Średniowiecze 06 Myśl, kultura i strach.avi
-
■ wesołe obrazki -
▲ Filmy chomikowane 2015r -
▲ Filmy chomikowane 2016r -
● 366 pozycji seksualnych -
● 8 milimetrów II -
● 9 i pół tygodnia -
● Basen [2003] -
● Burza hormonów -
● Dzika orchidea -
● Dziwka● -
● Emanuelle i niewolnice miłości -
● Fanny Hill; Zwierzenia kurtyzany -
● Frywolna Lola -
● Intymność -
● Kocurek -
● Lucia i seks -
● Mężczyzna, który patrzy -
● Opowieści kanterberyjskie -
● Salo, czyli 120 dni Sodomy -
● Shortbus -
• Czarna Emanuelle -
• Kochanek -
• Lucia i seks -
• Mężczyzna, który patrzy -
• Miasto ponętnych żon -
• Oczy szeroko zamknięte -
• Ogród rozkoszy - Opowieści Kamasutry -
• Opowieści kanterberyjskie -
• Pasje i namiętności -
• Salon Kitty -
• Thais -
• Wycieczka szkolna -
• Żegnaj, Emmanuelle -
BAJKOWA KRAINA -
DEMOTYWATORY XXX -
dla boćka -
Filmy 2000 -
Filmy 2001 -
Filmy 2002 -
Filmy 2003 -
Filmy 2004 -
Filmy 2005 -
Filmy 2006 -
Filmy 2007 -
Filmy 2008 -
Filmy 2009 -
Filmy o miłości -
PLAKATY - ░ ░ -
plaże -
zima
Przyjęło się pisać o niepowodzeniu wyprawy hiszpańskiej Armady jako triumfie małego, choć obeznanego z morzem narodu nad potężnym światowym imperium. Podkreśla się także wagę odniesionego przez Anglików zwycięstwa. Uważane jest bowiem za początek elżbietańskiego złotego wieku odkryć geograficznych, morskiej potęgi i zamorskiej kolonizacji. Porażka Hiszpanów umocniła reformację protestancką w Anglii, nadała temu krajowi status głównej siły na morzach i nadkruszyła bastion Światowej potęgi Hiszpanii.
Podczas gdy ciągłe, wyniszczające konflikty stały się nieomal codziennością w stosunkach międzynarodowych, zwłaszcza w Europie i na Bliskim Wschodzie, na obrzeżach pustyni Gobi na północ od Chin rosła nowa potęga. Było to sprawne państwo Mongołów - ludu, który jak dotąd dawał o sobie znać tylko okazjonalnie, lecz który miał zdominować XIII stulecie i rządzić przeznaczeniem licznych ludów Azji i Europy. W roku 1206 zwołano zgromadzenie wodzów plemion mongolskich, które okrzyknęło Temudżyna z klanu Bordżigin najwyższym chanem, władcą wszystkich Mongołów. Wówczas przyjął on tytuł Czyngis-chana, czyli władcy ponad władcami. Wojownicy nowego państwa mongolskiego już wkrótce będą przemierzać tysiące kilometrów przez Azję i Europę. Staną się przyczyną okrutnych klęsk wielu narodów, z Rusią włącznie, które znajdą się na drodze nie dającej się powstrzymać wojskowej potęgi Mongołów.
Twórcy dokumentu pod przewodnictwem profesora Andrzeja Niwińskiego, kierownika Misji Skalnej w Deir el-Bahari, odwiedzają Egipt, jakiego nie zobaczy większość turystów. Tym razem szlak wyprawy nie prowadzi do piramid i Sfinksa. Dzięki polskiemu naukowcowi widzowie zobaczą Karnak, świątynię w Luksorze, Ramesseum, Medinet Habu oraz grobowiec wezyra Rechmire.
Każdy z nas pochodzi z kosmosu. Wszystko z czego się składamy i co istnieje wokół nas znajdowało się niegdyś we wnętrzu gwiazdy.
Poszukiwanie obcych form życia zawsze ekscytowało ludzi na Ziemi. Przemierzymy zatem kosmos, by przyjrzeć się odległym światom i znaleźć odpowiedź na największe pytanie: "Czy ktoś tam jest ?".
Wyruszamy na poszukiwanie czarnych dziur - kosmicznych potworów, zdolnych pożerać całe gwiazdy. A naukowcy wciąż odkrywają coraz więcej czarnych dziur. Czy zagrażają również naszej planecie ?
Mamy szczęście że ciągle żyjemy. Wszechświat bowiem nieustannie próbuje nas unicestwić. Od momentu pojawienia się organizmów na Ziemi, przynajmniej dwadzieścia razy życie wisiało na włosku…
Próbując wyjaśnić fizykę takich atrakcji Yellowstone jak gejzer Old Faithful, geolodzy odkryli z przerażeniem, że teren parku to olbrzymi wulkan, który z pewnością kiedyś wybuchnie.
W latach 1950-53 na Półwyspie Koreańskim toczyła się wojna, w którą zaangażowały się światowe mocarstwa. Sytuacja międzynarodowa była jeszcze bardziej napięta niż podczas kryzysu kubańskiego i wydawało się, że trzecia wojna światowa może wybuchnąć w każdym momencie. Obie strony podejrzewały, że wojna w Korei jest wstępem do większego i groźniejszego konfliktu na skalę światową. Po raz pierwszy i ostatni w historii zimnej wojny na polu bitwy spotkały się jednocześnie Chiny i Związek Radziecki z jednej strony i Stany Zjednoczone wraz z zachodnioeuropejskimi sojusznikami z drugiej . Armie Chin brały udział w wielkich starciach lądowych z wojskami ONZ. O dominację w powietrzu nad Koreą Północną walczyły samoloty chińskie, radzieckie i amerykańskie. Konflikt ten zmienił stosunki między Wschodem a Zachodem i miał kluczowe znaczenie dla zmiany sposobu prowadzenia wojen.
Chociaż wojna z Persami była dla Aleksandra najważniejszym celem politycznym i militarnym, musiał on najpierw uporać się z konfliktem w samej Grecji. Aleksander przemaszerował wraz ze swoim wojskiem przez Tesalię i Termopile (w 336 ropku p.n.e.) i to już wystarczyło, by zniechęcić greckie polis do prób odzyskania samodzielności w polityce międzynarodowej. Aleksander szybko został uznany za następcę swojego ojca we wszystkim, co dotyczyło wojny z Persami. Wczesną wiosną 334 roku p.n.e. stanął na czele armii, która ruszyła przez Trację nad Hellespont. Według najbardziej wiarygodnych szacunków Aleksander prowadził 30 tysięcy piechoty, zarówno ciężkiej, jak i lekkiej (w tym łuczników). Jazda liczyła najprawdopodobniej 5100 żołnierzy.