John Grisham - Ułaskawienie (docx).zip
-
Alex Kava -
Alex Marwood -
Bernard Minier -
C.L. Taylor -
Charlotte Link -
Chris Carter -
Danielle Steel -
David Baldacci -
doc, docx -
doc,docx -
docx -
docx, rtf -
Dolores Redondo -
Donato Carrisi -
Emilie Richards -
epub -
Erica Spindler -
Frederick Forsyth -
Guillaume Musso -
Håkan Nesser -
Jean-Christophe Grangé -
Jeffrey Archer -
Jenny Blackhurst -
Jo Nesbø -
Jodi Picoult -
Joseph Finder -
Joy Fielding -
JP Delaney -
Kate Morton -
Katherine Scholes -
Kathryn Croft -
Louise Jensen -
Mark Billingham -
Mary Higgins Clark -
Mary Kubica -
Mo Hayder -
mobi -
Nora Roberts -
Patrick Lee -
pdf -
Rachel Abbott -
Ruth Ware -
Sarah A. Denzil -
Sarah Hilary -
Sarah Pinborough -
Steve Cavanagh -
T.M. Logan -
Tana French -
Tanya Valko -
Tony Parsons
Grisham urodził się jako drugi z pięciorga rodzeństwa. Jego rodzice byli baptystami o nowoczesnych poglądach. Ojciec pracował na budowie i hodował bawełnę, matka zajmowała się domem. Po częstych przeprowadzkach, w 1967 roku rodzina osiedliła się w miasteczku Southaven w stanie Missisipi, gdzie Grisham ukończył Southaven High School. W roku 1977 otrzymał dyplom licencjacki na Uniwersytecie Stanowym Missisipi, a w 1981 roku ukończył studia prawnicze. W międzyczasie grał w baseball w drużynie Delta State University. W 1983 został wybrany do Parlamentu stanu Missisipi z ramienia Partii Demokratycznej, do którego należał do 1990 roku. Jednocześnie prowadził praktykę prawniczą w Southaven.
W 1988 pojawił się jego pierwszy sądowy thriller Czas zabijania, nad którym pracował trzy lata, w nakładzie 5000 egzemplarzy. Jego druga powieść – Firma – w 1991 roku znalazła się na siódmym miejscu na liście bestsellerów. Tego samego roku zrezygnował z urzędu i od tego momentu pracował tylko jako pisarz. Do tej pory sprzedał ponad 60 milionów egzemplarzy swoich książek i jest jednym z trzech autorów, którzy sprzedali 2 miliony egzemplarzy pierwszego wydania (poza nim J. K. Rowling i Tom Clancy). W 1992 roku powieść Raport Pelikana sprzedano w ponad 11 milionach egzemplarzy tylko w samych Stanach Zjednoczonych.
Obecnie Grisham mieszka z żoną Renée oraz dwójką dzieci, Ty'em i Sheą. Rodzina dzieli swój czas między wiktoriański dom na farmie niedaleko Oxfordu, w stanie Missisipi, a domem na farmie niedaleko Charlottesville w hrabstwie Albemarle, w stanie Wirginia
Grisham, John
Darujmy sobie te święta
Czy można zrezygnować z obchodzenia świąt Bożego Narodzenia? Wyłamać się z tradycji, uwolnić od chaosu i presji przedświątecznych przygotowań, od kupowania choinki, prezentów oraz dekorowania domu? Luther i Nora Krankowie, których jedyna córka Blair wyjechała właśnie na rok do Peru jako wolontariuszka, postanawiają po raz pierwszy w życiu zaoszczędzić na świętach. Rejs po Karaibach, na który planują wypłynąć dokładnie w Boże Narodzenie, będzie ich kosztował zaledwie połowę świątecznych wydatków. Niestety, wkrótce oboje przekonają się na własnej skórze, czym jest chodzenie pod prąd. Presja osób, które im coś oferują, zbierających datki lub liczących na wigilijny obiad, jest wręcz zabójcza. Główną kością niezgody staje się bałwanek na dachu. Jego brak może przekreślić szanse całej ulicy na zdobycie dorocznej nagrody. Ale to nie koniec kłopotów. W Wigilię rano dzwoni Blair z niespodziewaną informacją: jeszcze tego samego dnia wróci do domu z narzeczonym, który nigdy nie widział amerykańskich świąt i bardzo się na nie cieszy. Co robić, jak zapobiec nadchodzącej katastrofie? Półki w sklepach świecą pustkami, kupienie choinki graniczy z cudem, a goście wigilijni zostali odwołani...
Grisham, John
Komora
Adam Hall jest młodym początkującym adwokatem, zatrudnionym w wielkiej firmie prawniczej Kravitz & Bane w Chicago. W pewnej chwili zgłasza się do Garnera Goodmana, doświadczonego adwokata i wspólnika firmy, który z jej ramienia prowadzi działalność pro bono, z propozycją podjęcia próby uratowania życia Samowi Cayhallowi, skazanemu na śmierć za zabójstwo. Jako członek Ku Klux Klanu, w latach sześćdziesiątych Cayhall uczestniczył w serii zamachów bombowych na Żydów i czarnoskórych i w jednym z takich zamachów zginęli dwaj ośmioletni synowie zamierzonej ofiary. Cayhall zostaje ujęty, ale dwa kolejne procesy w atmosferze lat sześćdziesiątych na głębokim Południu USA kończą się bez wyroków skazujących i dopiero młody prokurator z ambicjami politycznymi (który potem zostaje gubernatorem Missisipi i od którego decyzji będzie zależało ewentualne ułaskawienie skazanego) doprowadza w roku 1981 do skazania Cayhalla na śmierć. Rozpoczyna się dziewięcioletnia batalia odwoławcza, którą w imieniu Cayhalla prowadzą adwokaci Goodman i Tyner z Kravitz & Bane.
Grisham, John
Więzienny prawnik
Grisham, John
Czas zabijania
Clanton, małym miastem w stanie Missisipi, wstrząsa wiadomość o wielokrotnym zgwałceniu i brutalnym pobiciu dziesięcioletniej Tonyi Hailey. Kilka dni później w gmachu sądu rozlegają się strzały – to ojciec dziewczynki postanawia sam wymierzyć sprawiedliwość i zabija prowadzonych na salę sądową sprawców, raniąc przy tym funkcjonariusza z biura szeryfa. Jake Brigance – młody adwokat borykający się z problemami małomiasteczkowego prawnika – do którego Carl Lee Hailey zwraca się z prośbą o obronę, wie, że będzie miał trudny orzech do zgryzienia. Jego nowy klient jest bowiem czarnoskóry, a zabici mężczyźni byli biali, i chociaż czasy niewolnictwa są już zamierzchłą przeszłością, to na amerykańskim Południu jego echo wciąż nie ucichło. Jake wie również, że nie może liczyć na wysokie honorarium. Mimo to podejmuje się obrony zdesperowanego ojca. Bo sam ma córkę. Nie wie tylko, że reprezentując Carla Lee przed sądem, może narazić na niebezpieczeństwo swoją rodzinę, ponieważ Ku-Klux-Klan, zawiadomiony przez krewnych zabitych mężczyzn, dostrzega w toczącym się w Clanton procesie szansę na ponowne zaistnienie..
Grisham, John
Czas zapłaty
Bohaterem książki jest młody adwokat Jake Brigance, ten sam, który trzy lata wcześniej bronił z powodzeniem Carla Lee Haileya, co zostało opisane w książce Grishama Czas zabijania. Jake prowadzi jednoosobową kancelarię prawniczą i ledwo wiąże koniec z końcem. Któregoś poniedziałku dostaje pocztą list od bogatego przedsiębiorcy Setha Hubbarda, a w nim odręcznie napisany testament i instrukcję, że Jake ma się zająć jego uwierzytelnieniem. Okazuje się, że Hubbard jest śmiertelnie chory na raka i w niedzielę – dwa dni po napisaniu testamentu a dzień przed jego dostarczeniem przez pocztę – popełnia samobójstwo. W testamencie Hubbard wydziedzicza całą najbliższą rodzinę – dwoje dorosłych dzieci z rozwiedzioną żoną i ich dzieci a swoje wnuki – i niemal cały majątek zapisuje swojej czarnoskórej gosposi, Lettie Lang. Testamentem tym unieważnia spisany rok wcześniej formalny testament, w którym dzielił swój majątek między dzieci i wnuki i który jest przechowywany w kancelarii adwokackiej w Tupelo. Zaczyna się walka o uwierzytelnienie lub odrzucenie odręcznego testamentu, o tyle zawzięta, że majątek Hubbarda jest szacowany na 20 milionów dolarów.
Grisham, John
Niewinny
Grisham, John
Calico Joe
Grisham, John
Bar Pod Kogutem
Zola, Mark i Todd zgodnie dochodzą do wniosku, że opinia o nieograniczonych możliwościach kariery prawniczej to mit. Czeka ich spłacanie kredytów studenckich, dyplom ich uczelni ma niewielką wartość, a w Waszyngtonie roi się od młodych prawników szukających pracy. W sytuacji, gdy każde z nich zmaga się dodatkowo z prywatnymi problemami, potrzebują jakiegoś rozwiązania. I znajdują je. Rzucają studia i pod fikcyjnymi nazwiskami zakładają kancelarię.
Pomysł szalony, lecz wydaje się trafiony. Zwłaszcza kiedy wpadają na sprawę, która może im przynieść miliony dolarów. Ale może ich również zdemaskować.
"Świetna książka… Tym, co Grishamowi wychodzi najlepiej, jest ironiczne poczucie humoru, kiedy pisze o prawnikach i ich etyce zawodowej. A właśnie to robi w »Barze pod kogutem«".
"USA Today"
Grisham, John
Demaskator
Lacy Stoltz jest prawniczką pracującą dla stanowej komisji etyki sędziów, która rozpatruje skargi na łamanie przez sędziów kodeksu etycznego. Jeśli komisja uzna, że są one uzasadnione, występuje o wszczęcie postępowania prowadzącego do odebrania sędziemu immunitetu i licencji prawniczej.
Lacy po dziewięciu latach pracy w komisji wie, że większość nieprawidłowości wynika raczej z niekompetencji niż korupcji. Pewnego dnia na biurku Lacy ląduje jednak sprawa oskarżenia sędziego o korupcję. Autorem skargi jest pozbawiony uprawnień adwokackich Greg Myers, który zarzuca sędzi z północnej Florydy poważne przestępstwa. Ma ona podobno wydawać stronnicze wyroki oraz przyjmować za to milionowe korzyści finansowe. Korupcja trwa, zdaniem Myersa, od wielu lat. Co jest źródłem nieuczciwych zysków? Wydaje się, że sędzia potajemnie była zaangażowana w budowę finansowanego przez mafię kasyna. Greg jak najszybciej zamierza powstrzymać ten nielegalny proceder. Jego klientem jest człowiek, który twierdzi, że zna całą prawdę i nie zawaha się donieść na sędzię odpowiednim władzom. Oczywiście zamierza działać w dobrej wierze, jak przystało na prawego obywatela. Adwokatka domyśla się, że ta sprawa będzie niezwykle niebezpieczna. Brak niezbitych dowodów zmusza ją do prowadzenia śledztwa dalece wykraczającego poza jej uprawnienia.
Grisham, John
Adept
Kyle McAvoy przypomina Mitcha McDeere’a z najgłośniejszego thrillera prawniczego Grishama, "Firmy". Kyle McAvoy może się pochwalić niezwykłym talentem prawniczym. Przystojny i uprzejmy ma przed sobą świetlaną przyszłość. Skrywa jednak mroczne tajemnice, które mogą nie tylko zniszczyć jego marzenia, pozycję w palestrze, lecz także jego życie. Pewni ludzie nie pozwolą mu zapomnieć o przeszłości – mają bowiem kompromitujący film, który stawia mężczyznę w – delikatnie mówiąc – nie najlepszym świetle. Kyle będzie miał szansę go odzyskać, ale pod warunkiem bezwzględnego posłuszeństwa szantażystom. Nagrodą za wykonywanie ich poleceń jest bardzo kusząca propozycja: praca w jednej z najlepszych kancelarii prawniczych na Manhattanie. Akceptacja ich oferty otworzy adwokatowi drzwi do kariery. Młody i ambitny adept prawa znajdzie się jednak w kropce: będzie musiał stawić czoła kryminalistom, którzy nim manipulują, FBI, kancelarii prawniczej, dla której pracuje i własnemu sumieniu. Czy zdoła wyjść z tej opresji bez szwanku, zachowując i dobre imię, i świetną posadę? "Adept wciąga czytelnika już od pierwszej strony i po prostu nie sposób się od niego oderwać." Janet Maslin, "The New York Times"
"Styl Grishama wciąż zachwyca, a suspens wprost wylewa się ze stron powieści."
"People"
"Grisham pisze w taki sposób, że nie potrafimy porzucić lektury, nie dobrnąwszy do końca. Druzgocący portret prawniczego świata, w którym głos mają wielkie pieniądze."
Patrick Anderson, "The Washington Post"