-
90 -
18172 -
5278 -
61
26711 plików
17544,81 GB
Pod koniec września bieżącego roku firma Dassault Systèmes SolidWorks (DS SolidWorks) przedstawiła nową linię produktów SolidWorks 2011. Udoskonalenia wprowadzone do wersji 2011 pozwalają przyspieszyć projektowanie, pogłębić współpracę i wzmocnić zaangażowanie projektantów w proces produkcji. Dzięki przedstawionym poniżej wybranym możliwościom rodzina produktów SolidWorks 2011 synchronizuje sprawne przekazywanie projektów do produkcji.
Co nowego w SolidWorks 2011?
- W delikatny sposób zostały odświeżone ikony operacji oraz ujednolicone i obecnie bardziej odpowiadają wykonywanemu poleceniu i są analogiczne np. dla powierzchni i brył.
- Rozszerzono możliwości wyszukiwania, obecnie można wskazać bardziej precyzyjnie miejsce docelowe.
- W obrębie modelera części poprawiono kilka operacji. Na pewno ważnym czynnikiem jest możliwość parametryzowania większości operacji. Obecnie np. można sterować współczynnikiem skali.
- Udoskonalono edytor równań, co powala na ich import oraz eksport do zewnętrznego pliku txt.
- Udoskonalono operacje powierzchniowe i teraz istnieje możliwość wyciągnięcia powierzchni z 2D do 3D. Poza tym obecnie można wyciągać krawędzie bez konieczności rzutowania ich do szkicu, czyli jest to alternatywą dla powierzchni rozwijalnej. Tak wyciągniętą powierzchnię można w jednej operacji zamknąć, zaznaczając odpowiednią opcje w oknie operacji.
- Zupełnie nowym rozwiązaniem jest operacja o nazwie defeature. Operacja ta jest dostępna zarówno w części jak i złożeniu. Dzięki niej można usunąć niektóre dane z części lub złożenia i zapisać je w nowym pliku, (czyli bez definicji funkcji lub historii). Następnie można udostępnić nowy plik bez ujawniania wszystkich szczegółów projektu.
- Interesującym rozwiązaniem jest power select, – czyli wydajny, wartościowy sposób zaznaczania. Do tej pory oczywiście można było wybierać na wiele sposobów stosując rożne kryteria. Dzięki Power select szybko wyszukasz odpowiednie operacje np. po to by je wygasić.
- Spoina graficzna w konstrukcjach spawanych (weld, bead), która reprezentuje formę uproszczoną spawu i jest powiązana z adnotacją. Dodatkowo operacja funkcjonuje w złożeniach – do tej pory w złożeniu można było wstawiać spoiny, ale były one traktowane jako części.
- W tabeli konstrukcji spawanej spoiny są teraz specjalnie oznakowane. Drugą ważną rzeczą jest siatka (ang. grid), jako uproszczona wersja struktury kratowej dla szkicu 3D.
- W dokumentacji można pobierać dodatkowe właściwości konstrukcji spawanej, które są dołączane do listy elementów ciętych po zaktualizowaniu konstrukcji.
- W arkuszach blach udoskonalono metody kalkulacji gięcia. Do konwertowania obiektów bryłowych na blachę można wykorzystać tabelę rozmiarów. Podczas konwersji można także wybrać jedną z opcji: konsumuj obiekt lub pozostaw, – czyli wówczas można bryłę źródłową wykorzystać ponownie.
Programiści poprawili także lustro dla arkuszy blach oraz szyki, w których można wybierać dodatkowe operacje, jak wypust czy odgięcie krawędzi.
- W złożeniach poszerzono ilość tzw. operacji złożenia. Takie życzenie użytkowników znalazło się wysoko na liście oczekiwań w stosunku do nowej wersji SolidWorks. Oprócz operacji wycięcia (przez wyciągnięcie i obrót) można fazować i zaokrąglić komponenty złożenia.
- Innymi obszarami złożenia, które zostały udoskonalone są: wizualizacja złożenia, równania, wiązania, wykrywanie przenikania oraz konfiguracja Speedpack.
- Dla każdego inżyniera rysunek techniczny odgrywa ważną rolę. Dlatego w obszarze dokumentacji także udoskonalono lub dodano nowe funkcje. Jedną z nich jest wyrównywanie adnotacji.
- Poprawiono znaczniki środka w obrębie złożenia oraz wyświetlanie gwintów. Można w opcjach programu włączyć pokazywanie skali widoków, jeżeli ta jest różna od globalnej skali określonej w ustawieniach arkusza. Do innych nowości należą: możliwość pokazywania jednostek wymiarów, wyświetlanie komponentów w trybie krawędziowym w kolorach modelu cieniowanego, szyki adnotacji, możliwość zapisania widoku 3D z rysunku do pliku.
Uzupełniono także bibliotekę standardów GB i ANSI Drafting standard.
- Zgodnie z zapowiedziami wraz z SolidWorks 2011 nie jest już dostępny, PhotoWorks, który został zastąpiony wbudowanym PhotoView 360. Według mojej oceny nie wszystkim ta zmiana w takiej formie przypadnie do gustu. W wersjach SolidWorks 2009 i 2010 PhotoView był oddzielnie uruchamianym programem, który ze względu na jego prosty interfejs zachęcał do korzystania nawet mniej wprawnych użytkowników. Obecna wersja jest połączeniem obydwu aplikacji. PhotoView włącza się w dodatkach, ale sterowanie parametrami bardziej przypomina te z PhotoWorks. Korzystne jest przeniesienie oświetlenia i sceny do nowej zakładki, za pomocą, której można sterować w zasadzie wszystkim, co się wiąże z wizualnym przedstawieniem produktu.
PhotoView 360 zyskał nowe funkcje, których poprzednio brakowało, m.in. kalkomanie oraz zaawansowane metody mapowania.
- Kolejna nowinka to „Walk through”, co można przetłumaczyć, jako spacer po/przez. Funkcja ta daje duże możliwości prezentacji obiektów w 3D. Pozwala m.in. stworzyć film, którego głównym przekazem jest to, co widzi użytkownik spacerując w trójwymiarze. Po zdefiniowaniu punktu wyjścia włączamy nagrywanie i kontrolujemy kierunek ruchu poprzez manewrowanie myszą lub strzałkami klawiatury.
- Zmieniło się też okienko, którego wolelibyśmy nie oglądać… Error report
Podczas instalacji mamy do wyboru wersje:
SolidWorks, SolidWorks Professional lub SolidWorks Premium.
Wersja multilanguage, zawiera w sobie 13 różnych języków, w tym polski:
Simplified Chinese, Chinese, Czech, German, English, Spanish, French, Italian, Japanese, Korean, Polish, Brazilian Portuguese, Russian,Turkish
- sortuj według:
-
0 -
3 -
0 -
0
3 plików
481 KB