SecurStar to niemiecki producent dostarczający jedno z najlepszych rozwiązań szyfrujących dane przechowywane na komputerach: pakiety DriveCrypt oraz DriveCrypt Plus Pack. Podstawowymi zaletami aplikacji w konfrontacji np. z darmowymi usługami EFS (Encrypting File System) wbudowanymi w Microsoft Windows, są:
możliwość wyboru algorytmu stosowanego do szyfrowania danych
możliwość wyboru długości klucza szyfrującego (obecnie do 1344 bitów!)
możliwość szyfrowania powierzchni całego dysku (włącznie z systemem operacyjnym i aplikacjami)
możliwość wymuszenia identyfikacji użytkownika przed uruchomieniem systemu operacyjnego
możliwość stosowania różnego rodzaju nośników jako repozytoriów szyfrowanych danych: dysków, płyt CD-ROM i DVD, dyskietek, ZIP, Jazz itd.
możliwość stosowania technik steganograficznych pozwalających ukrywać krytyczne dane, np. w plikach dźwiękowych WAV.
DriveCrypt
Podstawowa wersja oprogramowania DriveCrypt umożliwia szyfrowanie danych przechowywanych na dyskach komputerów pracujących pod kontrolą Microsoft Windows. Aplikacja udostępnia szyfrowanie z wykorzystaniem kluczy o maksymalnej długości 1344 bitów i najskuteczniejszych algorytmów kryptograficznych, m.in. AES, Blowfish, Tea 16, Tea 32, DES i 3DES.
Podstawowym atutem aplikacji, w porównaniu z innymi narzędziami tego typu, jest łatwość obsługi. Zaszyfrowane dane przechowywane na dysku przy każdej próbie odczytania przez autoryzowanego użytkownika są automatycznie odszyfrowywane "w locie" podczas wczytywania do pamięci. Jednocześnie w odróżnieniu od innych aplikacji DriveCrypt nie odczytuje od razu całego pliku, a tylko te jego fragmenty, do których dostępu żąda aplikacja.
DriveCrypt pozwala wybrać zarówno szyfrowanie całej partycji dyskowej, jak również stworzenie wirtualnego dysku, na którym zapisywane są wszystkie szyfrowane dane. Taki wirtualny dysk to w rzeczywistości plik zapisany w dowolnym folderze na dysku lub też na mediach przenośnych, np. dyskietkach ZIP, Jazz, CDROM-ach, itd. (Maksymalny rozmiar takiego pliku może sięgać 2 TB, a jego aktualny rozmiar może być zwiększany stopniowo w miarę wzrostu objętości szyfrowanych danych). Jego zaletą jest to, że nie udostępnia postronnym osobom jakichkolwiek wskazówek odnośnie tego, że stanowi repozytorium informacji zaszyfrowanych z wykorzystaniem DriveCrypt (nie ma żadnego nagłówka, opisu itd).
Weryfikacja tożsamości użytkownika dokonywana może być z wykorzystaniem haseł, jak i za pośrednictwem rozmaitego rodzaju zabezpieczeń sprzętowych: czytników linii papilarnych, czytników SmartCards oraz tokenów USB. Aplikacja pozwala użytkownikowi zdefiniować dwa poziomy haseł: hasła podstawowe wykorzystywane przez zwykłych użytkowników oprogramowania oraz hasło nadrzędne (typu master) umożliwiające administratorowi dostęp do danych w przypadku, gdy użytkownik np. zapomni swoje hasło lub też zdecyduje się opuścić firmę nie ujawniając hasła.