Dzika Australazja 06.Nowe światy.avi
-
Akcja 'Wisla' -
Antyczny świat prof. Krawczuka -
Antylopy gnu z bliska -
Dookoła świata -
Dzieje kultury polskiej (1997) -
Dzika Ameryka Południowa -
Dzika Australazja -
Dzika Natura z Dave'm Salmoni -
Dzika Rosja -
Dzika Rosja(1) -
Dziki Meksyk(1) -
Dzikie Chiny -
Dzikie Indie -
Dzikie zakątki Europy -
Dziwaczne stworzenia -
ENCYKLOPEDIA PALESTYŃSKA (bzbij) -
Filmy geograf-przyrod -
geologia -
Głębiny Pacyfiku -
Gottland -
grecy -
Historyczne bitwy -
Jezioro Eyre -
Jurajski Park Hitlera -
Jurassica -
Karol Wielki - Ojciec Europy -
Katastrofy z prehistorii -
Kolosy starożytności -
Królestwo Dinozaurów -
Królowe zwierząt -
Leśne Królestwo lektor -
Lodowaty wyścig z czasem -
Ludzie i Nietoperze lektor -
Mazury nieodkryte -
Miasta Świata -
Najdziksze miejsca Ameryki Północnej -
Największe miasta świata -
Newton - Mroczny Heretyk -
Niedźwiedzia rodzina -
Niesławni starożytni -
Niezwykła Australia -
Niezwykłe zwierzęta -
Niezwykły świat -
Normanowie -
Norymberga. Naziści wobec swoich zbrodni -
Oblicza natury -
Okręty RP -
Osobliwości mórz i oceanów -
Słownik staropolski -
Tajemnica Gór Sowich
We współczesnej wielkomiejskiej Australii jest wiele metropolii, podobnie jak w innych krajach. Jednak miasta te są otoczone dziką przyrodą. Na tym kontynencie żyje więcej gatunków zwierząt niż w Europie i Ameryce Północnej łącznie. Do najbardziej osobliwych należą diabły tasmańskie - padlinożercy z rodziny torbaczy, odpowiedniki afrykańskich hien. W Alpach Australijskich, miesiącami pokrytych śniegiem, żyją wombaty tasmańskie oraz walabie Benetta, a także najprymitywniejsze i najbardziej dziwaczne ssaki świata - dziobaki. Ich samice składają jaja jak gady i ptaki. Australia to również kraina wielkich nielotów - kazuarów hełmiastych oraz lotopałanek, których żyje tu aż 26 gatunków, i najsłynniejszych przedstawicieli rodziny torbaczy - kangurów.
Przybrzeżne wody Australii tętnią życiem. Po jednej stronie kontynentu znajduje się bowiem Wielka Rafa Koralowa, po drugiej zaś - ciągnąca się przez 260 kilometrów Rafa Ningaloo. Dzięki krystalicznie czystej i stosunkowo ciepłej wodzie koralowce mają doskonałe warunki rozwoju. Przybywają tu na żer liczne gatunki zwierząt. Zupełnie inaczej jest w wodach Zatoki Rekina, która znajduje się na północno-zachodnim wybrzeżu Australii. Duże zasolenie powoduje, że żyje tu niewiele organizmów, gdyż tylko niektóre potrafią przystosować się do tak trudnych warunków bytowania. Występują tu między innymi meduzy, bujnie rosną morskie trawy. Pomiędzy ich źdźbłami znajdują schronienie niektóre gatunki ryb oraz krowy morskie.
Na wyspach otaczających Australię żyją unikatowe gatunki zwierząt oraz roślin. Znajdującą się w pobliżu kontynentu Nową Gwineę porastają bujne tropikalne lasy. Występujące tu kangury, w odróżnieniu od australijskich, mieszkają wśród koron drzew, a mrówkojady odżywiają się nie mrówkami, lecz glistami. Właśnie tutaj spotkać można aż 38 gatunków rajskich ptaków. Tę ogromną wyspę okalają liczne mniejsze pochodzenia wulkanicznego. Jest to jeden z najaktywniejszych sejsmologicznie regionów na świecie.
Mimo tego, że klimat panujący w australijskim buszu nie sprzyja specjalnie żadnemu żywemu stworzeniu, jest bowiem bardzo suchy, odludne tereny Australii zamieszkuje wiele rozmaitych gatunków roślin i zwierząt.
Pustynie Australii uznawano za pozbawione życia. Mieszkają tam jednak miliardy termitów, a ich termitiery służą także pająkom, wijom, gekonom. Dzięki nigdy nie wysychającym źródłom żyje tu wiele gatunków ptaków.