Jednocześnie informujemy że zmiana ustawień przeglądarki może spowodować ograniczenie korzystania ze strony Chomikuj.pl.

Wyrażenie sprzeciwu spowoduje, że wyświetlana Ci reklama nie będzie dopasowana do Twoich preferencji, a będzie to reklama wyświetlona przypadkowo.

wspom_nienie / Ⓢ Sport / Tenis / Ziemny / Wojciech Fibak – triumfator Australian Open 1978 w deblu.jpg

0.0 / 5 (0 głosów)
Nie tylko Świątek. Triumfy polskich tenisistów w imprezach wielkoszlemowych
10.10.2020, 18:10
Tenis
Iga Świątek została pierwszą osobą z Polski, która triumfowała w grze pojedynczej wielkoszlemowego turnieju tenisowego. W sobotnim finale French Open pokonała Amerykankę Sofię Kenin 6:4, 6:1. Wcześniej Polacy odnosili podobne sukcesy, ale w deblu.
Łukasz Kubot zwyciężył dwukrotnie: w 2014 roku w parze ze Szwedem Robertem Lindstedtem w Australian Open, a w 2017 razem z Brazylijczykiem Marcelo Melo w Wimbledonie.
Po jednym wielkoszlemowym tytule w grze podwójnej mają Jadwiga Jędrzejowska (French Open 1939) oraz Wojciech Fibak (Australian Open 1978).

Triumfy polskich tenisistów w imprezach wielkoszlemowych:

Australian Open

1978: Wojciech Fibak, Kim Warwick (Polska, Australia) – Paul Kronk, Cliff Letcher (Australia) 7:6, 7:5 [debel]
2014: Łukasz Kubot, Robert Lindstedt (Polska, Szwecja) – Eric Butorac, Raven Klaasen (USA, RPA) 6:3, 6:3 [debel]

French Open

1939: Jadwiga Jędrzejowska, Simone Mathieu (Polska, Francja) – Alice Florian, Hella Kovac (Jugosławia) 7:5, 7:5 [debel]
2020: Iga Świątek (Polska) – Sofia Kenin (USA) 6:4, 6:1 [singiel]

Wimbledon

2017: Łukasz Kubot, Marcelo Melo (Polska, Brazylia) – Oliver Marach, Mate Pavic (Austria, Chorwacja) 5:7, 7:5, 7:6 (7-2), 3:6, 13:11. [debel].
RM, PAP

Komentarze:

Nie ma jeszcze żadnego komentarza. Dodaj go jako pierwszy!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować

Tenis, tenis ziemny – dyscyplina sportowa rozgrywana na korcie tenisowym, polegająca na przebijaniu rakietą tenisową piłki ponad lub obok siatki na pole przeciwnika. Może być rozgrywana pojedynczo (tzw. singel) lub w dwuosobowych zespołach zawodników jednej płci (debel) lub obu (mikst). Tenis należał do grona letnich dyscyplin olimpijskich w latach 1896–1924. Do ich programu powrócił w 1988.

Wstęp

Współczesna wersja tenisa narodziła się w Wielkiej Brytanii pod koniec XIX w. jako lawn tennis (pol. tenis na trawie). Wkrótce po swoim powstaniu tenis rozprzestrzenił się wśród wyższych warstw anglojęzycznych społeczeństw zanim stał się popularny na całym świecie.

Tenis jest sportem olimpijskim uprawianym na wszystkich kontynentach przez ludzi w różnym wieku. W tenisa może grać każdy, kto jest w stanie utrzymać w ręku rakietę tenisową, w tym osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, zawodnicy głusi i niewidomi.

Reguły tenisowe, które po raz pierwszy spisano w 1877, w następnych dziesięcioleciach uległy jedynie kilku poważniejszym zmianom. Jedną z nich jest, wprowadzona w latach 70. XX wieku, rozgrywka tie-breakowa, drugą natomiast zaaprobowana na początku XXI w. technologia Hawk-Eye (pol. Jastrzębie Oko), umożliwiająca weryfikację decyzji sędziego w przypadku, gdy piłka trafia w pobliże którejkolwiek z linii kortu.

Najważniejszymi rozgrywkami tenisowymi w roku są cztery turnieje tworzące tzw. Wielki Szlem: Australian Open, Roland Garros, Wimbledon oraz US Open. Wśród zawodów reprezentacji międzynarodowych wyróżnia się: Puchar Davisa, Hopmana, rozgrywki Fed Cupu oraz Drużynowy Puchar Świata.

Historia
Początki
Początki tenisa wiążą się ze średniowieczną grą uprawianą przez mnichów w europejskich klasztorach. W tej wersji tenisa piłkę uderzało się dłonią, stąd grę tę nazywano jeu de paume (pol. gra dłonią). Grę tę zaczęto określać mianem prawdziwego lub królewskiego tenisa. Wkrótce potem wprowadzono do użytku skórzane rękawice, te natomiast zastąpiły w XVI w. prototypy pierwszych rakiet. Pierwsze piłki do tenisa były wykonane z drewna. Z czasem ustąpiły one pola lepiej odbijającym się skórzanym piłkom wypełnionym celulozą. Gra szybko zyskiwała na popularności zwłaszcza we Francji, gdzie spopularyzowali ją członkowie rodziny królewskiej, oraz w Anglii, której królowie Henryk VII oraz Henryk VIII byli zapalonymi graczami i rozkazali budować korty w całym kraju. Według legendy to właśnie Henryk VIII „wymyślił” serwis (ang. service), czyli uderzenie rozpoczynające wymianę – ponieważ król był zbyt gruby, by móc podrzucić piłkę do góry robili to za niego służący (ang. servants).
...
Rodzaje gier
Podstawowe
Rodzaj Opis
Pojedyncza (Singlowa) Rozgrywana pomiędzy dwoma zawodnikami tej samej płci na korcie o wymiarach 23,77m x 8,23m.
Podwójna (Deblowa) Rozgrywana pomiędzy dwoma dwuosobowymi zespołami zawodników tej samej płci na korcie o wymiarach 23,77m x 10,97m.
Mieszana (Mikstowa) Rozgrywana pomiędzy dwoma dwuosobowymi zespołami zawodników różnych płci na korcie o wymiarach 23,77m x 10,97m.

Inne pliki do pobrania z tego chomika
Maja Chwalińska – polska tenisistka, reprezentantka kraj ...
Maja Chwalińska – polska tenisistka, reprezentantka kraju w rozgrywkach Pucharu Federacji. Wikipedia Data i miejsce urodzenia: 11 października 2001 20 lat, Dąbrowa Górnicza Wzrost: 1,64 m Gra: leworęczna, oburęczny backhand Trener: Jaroslav Machovsky Wimbledon: 1Q (2021) * 8 maja (14:50) 21-letnia polska tenisistka Maja Chwalińska w ten weekend sięgnęła po triumf w turnieju ITF o puli nagród 60 tys. dolarów w Pradze. Polka pokonała w finale tenisistkę z Gruzji Ekaterinę Gorgodze w dwóch setach - 7:5, 6:3. Skok w rankingu Mai Chwalińskiej To drugie podobne osiągnięcie Chwalińskiej w obecnym sezonie, bo na początku roku zwyciężyła w imprezie ITF o puli nagród 25 tys. Monastyrze. Dzięki wysokiej formie z ostatnich tygodni Polka powróci w rankingu do Top 200. ... https://sport.interia.pl/tenis/news-spory-sukces-polskiej-tenisistki-jest-awans-w-rankingu,nId,6010804
Nie tylko Świątek. Triumfy polskich tenisistów w impreza ...
Nie tylko Świątek. Triumfy polskich tenisistów w imprezach wielkoszlemowych 10.10.2020, 18:10 Tenis Iga Świątek została pierwszą osobą z Polski, która triumfowała w grze pojedynczej wielkoszlemowego turnieju tenisowego. W sobotnim finale French Open pokonała Amerykankę Sofię Kenin 6:4, 6:1. Wcześniej Polacy odnosili podobne sukcesy, ale w deblu. Łukasz Kubot zwyciężył dwukrotnie: w 2014 roku w parze ze Szwedem Robertem Lindstedtem w Australian Open, a w 2017 razem z Brazylijczykiem Marcelo Melo w Wimbledonie. Po jednym wielkoszlemowym tytule w grze podwójnej mają Jadwiga Jędrzejowska (French Open 1939) oraz Wojciech Fibak (Australian Open 1978). Triumfy polskich tenisistów w imprezach wielkoszlemowych: Australian Open 1978: Wojciech Fibak, Kim Warwick (Polska, Australia) – Paul Kronk, Cliff Letcher (Australia) 7:6, 7:5 [debel] 2014: Łukasz Kubot, Robert Lindstedt (Polska, Szwecja) – Eric Butorac, Raven Klaasen (USA, RPA) 6:3, 6:3 [debel] French Open 1939: Jadwiga Jędrzejowska, Simone Mathieu (Polska, Francja) – Alice Florian, Hella Kovac (Jugosławia) 7:5, 7:5 [debel] 2020: Iga Świątek (Polska) – Sofia Kenin (USA) 6:4, 6:1 [singiel] Wimbledon 2017: Łukasz Kubot, Marcelo Melo (Polska, Brazylia) – Oliver Marach, Mate Pavic (Austria, Chorwacja) 5:7, 7:5, 7:6 (7-2), 3:6, 13:11. [debel]. RM, PAP https://www.polsatsport.pl/wiadomosc/2020-10-10/nie-tylko-swiatek-wielkoszlemowe-triumfy-polakow/?ref=powiazane
Ziemny - 2020-02-16 WTA w Hua Hin zwycięstwo Magdy Linette, Polka z drugim tytułem w karierze.png
Magda Linette w Tajlandii rozstawiona była z numerem 5 i ...
Magda Linette w Tajlandii rozstawiona była z numerem 5 i w czasie swojej drogi do finału straciła tylko jednego seta. Leonie Kueng dotychczas straciła dwa sety w Hua Hin. Szwajcarka znana jest polskim kibicom z meczu z Igą Świątek w finale juniorskiego Wimbledonu. Wówczas górą okazała się Polka. Mecz zaczął się od pewnego gema serwisowego Linette. Przy serwisie rywalki Polka miała dwa break pointy, ale żadnego nie zdołała wykorzystać. W kolejnych gemach obie nie miały już szans na przełamanie. Sytuacja zmieniła się dopiero w szóstym gemie. Linette po raz kolejny stanęła przed szansą na przełamanie rywalki. Za pierwszym razem Kueng nie obroniła, ale przy drugiej próbie nie miała już szans i Polka wyszła na prowadzenie 4:2. Od tego momentu kontrolowała swoje podanie i wygrała całą partię 6:3. W drugim secie Linette rozpoczęła od mocnego uderzenia, przełamując rywalkę do zera. Potem szybko podwyższyła wynik na 2:0. W dwóch kolejnych gemach obie wygrywały swoje podania, ale potem Polka znów okazała się lepsza przy serwisie rywalki i prowadziła 4:1. Do końca seta obie wygrywały już swoje podania i partia zakończyła się wynikiem 6:2. Ostatecznie Linette wygrała całe spotkanie w dwóch setach i może liczyć na spory awans w rankingu. Polka w najnowszym notowaniu będzie na 33. lokacie, co jest jej najlepszym wynikiem w karierze. Jej rywalka także awansuje na najlepsze miejsce w karierze - 155. Finał turnieju WTA Hua Hin 275 tys. dol.): Leonie Kueng - Magda Linette 3:6, 2:6 Źródło: Onet Data utworzenia: 16 lutego 2020 12:30 https://sport.onet.pl/tenis/wta/tenis-leonie-kueng-magda-linette-relacja-i-wynik-meczu/h9r81g0 * Turniej WTA Hua Hin 275 tys. dol. W 2019 roku po raz pierwszy znalazła się w pierwszej 50. światowego rankingu, a sezon zakończyła na 41. pozycji. Zwycięstwo w Tajlandii pozwoli jej awansować na 33. miejsce - najwyższe w karierze. Premia za wygraną wyniosła 43 tys. dol. Czytaj więcej na https://sport.interia.pl/tenis/news-wta-w-hua-hin-zwyciestwo-magdy-linette,nId,4330181
Ziemny - ATP Winston-Salem Łukasz Kubot i Marcelo Melo mistrzami debla 25 tytuł Polaka.png
ATP Winston-Salem: Łukasz Kubot i Marcelo Melo mistrzami ...
ATP Winston-Salem: Łukasz Kubot i Marcelo Melo mistrzami debla. 25. tytuł Polaka Łukasz Kubot i Marcelo Melo zostali triumfatorami zawodów gry podwójnej turnieju ATP World Tour 250 na kortach twardych w Winston-Salem. W piątkowym finale pokonali po mistrzowskim tie breaku amerykański duet Nicholas Monroe i Tennys Sandgren. Rafał Smoliński 24 Sierpnia 2019, 00:43 Najwyżej rozstawieni Łukasz Kubot i Marcelo Melo doszli do finału bez straty seta. Ich przeciwnikami byli grający z dziką kartą Nicholas Monroe i Tennys Sandgren. Dla tego pierwszego była to szansa na piąty tytuł w głównym cyklu. Natomiast Sandgren po raz pierwszy osiągnął finał debla na poziomie ATP World Tour. Amerykanie postawili się faworytom, którzy ostatecznie sięgnęli po pierwsze wspólne mistrzostwo od zeszłorocznego triumfu w Szanghaju. Największe emocje były w pierwszym secie. Tenisiści gospodarzy obronili cztery break pointy i ani razu nie dali się przełamać. Bardzo dobrze zagrali w tie breaku, w którym wyszli na 6-3. Choć niewiele brakowało, a przegraliby go na własne życzenie. Przy stanie 6-5 Sandgren zepsuł prostą piłkę przy siatce, ale Amerykanom udało się wykorzystać czwartą piłkę setową po drugiej zmianie stron. Od drugiej partii Kubot i Melo zdominowali rywali. Nie przeszkodziły im nawet opady deszczu, które przerwały grę w połowie seta. Najpierw przełamany został Monroe, potem jego los podzielił Sandgren. Polak wyserwował wygraną w siódmym gemie i o losach tytułu decydował super tie break. Rozgrywka ta była popisem mistrzów Wimbledonu 2017, którzy stracili tylko trzy punkty. Całe spotkanie wygrali w 88 minut 6:7(6), 6:1, 10-3. Kubot sięgnął po 25. deblowe mistrzostwo w głównym cyklu (bilans finałów 25-17), natomiast Melo wygrał 33. tytuł (bilans finałów 33-26). Polsko-brazylijska para wywalczyła również 250 punktów do rankingu ATP i zwiększyła swoje szanse na występ w londyńskich Finałach ATP World Tour. Teraz lubinianin i jego partner zagrają w wielkoszlemowym US Open 2019. W zeszłym roku dotarli w Nowym Jorku do finału, ale przegrali z parą Mike Bryan i Jack Sock. Winston-Salem Open, Winston-Salem (USA) ATP Tour 250, kort twardy, pula nagród 717,9 tys. dolarów piątek, 23 sierpnia Łukasz Kubot (Polska, 1) / Marcelo Melo (Brazylia, 1) - Nicholas Monroe (USA, WC) / Tennys Sandgren (USA, WC) 6:7(6), 6:1, 10-3 https://sportowefakty.wp.pl/tenis/839320/atp-winston-salem-lukasz-kubot-i-marcelo-melo-mistrzami-debla-25-tytul-polaka
Magda Linette wygrała turniej w Nowym Jorku! Horror w tr ...
Magda Linette wygrała turniej w Nowym Jorku! Horror w trzech setach! REKLAMA bk 24.08.2019 22:46 Magda Linette wygrała turniej Bronx Open w Nowym Jorku. W finale pokonała Włoszkę Camilę Giorgi 2:1 (5:7, 7:5, 6:4). Dwie godziny i 34 minuty. Tyle trwało finałowe spotkanie Magdy Linette z Camilą Giorgi w finale turnieju singlistek WTA w Nowym Jorku. Dla Polki był to drugi finał w karierze. Poprzednio o tytuł walczyła w 2015 roku w Tokio, ale wówczas przegrała z Belgijką Yaniną Wickmayer (6:4, 3:6, 3:6). Teraz w końcu cieszyła się ze zwycięstwa. Razem z polskimi kibicami, którzy po morderczym meczu skandowali głośne: "dziękujemy". Przełamanie za przełamaniem Włoszka lepiej rozpoczęła pierwszego seta, przełamując Linette już w pierwszym gemie. Zresztą to w ogóle był set przełamań, bo w kolejnym był już remis. Łącznie było ich aż pięć. Z korzyścią dla Giorgi, bo to ona wygrała pierwszą partię 7:5. Kolejna zakończyła się takim samym wynikiem, ale dla Linette. Niżej notowana Polka (80. miejsce w rankingu WTA, przy 58. rywalki) przełamała Giorgi w drugim gemie i szybko objęła prowadzenie 3:0. W kolejnych gemach Giorgi zdołała jednak doprowadzić do remisu (4:4). Polka przy stanie 5:4 miała dwie piłki na wygranie seta, ale Włoszka utrzymała podanie. Dwa kolejne gemy należały już jednak do Linette. Doszło więc do trzeciego seta, w którym od początku przewagę miała Giorgi. Linette w ósmym gemie odrobiła jednak stratę przełamania i po chwili to ona cieszyła się ze zwycięstwa w turnieju. ... Linette za zwycięstwo w turnieju zarobiła 43 tysiące dolarów. W rankingu awansuje z 80. na 53. miejsce. Tak wysoko jeszcze nie była. W poniedziałek w Nowym Jorku rusza wielkoszlemowy US Open. Linette rozpocznie zmagania we wtorek, kiedy zagra z niżej od siebie notowaną Australijką Astrą Sharmą (WTA 95). http://www.sport.pl/tenis/7,64987,25118168,magda-linette-wygrala-turniej-w-nowym-jorku-horror-w-trzech.html https://sportowefakty.wp.pl/tenis/839472/wta-nowy-jork-natchniony-powrot-walecznej-magdy-linette-polka-zdobyla-upragniony
Ziemny - ATP w Szanghaju Łukasz Kubot i Marcelo Melo wygrali turniej.htm
ATP w Szanghaju: Łukasz Kubot i Marcelo Melo wygrali tur ...
ATP w Szanghaju: Łukasz Kubot i Marcelo Melo wygrali turniej 14-10-2018 09:28 Łukasz Kubot i Marcelo Melo triumfatorami turnieju ATP w Szanghaju. Polsko-brazylijska para, która była rozstawiona z numerem trzecim w finale pokonała Jamie Murraya i Bruno Soaresa (nr 6) 6:4, 6:2. Kubot i Melo byli faworytami turnieju. W ostatnim czasie wrócili na zwycięską ścieżkę i kroczą od zwycięstwa do zwycięstwa. Zagrali w finale US Open, a przed tygodniem wygrali turniej ATP w Pekinie. W niedzielę potwierdzili, że pod koniec sezonu ich forma jest w zenicie. W pierwszym secie mieliśmy tylko jedno przełamanie, ale okazało się ono kluczowe dla losów meczu. W trzecim gemie Kubot i Melo wygrali przy podaniu rywali i objęli prowadzenie 2:1. Do końca tej partii obie pary utrzymywały swój serwis i polsko-brazylijski duet wygrał 6:4. W drugim secie również trzeci gem był kluczowy. Ponownie Kubot i Melo wygrali przy podaniu rywali. Podłamani Murray i Soares chwilę później znowu stracili gema przy swoim serwisie i przy stanie 1:4 właściwie było po meczu. Brazylijczyk i Brytyjczyk zdołali ugrać jeszcze jednego gema, ale to było wszystko, na co pozwolili faworyci, którzy pewnie wygrali 6:2 i triumfowali w całej imprezie. To czwarta wygrana impreza dla tego debla w tym sezonie. Wcześniej Polak i Brazylijczyk wygrywali w Sydney, Halle i Pekinie. Łukasz Kubot i Marcelo Melo już po sobotniej wygranej w półfinale zapewnili sobie miejsce w turnieju ATP Finals w Londynie, który zakończy tenisowy sezon. Zmierzy się w nim osiem najlepszych debli świata. Wynik finału gry podwójnej: Łukasz Kubot, Marcelo Melo (Polska, Brazylia, 3) - Jamie Murray, Bruno Soares (Wielka Brytania, Brazylia, 6) 6:4, 6:2. https://sport.onet.pl/tenis/atp-w-szanghaju-lukasz-kubot-i-marcelo-melo-triumfatorami/z3j9k6e
Tenis » WTA (kobiety) Ranking WTA: kolejny spadek Agnie ...
Tenis » WTA (kobiety) Ranking WTA: kolejny spadek Agnieszki Radwańskiej Agnieszka Radwańska jest na coraz niższej pozycji w światowym rankingu tenisistek. Polka, która nie planuje już występować w tym roku, spadła w najnowszym notowaniu z 65. na 74. miejsce. Liderką wciąż jest Rumunka Simona Halep. Źródło: PAP 8.10.2018 11:06 Radwańska wciąż jest najlepszą z Polek, ale jest sklasyfikowana tylko o 10 lokat wyżej od Magdy Linette. Do czołowej setki zbliża się też 138. obecnie Magdalena Fręch. Pierwsza trójka jest identyczna jak w poprzednim notowaniu: prowadzi Halep, przed Dunką polskiego pochodzenia Caroline Wozniacki i również mającą polskie korzenie Niemką Angelique Kerber. Do przetasowań doszło za to na kolejnych pozycjach, m.in. na czwarte miejsce z szóstego awansowała Japonka Naomi Osaka, za to Czeszka Petra Kvitova spadła z czwartego na siódme. W zestawieniu "Road to Singapore", które wyłoni osiem uczestniczek kończącego sezon turnieju masters – WTA Finals, na prowadzeniu także jest Halep, przed Kerber i Wozniacki. Radwańska zajmuje 69. miejsce, a Linette – 81. Czołówka rankingu tenisistek WTA Tour – stan na 8 października 2018: 1. (1.) Simona Halep (Rumunia) 7421 pkt 2. (2.) Caroline Wozniacki (Dania) 6490 3. (3.) Angelique Kerber (Niemcy) 5400 4. (6.) Naomi Osaka (Japonia) 4770 5. (5.) Jelina Switolina (Ukraina) 4350 6. (7.) Karolina Pliskova (Czechy) 4345 7. (4.) Petra Kvitova (Czechy) 4255 8. (9.) Sloane Stephens (USA) 4022 9. (10.) Julia Goerges (Niemcy) 3785 10. (11.) Kiki Bertens (Holandia) 3740 ... 74. (65.) Agnieszka Radwańska (Polska) 807 84. (84.) Magda Linette (Polska) 733 138.(139.) Magdalena Fręch (Polska) 430 177.(179.) Iga Świątek (Polska) 328 Czołówka rankingu "Road to Singapore": 1. Simona Halep (Rumunia) 6921 pkt 2. Angelique Kerber (Niemcy) 5375 3. Caroline Wozniacki (Dania) 5086 4. Naomi Osaka (Japonia) 4740 5. Petra Kvitova (Czechy) 4255 6. Sloane Stephens (USA) 3943 7. Jelina Switolina (Ukraina) 3850 8. Karolina Pliskova (Czechy) 3720 9. Kiki Bertens (Holandia) 3710 10. Aryna Sabalenka (Białoruś) 3145 ... 69. Agnieszka Radwańska (Polska) 778 81. Magda Linette (Polska) 718 https://sport.tvp.pl/39369202/ranking-wta-kolejny-spadek-agnieszki-radwanskiej
Ziemny - Getty Images  Lintao Zhang  Na zdjęciu Marcelo Melo i Łukasz Kubot, mistrzowie China Open 2018-.jpg
Łukasz Kubot i Marcelo Melo bliżej Finałów ATP World Tou ...
Łukasz Kubot i Marcelo Melo bliżej Finałów ATP World Tour. "Tytuł w Pekinie wiele dla nas znaczy" Łukasz Kubot i Marcelo Melo po zwycięstwie 6:1, 6:4 nad parą Oliver Marach i Mate Pavić wygrali turniej ATP World Tour 500 w Pekinie. Sukces w chińskiej stolicy przybliżył Polaka i Brazylijczyka do londyńskich Finałów ATP World Tour. Rafał Smoliński 07 Października 2018, 16:57 - Tytuł w Pekinie wiele dla nas znaczy. To był wspaniały tydzień, który zakończyliśmy zdobyciem trofeum. Były wzloty i upadki, ale jesteśmy bardzo szczęśliwi. Uwielbiam grać w Chinach, ponieważ zawsze czuję się tutaj dobrze - powiedział Marcelo Melo, który cieszył się z 31. deblowego trofeum w głównym cyklu. Partnerujący mu Łukasz Kubot sięgnął po 23. tytuł. Najważniejsze jednak jest to, że polsko-brazylijska para przekroczy 4000 punktów zdobytych w obecnych sezonie i znacznie zwiększy swoje szanse na awans do londyńskich Finałów ATP World Tour. - To był dla nas bardzo ważny turniej, szczególnie teraz gdy trwa wyścig do Londynu. Ten tytuł doda nam sporo pewności. Rozegraliśmy cztery znakomite mecze w Pekinie - przyznał tenisista z Lubina. https://sportowefakty.wp.pl/tenis/781482/lukasz-kubot-i-marcelo-melo-blizej-finalow-atp-world-tour-tytul-w-pekinie-wiele-