Agnieszka Pajączkowska - Wędrowny Zakład Fotograficzny.mobi
-
∙ Wielki katalog roślin -
A. BadawyA History of Egyptian Architecture -
ARCHITEKTURA - literatura -
Bartyzel -
Biblioteczka Legionisty -
Brian Callison -
Cała Prwada Ooo -
Christie Agata -
Clarke Arthur C(1) -
Cykl Jak Polacy budowali Orient-wykłady -
D.Watkin Historia architektury zachodniej -
Discover Great Britain -
Dzieje zdrajcy -
Głodówka dla Zdrowia i Urody -
Henryk Pająk -
Henryk Pająk - Strach być Polakiem -
Historia - Tatarzy polscy -
Historia powszechna- unikatowe książki -
HISTORYCZNE -
Horatio Hornblower -
II wś -
Inspektorzy od Żywności -
Irokez slava -
Jaksa -
Jerzy Lojek - Dzieje sprawy Katynia -
Jerzy Łojek -
Joanna Chmielewska -
Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego(1) -
Książki o EGIPCIE -
książki popularno-naukowe -
Książki szlachta i jej czasy jej swietności -
leksykon przyrodniczy -
Libido dominandi - Michael Jones -
M -
Orły na Kremlu -
Pevsner, Historia architektury europejskiej -
Piłsudski i sanacja(1) -
pl.wikisource -
Prof. Bogdan Góralczyk -
Seria Klub Srebrnego kluczyka(1) -
Stanisław Michalkiewicz (audio) -
Swann - Krocząc w ciemności -
Szklarski (BW) -
Tajna Historia Polski - 75 audycji radiowych -
Wizjonerzy science fiction (2012) -
Wojny Rzeczpospolitej -
wRealu24 -
Wybitni Polacy -
zajdel.art -
Zdrowie z Supermarketu
Magda Szarejko
ZaduchReportaże o obcości
♦ MOBI
Czego wstydzą się ludzie pochodzący ze wsi? I czy rzeczywiście się wstydzą? W tej książce znajduje się dwanaście odpowiedzi na te pytania. Marta Szarejko rozmawia ze swoimi rówieśnikami - trzydziestolatkami, którzy przyjechali z małych miejscowości do Warszawy. Opowiadają jej o swoich kompleksach, wątpliwościach, tęsknotach. O tym, czego najbardziej im brak w mieście i czego najbardziej nie znosili na wsi. O tym, co niosą w sobie, chociaż na wieś wracają coraz rzadziej. O tym, że nigdzie nie czują się u siebie. Warto im się przyjrzeć i zastanowić - więcej w nich wstydu czy tęsknoty?
Peter Hessler
PogrzebanaŻycie, śmierć i rewolucja w Egipcie
ZIP ♦ MOBI, PDF
Co łączy profesora z Cambridge, prowadzącego wykopaliska w Egipcie, i niepiśmiennego śmieciarza? Całkiem sporo. Obaj na podstawie swoich znalezisk potrafią powiedzieć bardzo wiele o życiu i zwyczajach mieszkańców Egiptu. I okazuje się, że przez ostatnie kilka tysięcy lat ten kraj nie zmienił się wcale tak bardzo, jak można by się spodziewać. Peter Hessler, wieloletni korespondent „New Yorkera” w Chinach, w 2011 roku przeprowadza się z żoną i córkami do Kairu. Nie spodziewa się silnych emocji w tym leniwym mieście, tymczasem trafia w sam środek rewolucji. Żeby lepiej odnaleźć się w otaczającym go chaosie, uczy się języka i nawiązuje przyjaźnie – ze śmieciarzem Sajjidem i jego rodziną, ze sfrustrowanym egipską polityką lektorem arabskiego, z tłumaczem gejem, który boryka się z policyjnymi szykanami, i z drobnymi chińskimi przedsiębiorcami handlującymi damską bielizną (ich spojrzenie na Egipt ożywczo kontrastuje z obiegowymi opiniami formułowanymi na Zachodzie). To od nich, a nie od polityków, działaczy czy lokalnych przywódców, z którymi przeprowadza wywiady, dowiaduje się najwięcej i to oni będą w tym reportażu naszymi przewodnikami po arabskiej wiośnie i po kraju faraonów.
Piotr Mazik i Kuba Szpilka
Krupówki
♦ MOBI
Chociaż nie wydarzyło się to bardzo dawno temu, jej początki trudno precyzyjnie opisać. Niegdyś była ścieżką wśród łąk i lasów, ale potem, gdy mała wieś stawała się kolejno letniskiem, stacją klimatyczną, ośrodkiem walki z gruźlicą, centrum turystycznym i wreszcie modnym kurortem, zmieniła się i ona. Krupówki – symbol i serce miasta – charakteryzuje nieustanny ruch, narastanie pomysłów, idei i interesów. Dla jednych to chaos, dla innych wyraz wolności. I chociaż, jak twierdzą autorzy, megalomanią byłoby twierdzić, że pewne zjawiska występują tylko w Zakopanem, to krótka historia i niewielka powierzchnia czynią z tego miasta idealną „doświadczalną pracownię”. Kuba Szpilka i Piotr Mazik opowiadają o Krupówkach, najsłynniejszej ulicy w Polsce, opisując skomplikowane procesy, zdarzenia i postaci, które zdecydowały o jej istnieniu i obecnym kształcie.
Andrzej Wróblewski
Przejażdżka po Rosji
RAR ♦ PDF
Bohater książki, właściciel jednoosobowej firmy prowadzi w latach dziewięćdziesiątych interesy za wschodnią granicą. Musi dać sobie radę w świecie absurdu zaludnionym przez Starych i Nowych Rosjan. Ale nawet w najtrudniejszych chwilach nie opuszcza go rodzaj zauroczenia rosyjską duszą.
Andrzej Wróblewski
Przejażdżka po Rosji
Bohater książki, właściciel jednoosobowej firmy prowadzi w latach dziewięćdziesiątych interesy za wschodnią granicą. Musi dać sobie radę w świecie absurdu zaludnionym przez Starych i Nowych Rosjan. Ale nawet w najtrudniejszych chwilach nie opuszcza go rodzaj zauroczenia rosyjską duszą.
Siba Shakib
Nad Afganistanem Bóg już tylko płaczeHistoria Shirin-Gol
RAR ♦ PDF
Prawdziwa historia Shirin-Gol, która urodziła się niedługo przed wejściem do Afganistanu wojsk sowieckich. Ten akt agresji wyznaczył granicę, która odgrodziła ją od bezpiecznego, choć niełatwego życia. To jedna z tych prawdziwie tragicznych historii, które chwytają za serce i sprawiają, że zdajemy sobie sprawę z tego, jak niewielkie w istocie bywają kłopoty, z którymi sami borykamy się na co dzień.
Wiktoria Michałkiewicz
Kraj nie dla wszystkichO szwedzkim nacjonalizmie
RAR ♦ MOBI
Dlaczego w Szwecji płoną ośrodki dla uchodźców? Dlaczego w holu największego instytutu badawczego w kraju, Karolinska Institutet, nadal znajduje się popiersie Gustava Retziusa, pioniera teorii czystości rasy? Jak to się stało, że zaledwie trzy lata po II wojnie światowej mieszkańcy Jönköping postanowili wypędzić z miasta „tattare” – ludzi wędrownych? Wiktoria Michałkiewicz bada, dlaczego w kraju uznawanym za oazę szczęścia rośnie poparcie dla nacjonalistycznych idei. Szuka ich nie tylko w rozmowach ze współczesnymi szwedzkimi narodowcami, ale też przywołując duchy przeszłości. Ta książka to ważne ostrzeżenie, że w sprzyjających okolicznościach niewiele trzeba, by wyzwolić nienawiść, która zatruwa całe społeczeństwa.