-
555 -
591 -
148 -
711
2877 plików
230,45 GB
Czym jest Terapia Prowokatywna?
Terapia Prowokatywna jest systemem psychoterapii, w którym terapeuta odgrywa rolę adwokata diabła, popierając negatywną połowę ambiwalencji klienta w sprawie jego celów życiowych, relacji, pracy czy też struktur, wewnątrz których żyje.
Terapeuta odgrywa swoją szatańską rolę przewrotnie zgadzając się z mrocznymi i posępnymi uczuciami i oczekiwaniami klienta, w ten sposób "kusząc" go, by nadal "grzeszył" swoim autodestrukcyjnym nastawieniem i wzorcami zachowań.
Celem tej terapii jest zmiana klienta. Jednym z podstawowych narzędzi, jakie terapeuta stosuje, by zmianę uzyskać, jest serdeczny humor w rozmaitych postaciach -- przerysowania ironii, przesadnej skromności, absurdu itp.
Mrugnięcie okiem, uśmiech błądzący na ustach, uważne użycie przyjacielskiego ping-ponga słownego... Terapeuta używa humoru, by zarówno uwrażliwić, jak i odwrażliwić klienta na stwarzające problemy wzorce poznawcze, emocjonalne oraz wzorce zachowań. Oto klucz Terapii Prowokatywnej -- humor. Żartobliwy, zaskakujący, opiekuńczy, wspierający humor.
Źródłosłów słowa "prowokatywny" to pro + vocare, czyli "wywoływać", i jest pięć różnych rodzajów zachowań, które "wywołuje się" w tym podejściu. Niekoniecznie każda sesja z każdym klientem wywołuje je wszystkie, ale każda sesja z każdym pokazuje przynajmniej niektóre z nich.
Klient jest prowokowany przez terapeutę, by:
* Przejawiać samouznanie - werbalnie i niewerbalnie
* Zachowywać się adekwatnie zarówno w działaniach, jak i w związkach.
* Chronić się realistycznie
* Angażować się w realistyczne testowanie rzeczywistości psychospołecznej i uczyć się rozróżnień niezbędnych do reagowania w elastyczny sposób. Percepcja ogólna prowadzi do zgeneralizowanych, stereotypowych reakcji, rozróżnienia percepcyjne prowadzą do reakcji elastycznych, dostosowanych.
* Angażować się w wiążące się z ryzykiem zachowania w relacjach osobistych, a szczególnie spontanicznie i bezpośrednio okazywać ważnym dla siebie osobom swoje rzeczywiście przez siebie doświadczane uczucia i czułość. Najtrudniejszymi słowami w związkach są zwykle "Potrzebuję cię, tęsknię za tobą, zależy mi na tobie" -- wyrazy oddania innym. (Provocative Therapy, p. 56).
Provocative Change Works™ stosuje filozofię "tu i teraz", którą stosuje także Frank Farrelly w Terapii Prowokatywnej, zatem wszystko, co się dzieje w trakcie sesji, dzieje się dokładnie w tym momencie. Wymaga to od terapeuty/coacha, by miał wielką wrażliwość na struktury językowe, umiejętność wchodzenia w neutralny stan receptywności i ostry umysł, aby mógł się komunikować na wiele sposobów zarówno werbalnie, jak i niewerbalnie. Terapeuta/Coach może często przerywać klientowi i/lub ignorować żądania klienta, by podążać w czasie sesji jakąś konkretną ścieżką.
“Uzyskuję wspaniałe rezultaty pracując z klientami konwersacyjnie, bez mnóstwa "formalnej pracy w transie", ale ciągle stosuję trochę hipnozy podczas pracy z klientami. Ćwiczenie "Tempo Głosu Wewnętrznego" jest jednym z głównych elementów z zestawu Provocative Change Works™, który świetnie nadaje się do pracy z problemami dotyczącymi lęków.” Nick Kemp
Nie ma plików w tym folderze
-
0 -
0 -
0 -
0
0 plików
0 KB