Radiota.zip
- - MEDYCYNA, ZDROWIE
- 04 - Audycje radiowe
- A. BadawyA History of Egyptian Architecture
- Anglo-Link
- ARCHITEKTURA - literatura
- Arkady Fiedler(2)
- Custine - Listy z Rosji (11h 56m)
- D.Watkin Historia architektury zachodniej
- Dwa miecze(2)
- Dziwniejsze pocałunki
- Eclipse
- English like a native
- English with Lucy
- epub(1)
- Feliks Koneczny - Cywilizacja Bizantyjska
- Feliks Koneczny - Dzieje Rosji
- Galicja
- Gestern am Rhein
- Hector Kung
- Historia Indii - Jan Kieniewicz
- Historia Japonii - Jolanta Tubielewicz
- Historia niemiec - Władysław Czapliński
- Historia rumunii - Juliusz Demel
- II RP
- II wojna i PRL
- Janusz Meissner - L - Jak Lucy
- Jeden z dziesięciu - pytania
- Karel Capek - Fabryka absolutu A10
- Konrad Florian - Wypadowy twór anormalny
- Marynarka Wojenna
- Meissner Janusz
- Na beczce prochu
- Namibia
- Niklos Koda
- O naśladowaniu Chrystusa
- Obszerna historia Żydów
- Panicz Julian
- Po Cudzemu - Arlena Witt
- Polch
- polska średniowieczna
- Polska XIX wiek
- Ruś średniowieczna
- Rzeczypospolite
- Shirreff Richard - 2017 Wojna z Rosją
- Siembieda Maciej
- Śmierć frajerom
- Świat XX wieku - Antoni Czubiński
- Wojna zapomniana przez czas
- Złoty wiek SF Opowiadania(1)
- Żądło Genowefy
Paulina Wilk
Znaki szczególne
ZIP ♦ MOBI, PDF
Współczesna Polska ujęta w autobiograficznej opowieści trzydziestolatki, która razem z rówieśnikami przeżywała zachwyty i rozczarowania "nową" Polską. „Znaki szczególne” są zapisem dorastania w wolności, która także dzieciom i nastolatkom postawiła zaskakujące wyzwania. Ostatni obywatele PRL, a jednocześnie pierwsi obywatele wolnej Polski – są generacją szczególną. Przecięci na pół, starzy i nowi zarazem. Wychowani w poczuciu równości i oswojeni z niedostatkiem, ale dorastający w atmosferze rywalizacji i wielkich szans. Nie w pełni nowocześni, bo nieco staromodni. Ukształtowani w czasie przemian i entuzjastycznej atmosferze wolności. Od lat osiemdziesiątych XX wieku do dziś. Od socjalistycznych podwórek do open space i przestrzeni wirtualnej. Od pożyczanych rowerów i kapsli do kupionych na kredyt mieszkań i samochodów. Od pomysłowych zabaw na dywanie do schematycznych zadań w koncernach. I od baśniowej wizji demokracji do realnej, gorzkiej polityki.
Anna Wylegała
Był dwór, nie ma dworuReforma rolna w Polsce
ZIP ♦ MOBI, PDF
Reforma rolna, czyli wywłaszczenie wielkich właścicieli ziemskich i przekazanie części ziemi chłopom, przeprowadzona latach 1944–1945 przez Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego to jedno z najsłabiej zbadanych wydarzeń w powojennej historii Polski. Książka Anny Wylegały wypełnia tę lukę i wpisuje się w obecny trend szerszego zainteresowania historią przez pryzmat losów zwykłych ludzi. Odpowiada na pytanie, jakim doświadczeniem była reforma rolna dla poszkodowanych, czyli ziemian, dla tych, którzy z niej skorzystali, a zatem służby folwarcznej i bezrolnych chłopów, a także rzeszy mniej lub bardziej zaangażowanych świadków. Autorka przygląda się również konkretnym miejscom i społecznościom: dworom, które po 1945 roku zamieniono na biura spółdzielni, mieszkania dla kierowników PGR-ów, przedszkola, świetlice, domy dziecka i ośrodki zdrowia; wsiom, w których na skutek podziału pańskiej ziemi zmieniła się struktura przestrzenna, hierarchia społeczna, tradycje i życie codzienne. Jest to również opowieść o tym, jaka jest pamięć o reformie – wśród potomków chłopów i potomków ziemian, jakie są współczesne postawy wobec dawnego dworskiego i ziemiańskiego dziedzictwa oraz jak funkcjonuje dzisiaj podworska przestrzeń.
Antonio Salas
Handlowałem kobietamiReportaż ze świata w którym człowiek jest towarem
ZIP ♦ MOBI, PDF
Czy człowiek może być traktowany jako towar i podlegać prawom popytu i podaży? Antonio Salas udowadnia, że tak, bo sam był tego świadkiem.
Katarzyna Pawlak
Za Chiny ludoweZapiski z codzienności Państwa Środka
ZIP ♦ MOBI, PDF
„Za Chiny ludowe” to migawki z chińskiej codzienności, obraz życia lao baixing, czyli tak zwanych zwykłych ludzi, mieszkańców współczesnych Chin. Autorka studiowała w Państwie Środka, mieszkała w dwóch „miastach gigantach”: Szanghaju - epicentrum gospodarczym, a także Pekinie – centrum politycznym. Odwiedzała też miejsca nieporównanie bardziej peryferyjne, oglądając od wewnątrz zachodzące w nich przemiany: zanikanie tego, co wielowiekowe i pojawianie się w jego miejscu aktualnie obowiązującej wersji chińskiej nowoczesności. Autorka ukazuje wielość stylów życia i kultur, które zdają się rozłamywać na dwa światy – spragniony nowoczesności świat wielkich miast, oraz nostalgiczny, znikający krajobraz wiejski.
Linda Polman
Laleczki skazańcówŻycie z karą śmierci
ZIP ♦ MOBI, PDF
Stany Zjednoczone, rok 1998. W planie dwadzieścia egzekucji, jedna co osiemnaście dni. Rok 1999. Trzydzieści pięć egzekucji, jedna co dziesięć dni. Rok później jedna co dziewięć. Obecnie kara śmierci może być zasądzona w 31 z 50 stanów USA. Zastrzyk trucizny, krzesło elektryczne, komora gazowa, powieszenie, rozstrzelanie. Rodziny oglądające egzekucję przez szybę, relacje w prasie, opis ostatniego posiłku podany do wiadomości publicznej. Pod więzieniem ramię w ramię stoją przeciwnicy kary i jej zwolennicy. Ci drudzy, przy akompaniamencie zespołu country, w piknikowej atmosferze popijają piwo i wręczają dzieciom papierowe chorągiewki z hasłami popierającymi karę śmierci. Holenderska reporterka Linda Polman opisuje skomplikowaną sytuację teksańskich skazańców na tle amerykańskiego systemu karnego. Rozmawia z kobietami, które zdecydowały się na małżeństwa z osadzonymi w celach śmierci, z lewicowymi aktywistami walczącymi z niehumanitarnym systemem sądowniczym, z pastorami przymykającymi oko na brutalne metody rozstrzygania prawa, z kolekcjonerami „murderabiliów” z całego świata, a przede wszystkim z samymi więźniami, dla których kara śmierci jest często wybawieniem od trudnej codzienności więzienia. To fascynująca, a zarazem przerażająca opowieść o tym, jak naprawdę działa amerykański system prawny i jak wiele emocji wzbudza kara śmierci w pozornie Zjednoczonych Stanach Ameryki.
Peter Robb
Sycylijski mrok
ZIP ♦ MOBI, PDF
W ciągu kilku tysiącleci swojej historii Sycylia wielokrotnie była sceną okrutnych wojen, cierpienia i przemocy. Ta słoneczna wyspa wraz ze swymi plażami, gajami oliwnymi i zabytkami architektury antycznej nieraz pogrążała się w głębokim mroku. Peter Robb, zafascynowany tym pełnym sprzeczności regionem, którego oszałamiające piękno kontrastuje z brutalnością doskonale zorganizowanej organizacji przestępczej, oparł się pokusie mitologizacji Sycylii. Mafii w jego wydaniu daleko od romantyzmu, honor i lojalność zastąpiły bezwzględny terror, korupcja i krętactwo, a granice dzielące ją od świata wielkiej polityki niemal całkiem się zatarły.
Alfred de Montesquiou
UmmaReporter na Bliskim Wschodzie
ZIP ♦ MOBI, PDF
Jeden z najbardziej znanych francuskich współczesnych reporterów, uhonorowany francuskim odpowiednikiem Pulitzera, przedstawia swoją wizję Wschodu – złożoność świata uchwycona w reportażu Montesquiou to odpowiedź na szerzącą się w Europie islamofobię. Umma to wspólne określenie wszystkich krajów należących do społeczności muzułmańskiej. Jednak w reportażu Montesquiou pojęcie to oznacza znacznie więcej. To nie tylko kolejne kraje, które odwiedził, lecz przede wszystkim szereg innych kultur, odrębnych miejsc i szczególnych narodów, które miał okazję spotkać w ciągu lat swoich podróży i pracy. Montesquiou pokazuje czytelnikowi piękny i skomplikowany świat, w którym obyczaje i tradycje dynamicznie przeplatają się z nowoczesnością.
Anne Erelle
DżihadystkaRelacja z wnętrza komórki rekrutacyjnej Państwa Islamskiego
ZIP ♦ MOBI, PDF
Nawrócona na islam, Mélodie spotyka na Facebooku szefa francuskiej brygady islamistycznej. Bojownik wydzwania do niej w dzień i w nocy i „zakochuje się” w czterdzieści osiem godzin, nalega, by przyjechała do Syrii na dżihad i, idąc za ciosem, prosi o rękę, obiecując rajskie życie… Autorka zna dziesiątki młodych Europejek, które, podobnie jak Mélodie, co tydzień coraz liczniej ulegają namowom werbowników na internecie: to ona, Anna Erelle, kryje się w rzeczywistości za profilem „Mélodie”. Przez miesiąc Anna wchodzi w skórę Mélodie, spędzając całe dnie na weryfikacji zwierzeń, którymi dzieli się z nią jej „narzeczony”, bliski współpracownik Abu Bakra al-Baghdadiego, samozwańczego kalifa PI, epatując nimi przed ekranem komputera swoją „przyszłą żonę” i z coraz większą niecierpliwością oczekując jej przyjazdu. Podróż ta stanowi ostatni, najniebezpieczniejszy etap reportażu, który Anna planuje w najdrobniejszych szczegółach. Wyrusza w nią z własnym planem. Wszystko jednak potoczy się zupełnie inaczej, niż zamierzała… Szokujący reportaż śledczy, od którego nie sposób się oderwać. Reporterka pisze o agenturach Państwa Islamskiego (PI), których jedną z najniebezpieczniejszych broni jest propagandowa kampania internetowa, „dżihad 2.0”. Książka, która pomaga zrozumieć prawdziwe oblicze terrorystów.
Blake J. Harris
Wojny konsoloweSEGA, NINTENDO i batalia, która zdefiniowała pokolenie
ZIP ♦ MOBI, PDF
Fascynujący thriller korporacyjny o historii konfliktu, który na zawsze odmienił przemysł gier wideo. W 1990 roku rynek gier wideo należał do Nintendo. Sega była słabnącą firmą z wielkimi aspiracjami. Wtedy na scenę wkroczył Tom Kalinske – człowiek, który o grach nie wiedział nic, ale miał rzadki talent do wygrywania batalii skazanych na porażkę. Oto Dawid postanowił zmierzyć się z Goliatem, a świat zapłonął. Bezlitosne starcie przerodziło się w globalną wojnę korporacyjną prowadzoną na wielu frontach: od domowych salonów i szkolnych placów, przez sale zarządów, po Kongres Stanów Zjednoczonych. Brat wystąpił przeciwko bratu, dziecko buntowało się przeciw rodzicowi, Mario starł się z Sonikiem, Ameryka ponownie walczyła z Japonią. Wojny konsolowe to oparta na ponad dwóch setkach wywiadów z byłymi pracownikami wstrząsająca opowieść o przełomie na rynku gier. To także historia o tym, jak skromny, rodzinny człowiek z ponadprzeciętną wyobraźnią zainspirował zespół straceńców do stworzenia interesu wartego 60 miliardów dolarów.
Greg Marinovich i João Silva
Bractwo Bang BangMigawki z ukrytej wojny
ZIP ♦ MOBI, PDF
Większość z nas słysząc strzały uciekałaby. Dziennikarz wojenny reaguje inaczej – szuka kłopotów, a kiedy je znajdzie, stara się do nich zbliżyć i zrobić zdjęcie. Żądza najlepszych ujęć i pozorne lekceważenie ryzyka przysporzyła sławy grupie reporterów: Gregowi Marinovichowi, João Silvie, Kenowi Oosterbroekowi oraz Kevinowi Carterowi, znanej jako Bractwo Bang Bang. Oosterbroek już nie żyje. Został zabity na kilka dni przed pierwszymi powszechnymi wyborami w historii RPA. Carter, który zdobył Pulitzera za kultowe zdjęcie z Sudanu (z małą afrykańską dziewczynką i sępem w tle), popełnił samobójstwo wkrótce po wspomnianych wyborach. Dwaj pozostali, Greg Marinovich oraz João Silva napisali tę książkę, która stała się inspiracją do nakręcenia filmu o takim samym tytule. W opanowanej przez chaos Afryce nigdzie nie jest bezpiecznie. Mimo to europejscy i amerykańscy fotografowie śmiało wkraczają na teren regularnych bitew, pokazując światu, że na Czarnym Kontynencie nie ma litości. Ken, Gregory, Kevin i João pracują dla Wydawnictwa Star, a ich zdjęcia zdobią okładki każdej renomowanej gazety na świecie. Są na miejscu zawsze, gdy dzieje się coś ważnego. Chwała, popularność, nagrody i uznanie nie przekładają się jednak na szczęście osobiste. Widząc tyle rozlewu krwi, nie można tak po prostu przejść do normalności. Bractwo Bang Bang opowiada o przyjaźni, współzawodnictwie, męskości i przygodach, których doświadczali młodzi reporterzy z RPA podczas gdy kraj wstępował na ścieżkę demokracji. To porywająca i pociągająca relacja, napisana w sposób, który nie pozwala ani na moment oderwać się od lektury. W końcu autorzy to ryzykanci napędzani adrenaliną, dla których nadrzędnym celem było jak najlepsze zdjęcie. Bractwo Bang Bang to historia o ich odwadze i hołd złożony tym, którzy odeszli.