ORIGAMI_Papierowe_kwiaty.pps
Początkowo figurek Origami używano do obrzędów religijnych. Sztuka ta dostępna wcześniej jedynie dla bogatych dworzan, rozkwitła wraz z upowszechnieniem się papieru. Po II wojnie światowej trafiła także do Ameryki i Europy, zdobywając wielu wiernych zwolenników.
"Papierowe rzeźby" starają się mniej lub bardziej wiernie naśladować obiekty istniejące w rzeczywistości a jedynym ograniczeniem jest fantazja artysty i wytrzymałość papieru. Dlatego możemy podziwiać cały wachlarz wzorów, od czysto symbolicznych kształtów, które możemy uzyskać w przeciągu kilku zgięć po wielce skomplikowane przestrzenne modele.
Wiele osób zastanawia się dlaczego poważni ludzie zajmują się tak wydawało by się dziecinną zabawą jaką jest Origami. Na to pytanie zawsze trudno jest odpowiedzieć, bo jak wytłumaczyć chęć do oglądania piękna natury, czy zachwyt nad obrazem, który wyszedł spod pędzla artysty? Piękno sztuki Origami tak samo porusza zmysły, jak obraz czy rzeźba oglądana w galerii. Jeżeli jeszcze w dodatku możemy obserwować, krok po kroku, jak w naszych dłoniach powstaje figurka to czujemy radość tworzenia czegoś niezwykłego.
Origami dostarcza nam przeżyć, związanych z tworzeniem, rozwija artystycznie i uwrażliwia na piękno otaczającego świata. Jednocześnie nie jest zbyt wymagające, każdy może rozwijać pasję w dowolnym tempie i czasie. Nie jest też kosztowne, bo składać można nawet ze zwykłej kartki papieru.