78eca66eb078.jpg
-
☺ Jestem przy tobie -2cd +lektor -
☺ Nigdy nie mow zegnaj -2cd +lektor -
☺ Ta Ra Rum Pum -2cd +lektor -
☺ To właśnie przyjaźń -2cd +napisy -
☻ Bajki Disneya -
☻ Filmy i Bajki Świąteczne -
☻ Filmy Komedie -
☻ Filmy Przygodowe -
• Najlepsze Filmy Akcji +lektor -
• Najlepsze Filmy Komedie +lektor -
1939-1944 -
1979. Papierz z Polski -
Antyczne sekrety Biblii -
Barbarzyńcy -
Bylo sobie zycie -
Dzika Arabia -
Dzika Skandynawia -
filmy krótkie -
filmy napisy PL -
filmy RMVB -
Gry do 500 mb -
Ja bym z takim papieżem nie wytrzymał -
Jan Paweł II i jego przyjaciel -
Jan Paweł II powiedział(...) -
Jan Paweł II w Hiszpanii i świecie -
Jan Paweł II w Ziemi Swiętej -
JEROZOLIMSKIE -
komplet -
Kraków - Błonia - 18 sierpnia 2002 r -
Natasza Zylska -
Papieskie okno - Franciszkańska 3 -
PI0SENKI JP.II -
Scooby Doo -
Smerfy -
Smerfy 2 3D chomikuj -
Starożytne Cywilizacje -
Syberyjskie domy drewniane -
TAJEMNICE NATURY -
Tapety na pulpit -
Tom i Jerry -
Widziane na Ziemi -
W-wa zdjęcia -
Wybrzeże Europy z lotu ptaka -
Z archiwum FN - Kresy -
Z archiwum FN - Zabytki kinematografii -
Zaczęło się od Iluzjonu -
Złota kolekcja cz.1 -
Złota kolekcja cz.2 -
Złota kolekcja cz.3 -
Złota kolekcja cz.4
Ogrody tworzone w stylu angielskim popularne są od XVIII wieku. Za głównych twórców tego stylu uważa się: W. Kent'a', L. Brown'a, W. Chambers'a. Nawiązują do naturalnych krajobrazów. Cechują je obecność skał, żywopłotów, bylin i „dzikich” krzaków. Ciekawą rzeczą jest, że w angielskich projektach wykorzystuje się duże donice i wazony, wijace się ścieżki, malownicze grupy drzew na rozległych łąkach, idylliczne stawy i zadziwiające panoramy z małą altaną-świątynią lub rzeźbą na kolumnie, po to, by ogród sztucznie nawiązywał do przeszłości. Ogród angielski to jednak przede wszystkim skupisko starannie dobranych kęp roślin wysokich i długowiecznych, sporadycznie zdarzają się kolorowo kwitnące byliny. Ogród ten charakteryzują rabaty kwiatowe w kolorach różu, bieli. Anglicy bardzo lubią pnącza oplatające altany, pergole a nawet rzeźby, np. bluszcze, powojniki, pnące róże i kwitnące wisterie. Dodaje to romantycznego charakteru ogrodowi.
Posiadając mały ogród i chcąc zaprojektować go w stylu angielskim należy zrobić to z pomysłem. Trzeba posadzić w jednym miejscu wiele różnych roślin które lubimy, od jednorocznych, cebulowych i bylin po drzewa i krzewy, koniecznie róże. Aby nie narazić ich na przemrożenie, średnio odporne gatunki roślin sadzi się dopiero wczesnym latem, zaś te odporniejsze można wcześniej. Rośliny cebulowe które pięknie współgrałyby z zielonymi rabatami i urozmaicałyby ich kolorystykę to kosaćce (irysy), astry jesienne, narcyzy trąbkowate, żonkile, pachnące odcieniach żółci, oraz lilie rosnące w zacienionym przez inne kwiaty miejscu.
Aby móc co roku cieszyć się innymi kolorami kwiatów, trzeba kupić rośliny jednoroczne, to rozwiązanie dla osób lubiących zmiany oraz jaskrawe kolory. Aby stworzyć piękny, kolorowy ogród potrzeba tylko kilku paczek nasion. Nie powinno się jednak wysiewać ich, gdy gleba nie będzie wystarczająco ciepła, ani zbyt wilgotna, wtedy nie wykiełkują lub zgniją. Charakterystyczne są tu słoneczniki zwyczajne, posiadające żółte płatki i purpurowe lub brązowe środki kwiatów. Warto pomyśleć o kwiatach limnantes Douglasa, o białych (beżowych, kremowych), żółtych kolorach, a także o miłku jesiennym, który ma piękne ciemnoczerwone płatki korony i czarny środek, osiąga wysokość nawet do 50 cm. Rabaty angielskie są komponowane z przemyślaną ideą, gdzie wyższe gatunki tworzą tło schodząc coraz niżej w mniejsze formy roślinności.
Ogród zaprojektowany w stylu angielskim ma charakter nastrojowo-sentymentalny, służący zachwytowi i spędzaniu w nim przyjemnych chwil.