"W zamyśle twórców audycji, miała ona przynosić odpowiedzi na trudne pytania. Pytania o zdrowie, ducha, psychikę, o tajemnice, o przeszłość, o przyszłość, pytania szczególnie niewygodne i często będące tematami tabu.
Chodziło o to, by dać możliwość rozmowy z ekspertami. Tymi, którzy będą najlepszym źródłem wiedzy dla młodych Słuchaczy. Psychologowie, terapeuci, filozofowie, duchowni, socjologowie, lekarze, przedstawiciele organizacji pozarządowych, pisarze, dziennikarze, w końcu – ludzie, którzy przeżyli coś ważnego. Audycje emitowane na antenie Polskiego Radia Bis, a później Euro trafiają od kilku lat do cyfrowych archiwów. My zaś sprawiamy, że wiedza zawarta w „Zostaw Wiadomość” jest dostępna każdemu Słuchaczowi.
Tworząc „Zostaw Wiadomość” zawsze wierzyliśmy, że każda audycja znajdzie swojego Słuchacza. Rezonują w nas różne sprawy. Czasem sami mamy ochotę wrócić do którejś wieczornej rozmowy. My także zaglądamy do archiwalnych zasobów. Czasem mając ochotę raz jeszcze przyjrzeć się tematowi, wsłuchać się dokładniej w to, co usłyszeliśmy od naszego gościa.
Mamy nadzieję, że nasze audycje także dla Was staną się niezbędnikiem, do którego będzie można się odwołać wtedy, kiedy będziecie tego potrzebować. Tym bardziej, że dostępna wiedza może być odsłuchiwana, a nie tylko czytana. W dobie multimedialnych telefonów gdziekolwiek jesteśmy, możemy ją zawsze mieć ze sobą. Cofać, słuchać jeszcze raz, zatrzymywać, przewijać.
Wszystko, co udało nam się przez kilka lat nadawania ZW stworzyć, oddajemy naszym Słuchaczom - wrażliwym, inteligentnym i ciekawym świata ludziom. Właśnie Tobie.
Przekazujcie wiadomość o jej istnieniu dalej. Przekazujcie tę wiedzę dalej."
"Żeby mi się chciało, tak jak mi się nie chce", albo "Uwielbiam ciężką pracę - mogę na nią patrzeć godzinami", czy jeszcze " Co masz zrobić dzisiaj, zrób jutro". Wiele takich powiedzonek funkcjonuje w języku i co nieco o nas mówi. W szkole ten, kto się solidnie uczy to kujon, na studiach karierowicz, a w pracy frajer. Owszem, nie wszędzie i nie zawsze. Ale trudno znaleźć w polskiej tradycji hasła afirmujące do działania, mierzenia się z wyzwaniami. Z filozofem Adamem Aduszkiewiczem będziemy się zastanawiać czego potrzebują ludzie, żeby im się chciało. A Ty? Czego Tobie potrzeba, żeby Ci się chciało?
z chomika kocan
Czy wiecie skąd wzięły się kartofle i jak wpływały na historię powszechną? A garnek? Ten zdawałoby się podstawowy sprzęt, w który wyposażony jest każdy dom, też musiał sporo ewoluować, zanim zaczął wyglądać jak ten dzisiejszy. A jedzenie w kosmosie? Wiecie, jak wygląda? O tym wszystkim opowie historyk i praktyk kuchenny Andrzej Fiedoruk.
z chomika kocan
Jeszcze nie tak dawno, w całkiem oświeconej Europie można było wylądować na stosie. Za co? Za czary! Jak dawno skończyły się procesy o czary, za c można było zostać skazanym i przede wszystkim, jakie znaczenie miała czarownica w swoim społeczeństwie - duchowe, psychologiczne, ekonomiczne i jakie jeszcze?
z chomika kocan
le udało Ci się zmienić w swoim życiu przez ostatnie lata? A przez ostatni miesiąc? Co jest inaczej? Co zawdzięczasz sobie w tej zmianie? Ludzie miewają tendencję do porównywania się. Jak często zdarza Ci się porównywać z samym sobą? Czy wiesz, ilu rzeczy nauczyłeś się przez ostatni rok? Czy przybyło Ci coś więcej niż tylko kolejne lata i miesiące życia? Zapraszam do rozmowy z Marią Monetą-Malewską, psychoterapeutką i mistrzynią rinzai zen.
z chomika kocan
Dorosłe Dzieci Alkoholików, czyli DDA – jak wygląda ich dorosłe życie? Czy zawsze udaje się im wyjść na prostą? O życowych porażkach i sukcesach porozmawiamy z terapeutami ze Stowarzyszenia OD-DO Anną Marią Seweryńską i Cezarym Biernackim.
z chomika kocan
- Odtwórz folder
- Pobierz folder
- Zachomikuj folder