kodnia. Po 52 latach wygnania wróciła Najświętsza Wygnanka do swojej stolicy.

z chomika Hanami_

 • 99 KB
 • 29 lis 10 20:41
MATKA BOŻA KALWARYJSKA.

KALWARIA ZEBRZYDOWSKA. ARCHIDIECEZJA KRAKOWSKA.
BAZYLIKA MATKI BOŻEJ ANIELSKIEJ.
Malarz nieznany, datowany na I połowa XVII wieku farba olejna na płótnie 74 × 90 cm. Obraz został koronowany 15 sierpnia 1887 przez kard. Albina Dunajewskiego. Wizerunek ten był własnością Stanisława Paszkowskiego z Kopytówki, kiedy 3 maja 1641 zauważono na nim krwawe łzy płynące z oczu Matki Bożej. Do Kopytówki ściągnęli wówczas przedstawiciele okolicznego duchowieństwa i szlachty, którzy potwierdzili nadzwyczajne wydarzenia. Wkrótce zjawił się też gwardian klasztoru bernardynów, który namówił Paszkowskiego do przekazania obrazu do Kalwarii. Tak też się stało obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem został podarowany przez Paszkowskiego w 1641 roku. Znajduje się w ufundowanej przez Michała Zebrzydowskiego kaplicy przy południowej ścianie kościoła, który zostaje tam umieszczony w 1667 roku. Kalwaryjskie sanktuarium jest jednym z ważniejszych miejsc kultu pasyjnego i maryjnego oraz centrum pielgrzymkowym w Polsce.W historii sanktuarium kalwaryjskiego oprócz koronacji, niewątpliwie historycznym wydarzeniem były dwie wizyty Ojca Św. Jana Pawła II - w 1979 i w 2001 roku.

z chomika Hanami_

 • 77 KB
 • 29 lis 10 20:41
MATKA BOŻA KALWARYJSKA.

KALWARIA PACŁAWSKA. ARCHIDIECEZJA PRZEMYSKA.
KOŚCIÓŁ ZNALEZIENIA KRZYŻA ŚWIĘTEGO.
Obraz z XVII wieku, o wymiarach 153 na 87 cm koronowany 15.VIII 1882 przez biskupa przemyskiego Łukasza Ostoję Soleckiego. Wśród lasów, 22 km od Przemyśla w Kalwarii Pacławskiej znajduje się franciszkański klasztor i kościół z cudownym obrazem Najświętszej Panny. Fundatorem Kalwarii jako miejsca pielgrzymkowego był Andrzej Maksymilian Fredro, a fundacja zatwierdzona została przez biskupa przemyskiego w 1668 roku. W ciągu trzech lat wybudowano 28 kaplic dróżek Pana Jezusa, 16 kaplic dróżek Matki Bożej Bolesnej i 14 kaplic dróżek Zaśnięcia i Wniebowzięcia Matki Bożej. W lewej kaplicy kościoła w pięknym ołtarzu znajduje się cudowny obraz, przedstawiający Matkę Najświętszą jako Królowę siedzącą na obłokach. Barokowy ten obraz pochodzi z XVII wieku, a jego autor jest nieznany. Na Kalwarię został przyniesiony w 1679 roku z Kamieńca Podolskiego, z kościoła franciszkanów. Wizerunek czczony był od samego początku przez pątników, o czym świadczą liczne cuda i łaski otrzymane za przyczyną Pani Kalwaryjskiej. Wydarzenia te skłoniły franciszkanów do zabiegów o koronację obrazu. Od tej uroczystości Kalwaria Pacławska zyskała jeszcze większy rozgłos, o czym świadczy kilka tomów w których zapisano otrzymane łaski.

z chomika Hanami_

 • 86 KB
 • 29 lis 10 20:40
MATKA BOŻA NIEUSTAJĄCEJ POMOCY

KALISZ NIEDŹWIADY.DIECEZJA KALISKA.
KOŚCIÓŁ WNIEBOWZIĘCIA N.M.P.
Obraz z XIX wieku, koronowany 7. VI 1991 przez Ojca Świętego Jana Pawła II. W kaplicy SS. Karmelitanek bosych znajduje się obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy, którego cudowna moc objawia się w niezliczonych łaskach. Świadczą o tym kroniki klasztorne i wota umieszczone po jego bokach. Jest on wierną kopią obrazu z kościoła św. Alfonsa w Rzymie u OO. Redemptorystów. Poświęcony przez ojca św. Leona XIII, potarty o oryginał, przywieziony został przez kardynała Albina Dunajewskiego i ofiarowany SS. Karmelitankom Bosym w Wieliczce. Z Wieliczki siostry przewiozły obraz do Lwowa. Od pierwszych chwil Matka Boża Nieustającej Pomocy zdobyła sobie serca wiernych. Kult Jej urósł do zdumiewających rozmiarów. Głośnym echem odbiło się nagłe uzdrowienie niewidomej dziewczynki. Wiele osób chorych, osoby w stanach agonalnych wracały do życia i zdrowia. Przed obrazem kapłani chętnie odprawiali swoje Msze Św. prymicyjne. W 1939 roku obraz został koronowany na prawie diecezjalnym przez arcybiskupa lwowskiego Bolesława Twardowskiego. W grudniu 1939 roku nowe władze objęły klasztor zamieniając go na "przytułek dla starców". W roku 1946 Karmelitanki zostają wysiedlone, opuszczają Lwów zabierając ze sobą cudowny obraz. Po wielu trudach tułaczego życia osiedlają się w Kaliszu. I znowu prowizoryczna, maleńka kaplica. Dzięki Świętemu Józefowi, a przez Niego dobroczyńcom Karmelu pobudowano w Niedźwiadach nowoczesny piękny klasztor z kaplicą. Kult Matki Bożej trwa nadal, jest on jednak cichy i ukryty.

z chomika Hanami_

 • 72 KB
 • 29 lis 10 20:39
MATKA BOŻA POCIESZENIA.

JODŁÓWKA. ARCHIDIECEZJA PRZEMYSKA.
KOŚCIÓŁ MATKI BOŻEJ POCIESZENIA.
Obraz z połowy XVII wieku, o wymiarach 96 na 65 cm, koronowany 31.VIII 1975 przez Karola kardynała Wojtyłę, metropolitę krakowskiego.Obraz został namalowany prawdopodobnie pod koniec XVI lub XVII wieku. Według pierwszego proboszcza parafii Jodłówka świątobliwego księdza A. Pawłowskiego przebywał najpierw w Dobromilu, skąd w drugiej połowie XVII wieku został przeniesiony w okolice Pruchnika i następnie umieszczony na górze w kapliczce na drzewie obok źródełka w Jodłówce. Jak głosi tradycja niedaleko tego miejsca mieszkała uboga wdowa z małym synkiem, który w czasie żniw został ukąszony przez żmiję. Juz prawie konającego synka zaniosła zrozpaczona matka przed obraz Matki Najświętszej i błagała o ratunek. Odebrała natchnienie aby obmyć dziecko w pobliskiej studzience. Gdy to uczyniła dziecko odzyskało zdrowie. Nastąpiły potem kolejne cudowne uzdrowienia które sprawiły, że w 7 lat po koronacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w roku 1724 ksiądz biskup Szembek z Przemyśla powołał specjalną komisję do zbadania łask. W 20 lat później biskup przemyski W. Sierakowski zlecił następnej komisji ponowne badanie cudów. On też opisał w aktach wizytacyjnych wygląd pierwszej kaplicy, w której umieszczono obraz Matki Bożej Pocieszenia. Istniejąca w archiwum księga cudów zawiera wiele niezwykłych łask i uzdrowień jakich doznali modlący się tutaj ludzie. Woda czerpana ze studzienki pomaga ludziom zwłaszcza chorym na oczy.

z chomika Hanami_

 • 81 KB
 • 29 lis 10 20:39
MATKA BOŻA NIEUSTAJĄCEJ POMOCY.

JAWORZNO. DIECEZJA SOSNOWIECKA.
KOŚCIÓŁ MATKI BOŻEJ NIEUSTAJĄCEJ POMOCY.
Obraz z XX wieku, koronowany 14.VI 1999 przez Ojca Świętego Jana Pawła II Przez długi czas mieszkańcy Osiedla Stałego w Jaworznie nie mieli własnego kościoła - nie zezwalały na to ówczesne władze państwowe. Pierwsza szansa pojawiła się w roku 1978, gdy utworzono tu, potajemnie, ośrodek duszpasterski. Tego samego roku uroczyście wprowadzono kopię obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy z kościoła św. Alfonsa w Rzymie. Budowa kościoła rozpoczęła się w roku 1981. Zmagania z trudnościami (szkody górnicze), uwieńczone zostały poświęceniem w roku 1997. A dwa lata później, Jan Paweł II, który kiedyś jako metropolita krakowski przewodniczył powitaniu Matki Bożej w Jaworznie, nakładając w Sosnowcu korony powiedział: "Jaworzno specjalnie czekało, czekało ze swoim obrazem Matki Bożej, aż ich biskup zostanie Papieżem, i wtedy go ukoronuje". Warto wspomnieć, że w pobliżu dzisiejszego sanktuarium Matki Bożej w 1943 roku Niemcy utworzyli filię obozu w Oświęcimiu. W 1945 obóz przejęli żołnierze sowieccy. Zwożono tu Niemców, Ślązaków, Cyganów, Ukraińców. W sumie w pobliskim lesie pochowano 10 tysięcy więźniów z lat 1943 - 1949. Od 1950 do 1956 istniał tu natomiast obóz dla więźniów młodocianych, często uczestników antykomunistycznego podziemia.

z chomika Hanami_

 • 211 KB
 • 29 lis 10 20:39
MATKA BOŻA KRÓLOWA NIEBA I ZIEMI

JAŚLISKA. ARCHIDIECEZJA PRZEMYSKA.
KOŚCIÓŁ ŚW. KATARZYNY ALEKSANDRYJSKIEJ.
Obraz sprzed końca XV wieku, o wymiarach 121 na 81 cm koronowany 10.VI.1997 przez Ojca Świętego Jana Pawła II . W 1366 roku król Kazimierz Wielki wydał przywilej lokacyjny dla nowego miasta, położonego w Beskidzie Niskim, które z czasem przybrało nazwę Jaśliska. W miejscowości tej, w kościele parafialnym znajduje się od niepamiętnych czasów otaczany przez wiernych kultem wizerunek Matki Bożej . Na uwagę zasługuje fakt, że obraz z Jaślisk był szczególnie znany na ziemi słowackiej: przybywały doń pielgrzymki z miejscowości takich jak Medzilaborce, Svidnik, Stropkov, Bardejov, a także innych. Przybywali tu pielgrzymi obojga obrządków: wschodniego i łacińskiego. Wydaje się więc pewne, że obraz przybył do Jaślisk właśnie ze Słowacji. Kiedy? Nie wiadomo, być może jego przeniesienie związane było z szerzącą się na południu falą husytyzmu i reformacji. Dawny kościelny parafii w Jaśliskach zaświadcza, że przybywający tu na początku XX wieku pielgrzymi ze Słowacji przepraszali Maryję, że z winy przodków musiała opuścić ich ziemię i błagali "Cudowna Mateńko Jaśliska, wróć do nas!". Należy jednak wspomnieć, że do stóp Pani w Jaśliskach od dawna przybywali nie tylko Słowacy - ale także Węgrzy, Łemkowie, Romowie, i oczywiście Polacy. Niestety, ten jednoczący narody charakter sanktuarium zaczęło tracić po I, a szczególnie po II wojnie światowej - czemu trudno się dziwić, znając historię tej ziemi. Uroczysta koronacja obrazu z Jaślisk miałą miejsce na zakończenie Mszy Św. sprawowanej przez Jana Pawła II w Krośnie. Po tej uroczystości obraz nie od razu powrócił na swoje dawne miejsce, lecz wyruszył w drogę po wszystkich ważniejszych miejscowościach regionu. Wreszcie, 31 sierpnia 1997, w obecności kilku tysięcy pielgrzymów z Polski i Słowacji dokonano uroczystej intronizacji obrazu w Jaśliskach.

z chomika Hanami_

 • 68 KB
 • 29 lis 10 20:38
MATKA BOŻA BIESZCZADZKA.

JASIEŃ RUDKI. ARCHIDIECEZJA PRZEMYSKA.
KOŚCIÓŁ WNIEBOWZIĘCIA N.M.P.
Kopia obrazu z przełomu XV i XVI wieku, o wymiarach 137 na 106 cm, koronowanego 8.IX 1921 przez biskupa przemyskiego Józefa Pelczara. Cudowny obraz, to ikona bizantyńska z przełomu XV i XVI wieku, która przywędrowała do Jasienia po II wojnie światowej z Rudek koło Sambora. Pisana historia obrazu zaczyna się na początku XVII wieku. Gdy po klęsce Stefana Potockiego pod Sosnowym Rogiem w Mołdawii Tatarzy napadli w 1612 roku na Podole, wśród wielu wsi spalili Żeleźnicę. W zgliszczach cerkwi znaleziono obraz Matki Bożej w dziwny sposób zupełnie nie uszkodzony. Ludność miejscowa została wymordowana, albo poszła na tułaczkę, obraz zaś umieszczono w kościele parafialnym w Rudkach. Przez całe lata modliły się przed nim wielkie rzesze ludu, w tym również dostojnicy Królestwa polskiego: Jan Kazimierz, Michał Wiśniowiecki, Jan III Sobieski, którzy potem z wdzięczności ozdabiali kościół cennymi wotami. Po zmianie granicy państwa obraz w roku 1946 przewieziono do Przemyśla a potem do Jasienia. W 1992 roku ikona Matki Bożej Bieszczadzkiej została skradziona, jej los do dziś nie jest znany. W dwa lata później, na jej miejscu umieszczono kopię.

z chomika Hanami_

 • 80 KB
 • 29 lis 10 20:38
MATKA BOLESNA.

JAROSŁAW. ARCHIDIECEZJA PRZEMYSKA.
BAZYLIKA MATKI BOŻEJ BOLESNEJ.
Figura z wieku XIV, o wysokości 75 cm, koronowana dwukrotnie: 8.IX.1755 przez biskupa przemyskiego Hieronima Sierakowskiego i 8.IX. 1855 przez biskupa przemyskiego Ksawerego Wierzchlejskiego. Figurę znajdującą się w kościele dominikanów, wyrzeźbioną z drzewa polnej gruszy, otaczano czcią już w roku 1381. Zaledwie sześć lat później z pielgrzymką dziękczynną przybyła tutaj św. Królowa Jadwiga. Biorąc pod uwagę liczne łaski, których w Jarosławiu doznano, w 1636 biskup przemyski Andrzej Szołdrski uznał figurę za cudowną. Koronacja obrazu odbyła się natomiast staraniem Konstantego Sobieskiego, syna króla Jana III. Obok bazyliki Matki Bożej Bolesnej znajduje się źródło, które zgodnie z podaniem, wytrysnęło w 1381 roku, w chwili objawienia Maryi. Nad źródłem, ujętym później ocembrowaniem wznosi się kaplica, której ściany pokryte są dziękczynnymi napisami za łaski otrzymane tutaj za pośrednictwem Matki Bolesnej.

z chomika Hanami_

 • 97 KB
 • 29 lis 10 20:37
RÓŻAŃCOWA MATKA BOŻA ŁASKAWA.

JANÓW LUBELSKI. DIECEZJA SANDOMIERSKA.
KOŚCIÓŁ ŚW. JANA CHRZCICIELA.
Obraz z XVII wieku, o wymiarach 92 na 176 cm, koronowany 8 IX 1985 przez Franciszka kardynała Macharskiego, metropolitę krakowskiego.Zachowana do naszych czasów Księga Cudów podaje, że pierwsze objawienie Matki Bożej miało miejsce w dniu 2 listopada 1645 roku. Maryja ukazała się niejakiemu Wojciechowi Boskiemu, bednarzowi, który szedł ze wsi Ruda do kościoła parafialnego w Białej. Według jego relacji Matka Boża miała wypowiedzieć te słowa: "Ta jest wola Boża, aby tu chwała Jego, na tym miejscu, i pamiątka moja odprawiała. Idź zaraz i powiedz to kapłanowi i pobliższemu urzędowi swojemu". Proboszcz parafii w Białej z niedowierzaniem odniósł się do relacji przedstawionej przez Wojciecha Boskiego. Nie przekonało go również drugie widzenie mające miejsce 8 grudnia tegoż roku. Nieufnie odniósł się także do relacji rybaków, którzy łowiąc ryby w pobliskim stawie byli świadkami procesji aniołów w miejscu objawień. Kiedy kult zaczął zataczać coraz szersze kręgi, kiedy nastąpiły pierwsze cudowne uzdrowienia i liczne łaski, proboszcz zdecydował o sprowadzeniu komisji do zbadania tych wydarzeń. Komisja po długim i wnikliwym badaniu zezwoliła na postawienie krzyża oraz, w latach 1647-1648 na wzniesienie niewielkiej, drewnianej kaplicy pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W kaplicy tej prawdopodobnie umieszczono ufundowany przez Jana Zamojskiego obraz z wizerunkiem Matki Bożej, który bardzo szybko zyskał sławę i miano obrazu Matki Bożej Łaskawej Janowskiej. Mijały lata, sława cudownego wizerunku wciąż wzrastała i wkrótce drewniana kapliczka stała się zbyt ciasna dla pomieszczenia tłumów ściągających w cudowne miejsce. Wtedy to Jan Zamojski, w latach 1659-1660 zbudował kościół i drewniany klasztor który 8 września 1660 roku przejęty został przez ojców dominikanów. Mając zgodę na budowę nowego murowanego obiektu sakralnego dominikanie rozpoczynają wznoszenie nowej świątyni którą całkowicie ukończono w 1769 roku. W głównym ołtarzu znajduje się obraz Najświętszej Maryi Panny, uznany w 1762 roku przez Komisję Diecezji Krakowskiej za słynący łaskami.

z chomika Hanami_

 • 112 KB
 • 29 lis 10 20:37
MATKA NIEZAWODNEJ NADZIEI

JAMNA. DIECEZJA TARNOWSKA.
KOŚCIÓŁ MATKI BOSKIEJ NIEZAWODNEJ NADZIEI.
Obraz z końca XX wieku, koronowany 3 VI 1998 przez Ojca Świętego Jana Pawła II Historia tego obrazu pisze się nadal i pisać się będzie tak długo jak długo istnieć będą ludzie dobrej woli, ludzie zorientowani na Boga, na Miłość, szukający dróg poprzez odkrywanie źródeł Ewangelii. Ojciec Jan Góra dominikanin z Poznania, człowiek niespożytej energii, w Jamnej - wiosce nikomu nie znanej, położonej nad Dunajcem w okolicach Zakliczyna, gdzie przed dwudziestu laty proboszczem był jego stryj, przejął darowane mu przez Gminę tereny ze starą, rozpadającą się szkołą i w tym miejscu, mając zgodę swoich przełożonych, postanowił utworzyć duszpasterski ośrodek akademicki. W czasie wojny we wsi Jamna 24 września 1944 roku, kiedy to oddziały niemieckie, w odwecie za istniejącą na tych terenach partyzantkę rozpoczęły pacyfikację, miejscowa ludność wypchnęła z piwnicy matkę z trojgiem dzieci trzymającą w ręku obraz Matki Bożej sądząc że wróg nie uczyni jej krzywdy. Stało się inaczej. Niemcy zabili kobietę z jej dziećmi. Nie oszczędzili również obrazu dziurawiąc go kulami. Na prośbę ojca Góry, aby upamiętnić tamto wydarzanie, Małgorzata Sokołowska z Poznania namalowała obraz nazwany Matką Bożą Jamneńską - Matką Niezawodnej Nadziei. Spontanicznie zebrane precjoza wystarczyły na odlanie koron dla Matki Bożej i Jezusa. 3 czerwca 1998 roku, podczas audiencji generalnej w Watykanie, Jan Paweł II ukoronował namalowany obraz. W liście skierowanym do biskupa tarnowskiego napisał: "Dlatego z własnej inicjatywy, powodowani nadzieją,(...) nałożyliśmy na wyżej wymieniony obraz Bożej Rodzicielki złotą koronę, aby jako Matka Niezawodnej Nadziei wielu błądzącym synom mogła skuteczniej wyjednywać Bożą Łaskę i w niej ich umacniać." Warto na koniec przytoczyć słowa samego pomysłodawcy, Ojca Jana Góry : "Miejsce któremu zadano śmierć i które spalono do szczętu, a ono podniosło się i zaczęło żyć. Stało się to wszystko właśnie dzięki nadziei, jaka promieniuje z obrazu Maryi, Matki Niezawodnej Nadziei. Na Jamną powróciła nadzieja. I tak jak kiedyś ludzie omijali Jamną, pozwalając zarastać drogom, tak teraz ciągną na Jamną, dobrze wiedząc po co. Jamna stała się bowiem świątynią Nadziei!.

z chomika Hanami_

 • 220 KB
 • 29 lis 10 20:36
ŁASKAWA MATKA HYŻNEŃSKA.

HYŻNE.ARCHIDIECEZJA PRZEMYSKA.
KOŚCIÓŁ NARODZENIA N.M.P.
Obraz z wieku XVI, o wymiarach 144 na 90 cm, koronowany 8.IX 1932 przez biskupa przemyskiego Anatola Nowaka. Cudowny obraz Łaskawej Matki Bożej Hyżneńskiej namalowany jest na lipowej desce, przez nieznanego artystę przed 1590 rokiem. Początek kultu Matki Najświętszej w Hyżnem datuje się od chwili, gdy w roku 1592 Katarzyna Wapowska ofiarowała kościołowi "klejnot swego domu" - wyżej wspomniany obraz. Musiał być w wielkim poszanowaniu rodziny, skoro go tak pięknie nazywano. Z powodu licznych cudów, jakie się tu dziać zaczęły, ponieważ jak zapisano w kronice: "Ślepi, chromi i chorzy nabywali mocy" u stóp Matki Bożej, zbudowano wkrótce nowy kościół. Obraz w Hyżnem szczególnie zasłynął w roku 1624, kiedy to horda tatarska siejąc śmierć i zniszczenie, dotarła do Hyżnego. Tatarzy spalili stary kościół i zabrali się do niszczenia nowego, w którym znajdował się obraz Matki Bożej. Jednakże Maryja położyła kres tym bluźnierczym próbom i jak pisze kronikarz: "Jezusa sobie poprawiła wzruszywszy się, w prawicy berłem pogroziła..." Na to przywódca hordy padł z wrażenia trupem, a reszta Tatarów w popłochu uciekła. Potwierdzenie tego niezwykłego faktu znajduje się w aktach konsystorza przemyskiego.

z chomika Hanami_

 • 222 KB
 • 29 lis 10 20:36
MATKA BOŻA POCIESZENIA.

HRUBIESZÓW - SOKAL. DIECEZJA ZAMOJSKO - LUBACZEWSKA.
KOŚCIÓŁ ŚW. STANISŁAWA KOSTKI.
Obraz z wieku XIV, o wymiarach 115 na 75 cm, koronowany 8.IX.1724, przez arcybiskupa lwowskiego Jana Skarbka. Po II wojnie światowej przechowywany w kościele OO. Bernardynów na Stradomiu, od 2002 roku w Hrubieszowie.Cudowny obraz przedstawia Matkę Bożą trzymającą na wzór częstochowskiego wizerunku Dzieciątko Jezus na lewej ręce. Jezus prawą rączkę ma wzniesioną w geście błogosławieństwa, a w lewej trzyma książkę. Jest to malowana na miedzianej blasze, czczona już w XIV wieku kopia obrazu, który spłonął w 1843 roku. W roku 1498 Tatarzy zniszczyli całkowicie Sokal. Ze zgliszcz wydobyto jednak ocalały obraz. W XVII wieku kościół i klasztor OO. Bernardynów stanowiły już potężną twierdzę którą próbował zdobyć Bohdan Chmielnicki. Nie mogąc jednak tego dokonać poprosił aby sam z jednym tylko sługą mógł wejść i pokłonić się Matce Bożej. Uzyskał pozwolenie a widząc nieliczną załogę warowni postanowił zrabować klasztor. Stało się jednak inaczej i ten hardy watażka, mający za sobą stutysięczne wojsko padł na kolana zniewolony siłą łaski Matki Bożej odstępując od oblężenia. Po zwycięstwie pod Wiedniem Jan III Sobieski ofiarował jako dziękczynne wotum jedną ze zdobycznych chorągwi. Cześć Matki Bożej tak się rozszerzała, że na początku XVIII wieku klasztor uzyskał pozwolenie na koronację obrazu. Pożar, który zniszczył obraz nie zdołał przyćmić jego sławy przyciągając rzesze pielgrzymów-czcicieli Najświętszej Panienki. Po II wojnie światowej obraz umieszczono w Krakowie w kościele OO. Bernardynów, w maleńkiej kapliczce za zakrystią. W 2002 roku obraz został przeniesiony do Hrubieszowa.

z chomika Hanami_

 • 89 KB
 • 29 lis 10 20:36
MATKA BOŻA HODYSZEWSKA KRÓLOWA PODLASIA

HODYSZEWO, DIECEZJA ŁOMŻYŃSKA.
KOŚCIÓŁ WNIEBOWZIĘCIA N.M.P.
Obraz z w. XVII, o wymiarach 130x105 cm, koronowany 31 VIII 1980 r. przez Franciszka kardynała Macharskiego, metropolitę krakowskiego.Magnesem przyciągającym do Hodyszewa liczne rzesze pielgrzymów, jest Cudowny Obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem w głównym ołtarzu kościoła parafialnego, oraz stojąca w odległości 800 metrów od kościoła drewniana kaplica, zwana powszechnie "krynicą". W kaplicy tej znajduje się źródełko upamiętniające - według pobożnej legendy - miejsce zjawienia się przed 250 - laty Matki Bożej. Podążają tu pielgrzymi, prosząc Matkę Boską Hodyszewską o zdrowie. Według powszechnej i żywej wiary miejscowej ludności, woda ze źródełka leczy skutecznie choroby przewodu pokarmowego. Nigdzie w kronikach nie zarejestrowano łask otrzymanych w Sanktuarium, choć liczne wota dowodzą szczególnego działania Bożego przez Maryję w tym właśnie miejscu.

z chomika Hanami_

 • 121 KB
 • 29 lis 10 20:35
GÓRECKA PANI - MATKA POCIESZENIA.

GÓRKA KLASZTORNA. DIECEZJA BYDGOSKA.
KOŚCIÓŁ N.M.P. NIEPOKALANIE POCZĘTA.
Współczesna kopia obrazu z XVII wieku, o wymiarach 240 na 131 cm, koronowana 6.VI 1965 przez Stefana Kardynała Wyszyńskiego, prymasa Polski.Legenda głosi, że w XII wieku w dębowym lesie w pobliżu Łobżenicy ukazała się Matka Boża z Dzieciątkiem nad studzienką, którą wykopali pasterze dla pojenia bydła. Jeden z nich zawiadomił okoliczną ludność, która zbiegła się na miejsce tego zdarzenia i ujrzała wielką jasność w lesie, oraz klęczące zwierzęta. Do studzienki podążali ludzie, aby napić się wody, która ponoć leczyła chorych i kalekich. Na miejscu objawienia wybudowano drewniany kościółek, w którym prawdopodobnie znajdował się już wizerunek Maryjny odbierający cześć wiernych. W 1580 roku świątynia ta całkowicie spłonęła. W roku 1637 ojcowie Bernardyni wybudowali w tym miejscu nowy kościół oraz klasztor. W świątyni umieszczony został obraz, z połowy XVII wieku, cieszący się ogromnym kultem wiernych. Do dziś zachowała się księga opisująca około 150 cudów. Najświeższe pochodzą z lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. W 1954 roku dokonano gruntownej konserwacji obrazu, a przede wszystkim odtworzono wszystkie jego elementy w duchu i formie pierwowzoru z XVII wieku.

z chomika Hanami_

 • 108 KB
 • 29 lis 10 20:35
MATKA BOŻA POCIESZENIA.

GÓRKA DUCHOWNA. ARCHIDIECEZJA POZNAŃSKA.
KOŚCIÓŁ MATKI BOŻEJ POCIESZENIA I ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA.
Obraz z XIV(?) wieku, o wymiarach 38 na 53 cm, koronowany 28.VIII 1976 przez metropolitę poznańskiego, arcybiskupa Antoniego Baraniaka. Co najmniej od 1410 roku znajduje się w tutejszym kościele łaskami słynący obraz Matki Bożej Pocieszenia. Przywieziony został przez benedyktynów z Lubinia w czasie zarazy i pozostał tu na stałe. Jak się znalazł w Lubiniu nie wiadomo. Jedna hipoteza mówi, że pochodzi z Czech, druga, że z opactwa benedyktyńskiego w Cluny we Francji. Niewielkich rozmiarów łaskami słynący obraz został namalowany na blasze przez nieznanego artystę. Delikatny uśmiech na ustach Maryi budzący otuchę w w sercu i przysłonięte oczy, poprzez które wyczuwa się jednak Jej spojrzenie sięgające do głębi duszy człowieka sprawiły, że pielgrzymi szukający pocieszenia tłumnie przybywali do swojej Pani wiedząc, iż nie odejdą stąd bez otrzymania łask o które proszą. Ojciec Ganowicz w drugiej połowie XVIII wieku wydał książkę, w której opisał 150 uzdrowień doznanych za pośrednictwem Matki Bożej Pocieszenia. Złote i srebrne wota oddawano kilkakrotnie na potrzeby kraju, np. w czasie potopu szwedzkiego. W roku 1927 z niewiadomych przyczyn wybuchł w kaplicy groźny pożar, który nie oszczędził cudownego obrazu. Nie naruszone pozostały jedynie złote sukienki, korona, srebrna rama i wota. Artysta malarz Marian Szczurkowski, uczeń Jana Matejki, wykonał wierną kopię obrazu na miedzianej blasze. Poświęcono ją uroczyście w 1928 roku. W czasie okupacji obraz przechowano za celowo uszkodzoną zasłoną i tak uszedł uwagi okupanta.

z chomika Hanami_

 • 60 KB
 • 29 lis 10 20:34
ŚWIĘTOGÓRSKA RÓŻA DUCHOWNA

GOSTYŃ, ARCHIDIECEZJA POZNAŃSKA.
BAZYLIKA NIEPOKALANEGO POCZĘCIA N.M.P. I ŚW. FILIPA NERI
Obraz z w. XVI, o wymiarach 145x107 cm, koronowany 24 VI 1928 r. przez Augusta kardynała Hlonda, prymasa Polski. Cudowny obraz nieznanego wielkopolskiego artysty, namalowany prawdopodobnie na cyprysowej desce, pochodzi z 1540 roku i posiada dużą wartość artystyczną. Łaskami słynący obraz znajduje się w pięknej bazylice, zbudowanej według planów włoskiego architekta Balthazara Longhena. Duchem i racją bytu tej pięknej świątyni jest kult Najświętszej Maryji Panny, który istniał od niepamiętnych czasów. Prawdopodobnie, dawniej czczona tu była gotycka pieta, znajdująca się dziś w jednym z bocznych ołtarzy, jednak ogniskiem życia kościoła i klasztoru obecnie, jest wspomniany Cudowny Wizerunek.

z chomika Hanami_

 • 195 KB
 • 29 lis 10 20:34
MATKA BOŻA POCIESZENIA - PANI GNIEZNA

GNIEZNO. ARCHIDIECEZJA GNIEŹNIEŃSKA.
KOŚCIÓŁ O.O. FRANCISZKANÓW POD WEZWANIEM WNIEBOWZIĘCIA N.M.P.
Obraz z XVII wieku, koronowany 3 VI 1997 przez Ojca Świętego Jana Pawła II Do Gniezna franciszkanów sprowadził w roku 1259 książę Bolesław Pobożny. Pierwszy ich kościół spłonął doszczętnie w roku 1613, tak więc zbudowano wkrótce nowy. W nim umieszczono kopię obrazu Matki Bożej Większej, która wkrótce zasłynęła wśród wiernych cudami. Choć nie wiadomo, czy obraz został kanonicznie uznany za cudowny, to osiemnastowieczni kronikarze zakonni pisali o nim "imago gloriosa" czyli słynący łaskami. W latach 1750 - 1752 obraz Matki Bożej przeniesiono do głównego ołtarza świątyni, i od tego czasu nastąpił rozkwit jego kultu. Gdy w roku 1836 zakon został skasowany, kościół przeszedł w ręce katolików niemieckich, którzy podtrzymywali cześć dla Matki Pocieszenia. Franciszkanie ponownie objęli swoją świątynię w roku 1929, znów gorliwie krzewiąc nabożeństwo do Matki Bożej. Raz jeszcze zakonnicy opuścili swój dom w Gnieźnie w listopadzie 1939, wywiezieni przez hitlerowców. Powrócili w lutym 1949 roku. W 1963 nadano Matce Bożej pocieszenia tytuł Pani Gniezna. Także od połowy lat 60 trwały starania o koronację obrazu. 20 listopada 1996 wyraziła na nią zgodę Kongregacja do spraw Kultu Bożego i Sakramentów. Sama uroczystość koronacji miała miejsce w czasie wizyty Jana Pawła II w gnieźnieńskiej katedrze. 24 maja 1998 metropolita gnieźnieński ustanowił przy kościele franciszkanów sanktaurium Matki Bożej Pocieszenia.

z chomika Hanami_

 • 108 KB
 • 29 lis 10 20:33
MATKA CIERPIĄCEGO NARODU - PATRONKA ZIEMI KUTNOWSKIEJ.

GŁOGOWIEC. DIECEZJA ŁOWICKA.
KOŚCIÓŁ NARODZENIA N.M.P. I ŚW. WOJCIECHA.
Obraz o wymiarach 140 na 105 cm, koronowany 14.IX 1975 przez Stefana kardynała Wyszyńskiego, prymasa Polski. Sanktuarium Matki Bożej Głogowieckiej – mieści się w gotyckim kościele pw. św. Wojciecha we wsi Głogowiec niedaleko Kutna. Murowany kościół istnieje od 1434 r., poprzedzał go kościół drewniany. Ołtarz główny to obraz Matki Bożej będący kopią obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Został namalowany na polecenie króla Władysława Jagiełły. Początkowo obraz ten trafił do Petersburga, a następnie w XVII wieku został przywieziony do Polski przez jednego z Głogowieckich – właścicieli ówczesnych dóbr ziemskich. Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński 14 września 1975 roku dokonał koronacji obrazu koroną papieską będącą darem papieża Pawła VI. W 1985 roku w 10. rocznicę koronacji obrazu papież Jan Paweł II przesłał błogosławieństwo dla wszystkich pielgrzymów przybywających do tego miejsca. Istnieją relacje już od bardzo dawnych czasów o tym, że obraz słynie z licznych łask i cudownych uzdrowień. Relacje te są udokumentowane w parafialnych kronikach. W 1926 roku sanktuarium odwiedził prezydent Ignacy Mościcki. We wrześniu 1939 roku z tego miejsca dowodził bitwą nad Bzurą Tadeusz Kutrzeba. W kwietniu 1983 roku Mszę świętą oprawił ksiądz Jerzy Popiełuszko. Kustoszem Sanktuarium od 1981 roku był ks. Marian Lipski, który nie tylko przeprowadził gruntowny remont Sanktuarium, ale także był kapelanem podziemnej Solidarności i wielkim patriotą. To z jego inicjatywy mimo represji odbywały się nielegalne zebrania, patriotyczne msze święte i manifestacje. Tu powstała pierwsza Droga Krzyżowa Umęczonego Narodu Polskiego, drugą postawił później w Osuchowie koło Mszczonowa będąc tam proboszczem. W Głogowcu na uroczystościach patriotycznych obecni byli prezydenci: Ryszard Kaczorowski i Lech Wałęsa. Ks. Marian Lipski w starych budynkach gospodarczych po remoncie i adaptacji założył noclegownię dla trzeźwiejących alkoholików całego regionu pod koniec lat 80., która działa do dzisiaj. We wrześniu 2005 roku sanktuarium maryjne w Głogowcu obchodziło 30 rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej. Na uroczystość przybyło wielu pielgrzymów.

z chomika Hanami_

 • 125 KB
 • 29 lis 10 20:33
MATKA BOSKA ŁYSIECKA.

GLIWICE - ŁYSIEC. DIECEZJA GLIWICKA.
KOŚCIÓŁ ORMIAŃSKI ŚW. TRÓJCY.
Obraz z końca XVI wieku, o wymiarach 136 na 98 cm, koronowany 3 IX 1989 w czasie Mszy św. w obrządku ormiańskim przez Jana Piotra XVIII Kaspariana, Patriarchę - Katolikosa Ormian - Katolików.Najstarsze wzmianki o cudownym obrazie Matki Boskiej Łysieckiej i o kulcie, jakm go otaczano, podają teksty "Litanii do Najświętszej Marji Łysieckiej", "Godzinek" i pieśni do Matki Boskiej Łysieckiej . Wizerunek ten powstał pod koniec XVI wieku jako kopia cudownego obrazu Matki Boskiej z katedry ormiańskiej w Kamieńcu Podolskim. Namalował go kapłan Kolumb, który bardzo pragnął posiadać w swoim domu obraz Matki Boskiej. Matka Boża zapragnęła aby Jej Wizerunek nie pozostawał tylko w domu artysty kapłana, ale by udostępnił go wiernym. Spadkobierca obrazu, kapłan Grzegorz, nie chciał jednak rozstać się ze swoim skarbem i dopiero interwencja nadprzyrodzona, w postaci trzęsienia ziemi, sprawia że postanowił przenieść go do kościoła. Od tego czasu kroniki notują liczne cuda dokonywane za pośrednictwem Maryi w Jej cudownym Wizerunku. Podczas instalacji obrazu w kościele łysieckim uzdrowiony został kaleka, a dwoje dzieci przywróconych do życia. W roku 1781 papież Pius VI pochwalając nabożeństwo wiernych do Matki Boskiej Łysieckiej, nadał odpust zupełny na wszystkie uroczystości Maryjne. W XIX wieku istniał zwyczaj układania chorych na ziemi wokół kościoła łysieckiego. Następnie wynoszono cudowny Obraz na feretronie z kościoła i obnoszono go nad leżącymi na ziemi chorymi. Podczas I wojny światowej miasteczko zostało zniszczone a kościół ormiański zrujnowany. Kapitan rosyjski Piotr Aniczków ratując obraz przed zniszczeniem wywiózł go do Stanisławowa skąd 7 września 1920 roku przeniesiono go do Łyśca i umieszczono w ołtarzu głównym odnowionego ormiańskiego kościoła. W roku 1945 ostatni proboszcz ormiański Józef Magierowski opuszczając Łysiec zabrał ze sobą obraz Matki Boskiej. Obraz przechowywano w Starych Budkowicach pod Opolem, następnie w Czarnowąsach, by wreszcie w roku 1950 przenieść go do kościoła ormiańskiego Świętej Trójcy w Gliwicach.

z chomika Hanami_

 • 180 KB
 • 29 lis 10 20:32
MATKA BOŻA KOCHAWIŃSKA.

GLIWICE-KOCHAWINA. DIECEZJA GLIWICKA.
KOŚCIÓŁ MATKI BOŻEJ KOCHAWIŃSKIEJ.
Obraz z wieku XVII, o wymiarach 100 na 70 cm, koronowany 15.VIII 1912 przez arcybiskupa lwowskiego Józefa Bilczewskiego. Obraz z Kochawiny koło Stryja jest kopią wizerunku Matki Bożej Śnieżnej. Tradycja głosi, że w roku 1646 Maryja ukazała się na dębie Annie Wojnakowskiej, jadącej końmi do Żydaczkowa. Wieść o zdarzeniu szybko się rozeszła, zwłaszcza, iż cztery konie zaprzęgu ujrzawszy Matkę Boską padły na kolana. Obraz trzykroć przenoszony do Rudy, własności pani Wojnakowskiej, trzykroć powracał na miejsce przy dębie. Około roku 1680 wybudowano tam więc kaplicę, a następnie kościół, stale nawiedzany przez rzesze pielgrzymów. Dla opieki nad sanktuarium sprowadzono w 1749 roku ojców karmelitów. Wiele cudów miało miejsce w Kochawinie. Zimą 1818 roku przybyła tam zbolała matka, z wątłym, jednorocznym synkiem. Mówiła wówczas: "jeśli ma umrzeć - niech umiera u stóp Matki Bożej". Uzdrowionym dzieckiem okazał się późniejszy biskup krakowski, kardynał Albin Dunajewski.
Po II wojnie światowej obraz przewieziono do Krakowa, później do Starej Woli, a w 1974 roku do kościoła jezuitów w Gliwicach. 25 grudnia 2001 podczas uroczystej Pasterki obraz został przeniesiony do nowego kościoła Matki Bożej Kochawińskiej.

z chomika Hanami_

 • 88 KB
 • 29 lis 10 20:32
PANI ZIEMI WARMIŃSKIEJ

GIETRZWAŁD, ARCHIDIECEZJA OLSZTYŃSKA.
BAZYLIKA ŚW. PIOTRA I PAWŁA I NARODZENIA N.M.P.
Obraz z w. XVI, o wymiarach 122x100 cm, koronowany 10 IX 1967 r przez Stefana kardynała Wyszyńskiego, prymasa Polski. W dniu 27 czerwca 1877 roku nastąpiło tu objawienie się Najświętszej, Maryi Panny. Jako pierwsza widziała ją dziewczynka trzynastoletnia, Justyna Szafrańska. Objawienia Matki Bożej trwały do 16 września 1877 roku i zakończyły się zapowiedzią pobłogosławienia źródełka w pobliżu kościoła. Po odmówieniu Litanii Loretańskiej, w czasie śpiewy Salve Regina wszystkie cztery osoby widziały, że Matka Boża prawą ręką pobłogosławiła źródełko i obecnych. Cudowny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus znajdujący się w wielkim ołtarzu już w dawnych wiekach był czczony i uznany jako łaskami słynący.

z chomika Hanami_

 • 82 KB
 • 29 lis 10 20:31
MATKA BOŻA GIDELSKA

GIDLE, ARCHIDIECEZJA CZĘSTOCHOWSKA.
KOŚCIÓŁ WNIEBOWZIĘCIA N.M.P.
Figura z w. XVII, o wysokości 9 cm, koronowana 19 VIII 1923 r. przez biskupa włocławskiego Stanisława Zdzitowieckiego. Historia dziewięciocentymetrowej figurki Matki Bożej z Dzieciątkiem zaczyna się w 1516 roku. Wiosną tego roku, tuż przed pierwszą niedzielą maja gidelski rolnik Jan Czeczek orał pole w miejscu gdzie dziś wznosi się klasztorny kościół. Naraz ku jego zdziwieniu woły ustały w orce, a nawet padły na kolana. Nic nie pomogły przynaglania ani bicze. Wtedy i on zauważył niezwykłą jasność bijącą z ziemi, a wśród tej jasności był "obrazek mały, głazowy Najświętszej Panny wielkości na dłoń, na kamieniu wielkim, który był wydrążony na kształt kielicha". Wieśniak ukrył figurkę w swojej chałupie, na dnie skrzyni z odzieżą. Trzeba było dopiero aby on i jego rodzina utracili wzrok. Wtedy pobożna kobieta, która zaopiekowała się nieszczęśliwymi, zainteresowała się cudowną wonią i światłością bijącą ze skrzyni. Opowiedziała o wszystkim gidelskiemu proboszczowi, księdzu Piotrowi Wodce (albo Wołpkajowi) i odtąd rozpoczęło się publiczne oddawanie czci Maryi w tym wizerunku. Posążek obmyto z prochu ziemi i przeniesiono do kościoła parafialnego. Wodą, która pozostała po tym obmyciu Czeczkowie przetarli swe oczy i wtedy odzyskali wzrok. Na pamiątkę tego wydarzenia zachował się do dziś zwyczaj "kąpiółki" to znaczy obmywania raz w roku figurki w winie. W pobożnym przekonaniu pątnicy używają wina z tej "kąpiółki" na znak swej wiary w moc Tej, którą nazywają Uzdrowieniem Chorych. Matka Boża w Gidlach cieszy się sławą cudownej lekarki. Mówiło się nawet, że na Jasnej Górze Matka Boża jest lekarką dusz, a w Gidlach lekarką ciał. Zachowało się bardzo wiele świadectw, pisanych i malowanych na tabliczkach wieszanych wokół Jej ołtarza, o dokonanych dzięki Jej wstawiennictwu cudownych uzdrowieniach.

z chomika Hanami_

 • 113 KB
 • 29 lis 10 20:31
MATKA BOŻA BOŁSZOWIECKA.

GDAŃSK. ARCHIDIECEZJA GDAŃSKA.
KOŚCIÓŁ ŚW.KATARZYNY.
Obraz z XVII wieku, o wymiarach 83 na 102 cm, koronowany 15 VIII 1777 przez biskupa lwowskiego Kryspina Cieszkowskiego. Obraz Matki Bożej z Bołszowiec, to jeszcze jeden wizerunek, w którym jak w zwierciadle odbijają się losy polskich Kresów. Nieraz karmelici musieli w pośpiechu opuszczać swój klasztor w naddniestrzańskich Bołszowcach, uciekając przed Tatarami, Kozakami, Turkami. Po I wojnie światowej obraz Madonny z Bołszowiec znalazł się we Lwowie, skąd, po kolejnej wojnie światowej przewieziony został do Krakowa. W tym mieście pozostawał do roku 1966, kiedy to znalazł stałe miejsce w bocznej kaplicy gdańskiego kościoła św. Katarzyny. Warto wspomnieć, że obraz z Bołszowiec, to kopia Madonny z Dzieciątkiem pod jabłonią, Łukasza Cranacha starszego, cenionego niemieckiego malarza z XV wieku, zwanego czasem "artystą reformacji". Oryginał obrazu znajduje się w Ermitażu w Petersburgu. Natomiast o samym wizerunku z Bołszowiec istnieje legenda, głosząca, że został on wydobyty z wód Dniestru.

z chomika Hanami_

 • 53 KB
 • 29 lis 10 20:31
MATKA BOŻA DZIEKANOWSKA.

DZIEKANOWICE. ARCHIDIECEZJA KRAKOWSKA.
KOŚCIÓŁ MACIERZYŃSTWA N.M.P.
Obraz sprzed drugiej połowy XVII wieku, koronowany 29 IX 1991 przez Franciszka kardynała Macharskiego, metropolitę krakowskiego.Obraz Matki Bożej Dziekanowskiej pochodzi z XVII w. Trudną, a nawet niemożliwą rzeczą byłoby przytoczyć tu historię tego Czcigodnego Wizerunku Najświętszej Matki. Jest dziełem nieznanego artysty z tzw. szkoły krakowskiej. Wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem, namalowany na płótnie, trafił do kościoła w Dziekanowicach zapewne około połowy stulecia w czasie rozbudowy kościoła. W 1645 r. bowiem w miejsce zniszczałego kościoła drewnianego zaczęto wznosić nowy, zachowując z poprzedniego kamienną romańską część jako prezbiterium. Od początku obraz szybko przyciągnął ludzką pobożność. Pierwsza wzmianka o wizerunku Matki Bożej, widniejącym w bocznym ołtarzu, po stronie ewangelii, pochodzi z wizytacji biskupiej z 1655 roku. Wizytacja odbyta dziesięć lat później, odnotowała na obrazie dwie srebrne korony i 5 tabliczek wotywnych. Z powizytacyjnej relacji sufragana Michała Kunickiego z 1730 roku wynika, że w parafii Dziekanowice umieszczony w bocznym ołtarzu wizerunek Maryjny przybrany był w srebrną sukienkę. Parafianie, i nie tylko, przyzwyczaili się z każdą sprawą iść do Matki Najświętszej, nowożeńcy, podobnie jak rodzice i chrzestni po chrzcie dziecka, idą przed Obraz Matki Bożej, aby w Jej macierzyńskie ręce złożyć swoją i dzieci przyszłość. Do Sanktuarium Macierzyństwa przyjeżdżają rodzice, zwłaszcza matki, oczekujące narodzin potomstwa.

z chomika Hanami_

 • 150 KB
 • 29 lis 10 20:30
MATKA BOŻA POCIESZYCIELKA STRAPIONYCH - MATKA PIĘKNEJ MIŁOŚCI.

DOMANIEWICE. DIECEZJA ŁOWICKA
KAPLICA POD WEZWANIEM NARODZENIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY.
Obraz koronowany 8 IX 2000 przez arcybiskupa Józefa Kowalczyka, nuncjusza apostolskiego.Historia parafii sięga XIV wieku kiedy to w roku 1357 wzniesiono pierwszy, drewniany kościółek. Kaplica, w której umieszczony jest cudowny wizerunek Maryjny powstała w 1633 roku i w tym również roku intronizowano obraz który stał się przedmiotem czci wiernych doświadczających przed nim licznych łask za pośrednictwem Maryi. Z wdzięczności za strumień spływających dobrodziejstw już w 1640 roku wizerunek ozdobiono srebrnymi pozłacanymi koronami. W roku 1975 kaplica została podniesiona do rangi sanktuarium, a koronujący obraz koronami papieskimi. Arcybiskup Józef Kowalczyk obdarzył Maryję tytułem "Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych i Matki Pięknej Miłości".

z chomika Hanami_

 • Pobierz folder
 • Aby móc przechomikować folder musisz być zalogowanyZachomikuj folder
 • dokumenty
  0
 • obrazy
  169
 • pliki wideo
  0
 • pliki muzyczne
  0

169 plików
15,72 MB
Boleslaw3333 napisano 11.05.2015 18:30

zgłoś do usunięcia
SERIALE FILMY NOWOŚCI 2015 ZAPRASZAM
InnerCircle

InnerCircle napisano 15.07.2015 07:23

zgłoś do usunięcia
obrazek
olaf3344

olaf3344 napisano 22.07.2015 12:07

zgłoś do usunięcia

anya.86 napisano 25.08.2015 22:43

zgłoś do usunięcia
SERIALE2015 FILMY NOWOŚCI 2015 ZAPRASZAM
anya-86

anya-86 napisano 10.09.2015 17:02

zgłoś do usunięcia
SERIALE POLSKIE I ZAGRANICZNE - 2015 FILMY NOWOŚCI 2015 ZAPRASZAM
ginger.86

ginger.86 napisano 18.09.2015 15:26

zgłoś do usunięcia
>>>>>SERIALE 2015 FILMY NOWOŚCI 2015 ZAPRASZAM<<<<<
anya-86-filmy

anya-86-filmy napisano 5.10.2015 22:08

zgłoś do usunięcia
------------>SERIALE POLSKIE I ZAGRANICZNE - 2015 , FILMY NOWOŚCI 2015 ZAPRASZAM

wadem-film napisano 11.10.2015 19:08

zgłoś do usunięcia
wagnerka9595

wagnerka9595 napisano 11.05.2018 19:28

zgłoś do usunięcia
obrazek

Musisz się zalogować by móc dodawać nowe wiadomości do tego Chomika.

Zaprzyjaźnione i polecane chomiki (24)Zaprzyjaźnione i polecane chomiki (24)
Zgłoś jeśli naruszono regulamin
W ramach Chomikuj.pl stosujemy pliki cookies by umożliwić Ci wygodne korzystanie z serwisu. Jeśli nie zmienisz ustawień dotyczących cookies w Twojej przeglądarce, będą one umieszczane na Twoim komputerze. W każdej chwili możesz zmienić swoje ustawienia. Dowiedz się więcej w naszej Polityce Prywatności