Bitwa braci.zip
-
∙ Wielki katalog roślin -
A. BadawyA History of Egyptian Architecture -
ARCHITEKTURA - literatura -
Bartyzel -
Biblioteczka Legionisty -
Brian Callison -
Cała Prwada Ooo -
Christie Agata -
Clarke Arthur C(1) -
Cykl Jak Polacy budowali Orient-wykłady -
D.Watkin Historia architektury zachodniej -
Discover Great Britain -
Dzieje zdrajcy -
Głodówka dla Zdrowia i Urody -
Henryk Pająk -
Henryk Pająk - Strach być Polakiem -
Historia - Tatarzy polscy -
Historia powszechna- unikatowe książki -
HISTORYCZNE -
Horatio Hornblower -
II wś -
Inspektorzy od Żywności -
Irokez slava -
Jaksa -
Jerzy Lojek - Dzieje sprawy Katynia -
Jerzy Łojek -
Joanna Chmielewska -
Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego(1) -
Książki o EGIPCIE -
książki popularno-naukowe -
Książki szlachta i jej czasy jej swietności -
leksykon przyrodniczy -
Libido dominandi - Michael Jones -
M -
Orły na Kremlu -
Pevsner, Historia architektury europejskiej -
Piłsudski i sanacja(1) -
pl.wikisource -
Prof. Bogdan Góralczyk -
Seria Klub Srebrnego kluczyka(1) -
Stanisław Michalkiewicz (audio) -
Swann - Krocząc w ciemności -
Szklarski (BW) -
Tajna Historia Polski - 75 audycji radiowych -
Wizjonerzy science fiction (2012) -
Wojny Rzeczpospolitej -
wRealu24 -
Wybitni Polacy -
zajdel.art -
Zdrowie z Supermarketu
Agnieszka Kamińska
SzwajcariaPodróż przez raj wymyślony
ZIP ♦ MOBI
Dlaczego w szwajcarskich domach nie ma pralek? Co bardziej dzieli Szwajcarów, „rów polenty” czy „granica z ziemniaka”? Gdzie kupić świeże alpejskie powietrze na wynos? Etykieta światowej prymuski przylgnęła do Szwajcarii niczym przekonanie, że po alpejskich łąkach naprawdę hasają fioletowe krowy. Tu bez obaw można zostawić na ulicy niezapięty rower czy napić się wody prosto z ulicznej fontanny. Kiedyś „szwajcarskość” reklamowała produkty wysokiej jakości, dziś to zbiór walorów, takich jak punktualność, innowacyjność czy bezpieczeństwo. Ilość pozytywnych skojarzeń, jakie budzi Szwajcaria, nie dziwi, lecz warto je zweryfikować. Autorka przemierza alpejskie szlaki, trasy kolejowe oraz wybrukowane uliczki helweckich miast. Odkrywa przed nami ten raj wymyślony; państwo, którego nie ma, choć według legendy zaczęło się… na łące.
Tiziano Terzani
W Azji♦ MOBI
Azja zawsze była miłością i fascynacją Terzaniego. W połowie lat 60. pierwszy raz postawił stopę na tym kontynencie. Nauczył się chińskiego oraz japońskiego, a wkrótce porzucił ustabilizowane życie we Włoszech i osiedlił się z rodziną w Singapurze. Jako korespondent wojenny był wszędzie tam, gdzie na kontynencie rozgrywała się historia. Ryzykując życie, jeździł do krajów ogarniętych wojną, opisywał i komentował, nie unikając osobistego zaangażowania. Jego artykuły ukazywały się regularnie w prasie włoskiej i niemieckiej. Co tak urzekło przybysza z Zachodu w azjatyckiej rzeczywistości? \- Pojechałem tam w poszukiwaniu "innego", wszystkiego, czego nie znałem, w pogoni za ideałami - napisał. Azja stała się dla niego lustrem, w którym mogła przejrzeć się Europa. Ta klasyczna już książka przedstawia czytelnikowi kulisy wszystkich konfliktów zbrojnych, które rozegrały się w Azji w latach 1965-1997, ale także - co szczególnie cenne - pokazuje życie codzienne i pozwala zbliżyć się do zrozumienia jakże fascynującej odmienności kulturowej.
Marcin Jacoby
Chiny bez makijażu
♦ MOBI
Czy Chiny to archaiczna dyktatura gnębiąca swoich obywateli, czy może nowa potęga ekonomiczna? Lider innowacji czy moloch o zapadłych wioskach i tysiącach robotników pracujących w pocie czoła w fabrykach? Czy coś łączy dawne cesarstwo i dzisiejszą młodocianą potęgę, czy istnieją jakieś cechy wspólne pomiędzy pradawną cywilizacją, gdzie niemal wszystko wynaleziono na długo przed Europą, a krajem tanich podróbek, na które wielu z nas patrzy z góry? Jacy ludzie żyją w tym najludniejszym państwie na ziemi? Czy stanowią jednolitą masę, czy są mozaiką narodów, języków i kultur? W co wierzą, jakie mają zmartwienia? Jakie wyzwania stawia przed nimi nowoczesność? To obowiązkowa lektura dla wszystkich tych, którzy pragną wgryźć się głęboko w „chińskość” i zrozumieć, co może w niej tak fascynować. To również odważne spojrzenie na współczesne Państwo Środka i jego kierunki rozwoju w nowym millennium.
Philip Short
Pol PotPola śmierci
ZIP ♦ MOBI, PDF
Była to najbardziej radykalna rewolucja w dziejach ludzkości. W ciągu zaledwie kilku lat unicestwiła jedną czwartą ludności Kambodży – zwanej wówczas Demokratyczną Kampuczą – i wprowadziła w życie idee, które były zbyt skrajne dla wszystkich wcześniejszych reżimów. Celem Czerwonych Khmerów stała się likwidacja wszelkich przejawów indywidualności, zaprzeczenie wszystkiego, co ludzkie. Realizacji utopijnego celu służyła nie tylko hekatomba ofiar, ale również – a może przede wszystkim – wprost niewyobrażalne okrucieństwo, które zmieniło w koszmar zarówno życie, jak i śmierć mieszkańców Demokratycznej Kampuczy. Szaleństwo, w jakim pogrążyła się Kambodża, było dziełem jednego człowieka, występującego pod pseudonimem Pol Pot, przywódcy Czerwonych Khmerów, nauczyciela, a niegdyś studenta jednej z paryskich uczelni. Dlaczego rewolucja Czerwonych Khmerów posunęła się do niepojętej skrajności? Dlaczego tak wielu kambodżańskich intelektualistów zaangażowało się ślepo w ruch, który okazał się tak upiorny? Dlaczego wreszcie wielu dawnych działaczy Czerwonych Khmerów, wykształconych, myślących ludzi, w tym wielu takich, których krewnych zgładzono pod rządami Pol Pota, wciąż utrzymuje, że był on wielkim patriotą, a jego zasługi usprawiedliwiają winy? W swojej fascynującej książce „Pol Pot. Pola śmierci” Philip Short próbuje odpowiedzieć na te wszystkie pytania.
Marta Mazuś
Król kebabówi inne zderzenia polsko-obce
♦ MOBI
Ukrainka sprząta bazar i płacze, król kebabów tłumaczy, czym jest polski kebab i dlaczego jest w nim kapusta, przedsiębiorca budowlany - święty człowiek, chciałby dać mieszkania wszystkim uchodźcom w Polsce, Cygan z Andrychowa planuje zostać polskim superbohaterem, rodzina z małego miasta idzie do sądu w sprawie Murzyna-Muzułmanina. Polacy i cudzoziemcy - patrzą na siebie, choć nie zawsze się widzą, próbują żyć razem, choć nie zawsze im wychodzi, mówią o sobie w rozmówkach murzyńskich, bo przecież wiadomo, że każdy obcy w Polsce to Murzyn. Marta Mazuś wyłapuje uchem sprawnego reportera historie imigrantów, którzy od lat próbują "ułożyć sobie życie" w Polsce. Nie udają, że są obywatelami świata i potrafią doskonale wtopić się w polski krajobraz, ale przynajmniej starają się przystosować. Mimo wszystko nadal żyją, jakby ich tu nie było. Obcy, niewidzialni, albo niechciani, ciągle sprawiający kłopoty.
Richard Lloyd Parry
Ludzie, którzy jedzą ciemnośćPrawdziwa historia o dziewczynie, która zaginęła w Tokio i o złu, które ją pochłonęło
♦ MOBI
Tokio – miasto mężczyzn, którzy nienawidzą kobiet Tokio, jakiego nie znacie – niezrozumiałe zwyczaje, męska przemoc i białe gejsze. Odwiedzić Tokio, najbardziej intrygujące miasto świata, to marzenie wielu z nas. Dwudziestojednoletnia Lucie także pragnęła takiej przygody. Japonia, o której niewiele wiedziała, wydawała się wspaniałym miejscem do życia, a praca hostessy – łatwa i przynosząca duże pieniądze. Pewnego dnia Lucie znika, a tajemniczy głos w słuchawce twierdzi, że wstąpiła do sekty. Jednak jej przyjaciele i rodzina nie mogą w to uwierzyć. Co tak naprawdę wydarzyło się w najbezpieczniejszej metropolii świata? „Ludzie, którzy jedzą ciemność” to hipnotyzujący reportaż napisany przez wieloletniego korespondenta londyńskiego „Timesa” w Japonii. Tokio z jego książki to miasto, które pochłania, jest trudne do zrozumienia dla Europejczyków i ukrywa przed nimi swoje bardzo mroczne strony. Razem z autorem poznajemy nocne życie tokijskiej dzielnicy czerwonych lampionów – Roppongi, w której białe dziewczyny zabawiają japońskich biznesmenów, a do klubów naganiają klientów Nigeryjczycy. Są narkotyki, jest seks, jest zbrodnia.
Tiziano Terzani
W AzjiAzja zawsze była miłością i fascynacją Terzaniego. W połowie lat 60. pierwszy raz postawił stopę na tym kontynencie. Nauczył się chińskiego oraz japońskiego, a wkrótce porzucił ustabilizowane życie we Włoszech i osiedlił się z rodziną w Singapurze. Jako korespondent wojenny był wszędzie tam, gdzie na kontynencie rozgrywała się historia. Ryzykując życie, jeździł do krajów ogarniętych wojną, opisywał i komentował, nie unikając osobistego zaangażowania. Jego artykuły ukazywały się regularnie w prasie włoskiej i niemieckiej. Co tak urzekło przybysza z Zachodu w azjatyckiej rzeczywistości? \- Pojechałem tam w poszukiwaniu "innego", wszystkiego, czego nie znałem, w pogoni za ideałami - napisał. Azja stała się dla niego lustrem, w którym mogła przejrzeć się Europa. Ta klasyczna już książka przedstawia czytelnikowi kulisy wszystkich konfliktów zbrojnych, które rozegrały się w Azji w latach 1965-1997, ale także - co szczególnie cenne - pokazuje życie codzienne i pozwala zbliżyć się do zrozumienia jakże fascynującej odmienności kulturowej.