bajki dla dzieci - miś uszatek(2).flv
-
28 dni pozniej -
28 tygodni później -
300 Spartan -
Adrenalina -
Armia boga bunt -
Azumi -
Bękarty Diabła -
Bratz -
Ciemność -
Cierń -
Czarna smierc -
Demon historia Prawdziwa -
Dom Smierci -
Egzorcysta Początek -
Eragon -
Gabriel -
Horda -
Infekcja -
Jan paweł 2 szukałem was -
Kartagina w ogniu -
Kobieta w blekitnej wodzie -
Kosmiczna misja -
Krwawe dziewictwo -
Książe Persja i piaski czasu -
Ksiega mistrzów -
Lucky Luke -
Magiczna kula -
Mumia -
Mumia powraca -
ocalenie -
Od-rodzenie -
Orki -
polowania na czarownice -
Prześilenie -
Przygody dorastajacego pogromcy smoków -
rzeźnik -
Surfujący Ninja -
Szeregowiec dolot -
Szybcy i wściekli -
Tamara -
Toy story -
Toy story prechistoria -
Tunel śmierci -
Underworld Przebudzenie -
W 80 dni dookoła Swiata -
waga cieżka -
Widmo -
Wizje -
Władca ognia -
Zemsta po śmierci
Główną postacią serialu jest tytułowy Miś Uszatek. Postać ta znana była wcześniej z książek dla dzieci, powstała 6 marca 1957 roku jako dzieło pisarza Czesława Janczarskiego oraz ilustratora Zbigniewa Rychlickiego.
Początkowo Miś Uszatek gościł głównie w pisemku dla dzieci Miś, którego był patronem, później stał się bohaterem licznych książek, tłumaczonych również na obce języki. W 1962 powstał pierwszy indywidualny film, według scenariusza napisanego przez Czesława Janczarskiego pod tytułem Miś Uszatek. Prawdziwa eksplozja popularności misia nastąpiła jednak dopiero w 1975 roku, kiedy to Studio Małych Form Filmowych Se-ma-for w Łodzi, na zlecenie Telewizji Polskiej rozpoczęło produkcję lalkowego serialu z Uszatkiem, któremu głosu użyczył Mieczysław Czechowicz. Czesław Janczarski w tym czasie już nie żył i dlatego tematy do scenariuszy, czerpiąc pomysły z opowiadań Janczarskiego, wymyślał najczęściej Janusz Galewicz, występujący też pod pseudonimem Łukasz Czerwiec[1].
Miś Uszatek był bohaterem popularnym głównie wśród dzieci w wieku przedszkolnym – takim dzieciom łatwo się było identyfikować z Uszatkiem, bo z jednej strony przypominał on dostępną wszystkim pluszową zabawkę, a z drugiej strony był poważnym partnerem, kolegą z przedszkola. Na dodatek okazał się bohaterem na wskroś współczesnym, nie tylko w zachowaniu czy języku, ale i w ubiorze, o co zawsze dbał projektant Zbigniew Rychlicki.
W szybkim tempie powstawały filmy na wszystkie możliwe okazje i wszystkie pory roku. Popularność napędziła produkcję i w efekcie do 1987 roku powstały 104 odcinki serialu, co pozwoliło bajce zająć drugie miejsce w rankingu produkcji ówczesnych filmów animowanych (pierwsze miejsce należało do Bolka i Lolka, którzy byli bohaterami 150 odcinków i dwóch filmów pełnometrażowych pod tym samym tytułem). 104 odcinki z Misiem Uszatkiem w roli głównej stanowiły materiał na pełne dwa lata cotygodniowej emisji dobranocek w TVP. Potem nadawany był także na innych stacjach, m.in. MiniMini+ i Kino Polska.
Telewizja Polska, finansująca serial zdecydowała o zakończeniu realizacji I części serialu w 1979 r. W tym czasie w studio przygotowano produkcję czterech kolejnych odcinków. Zostały one ukończone w 1980 roku pod ogólnym tytułem Nowe przygody Misia Uszatka z przeznaczeniem do kin na seanse "porankowe" dla dzieci. W filmach tych Miś nie żegnał dzieci w piżamce i nie było końcowej, dobranockowej piosenki. Produkcja została sfinansowana z pieniędzy otrzymanych przez Studio z Ministerstwa Kultury. Później kontynuowano produkcję serialu telewizyjnego do roku 1987[2].
bohaterowie:
Miś Uszatek – tytułowy bohater serialu. Pluszowy miś z oklapniętym lewym uszkiem. Zazwyczaj stateczny i odpowiedzialny, choć trafiają mu się też poczynania nieprzemyślane. Występuje każdorazowo w dwóch rolach – narratora (na początku każdego odcinka, gdy podczas wieczornego układania się do snu wspomina jedną ze swych przygód i na końcu, gdy podsumowuje ją krótkim morałem) oraz bezpośredniego uczestnika akcji (środkowa część odcinka).
Zajączek – najlepszy przyjaciel Uszatka. Druga co do ważności postać serialu, występuje w 97 na 104 odcinki pierwszej serii i wszystkich czterech drugiej. Roztrzepany, impulsywny i zapominalski, nieraz popada w kłopoty przez swe gapiostwo. Ciekawostka – pojawia się w kilku wersjach kolorystycznych (brązowy, szary, oliwkowy). W odcinku 2. jest co prawda podane, że Zajączek ma brata Szaraczka (w kilku innych odcinkach rzeczywiście występują dwa zajączki), ale przebieg akcji wskazuje, że bohaterem jest cały czas jeden i ten sam Zajączek.
Prosiaczek – przyjaciel Uszatka i Zajączka; trochę łasuch, spokojny i przyjacielski, choć niekiedy przejawia cechy sobka, lekceważy uczucia i potrzeby innych. Często wtrąca ulubione powiedzonko ma się rozumieć, eee, co tam
Króliczki – para bliźniaków, najmłodsi bohaterowie serialu. Dziecinne i kompletnie nieodpowiedzialne, co i rusz pakują się przez swe poczynania w kłopoty.
Kot – szary kocur. Często doradza Uszatkowi, który go nie słucha i zawsze kończy się to źle. Jest przyjacielski i zawsze gotowy do pomocy. Jest mądry, choć też trochę leniwy. Mieszka z Uszatkiem i Kruczkiem. Po raz pierwszy pojawia się w odcinku Nauczka. Występuje tylko w serii 2. Pojawia się jeszcze w odcinkach: Deszczyk, Gniazdko, Ja czy nie ja..., Prosty sposób oraz po raz ostatni w odcinku Saneczki.
Kruczek – piesek, przyjaciel Misia Uszatka, Zajączka i Prosiaczka. Wesoły, choć zwykle zachowujący się jeszcze bardziej odpowiedzialnie od Uszatka. Postać animowana niekonsekwentnie – w niektórych odcinkach porusza się, jak inni, na dwu nogach, a w niektórych na czterech łapach. W pierwszej połowie pierwszej serii występuje bardzo często i jest ważną dla akcji postacią, w drugiej stopniowo schodzi na dalszy plan i pojawia się coraz rzadziej.
Ciocia Chrum-Chrum – ciocia i opiekunka Prosiaczka, jedna z nielicznych "dorosłych" postaci w serialu. Młodsi bohaterowie uwielbiają wypieki i dania serwowane przez ciocię. Występuje jako bohater drugoplanowy.
Mama Królików – druga z "dorosłych" postaci w serialu. Postać drugoplanowa, zajmuje się bliźniakami - małymi króliczkami, które często przysparzają jej nie lada kłopoty.
Alina, Róża, Kajtek – trójka lalek, mieszkających opodal Uszatka. Pojawiają się ok 15. odcinka, lecz pojawiają się dość rzadko; dobrze zaprzyjaźnione z Uszatkiem, Zajączkiem, Prosiaczkiem.
Sroczka – trochę złośliwa, trochę plotkarka, niekiedy występuje w roli listonosza. Często dokucza bohaterom; lubi kiedy zdarza się im coś nieprzyjemnego. Zawsze wszystko wie pierwsza.
Kotka – przedszkolanka, opiekuje się bohaterami, gdy przebywają w przedszkolu. Trzecia "dorosła" postać. Rozsądna i opiekuńcza, lecz konsekwentna opiekunka.
Ponadto liczne postaci drugo- i trzecioplanowe: dwa Koguciki, Jeż, Wiewiórki, Wróble, Osiołek, Sarenka, Sójka, Mopsik, Strach na wróble, rodzina Kaczek, Jamnik, Baranki, Koziołek, rodzina Bobrów, Sowa, Myszy, Koza-woźna, Pies-hydraulik.