16 Wiek XV Sny o Potędze.avi
-
_Run_To_The_Hills -
1991 - Bizony,Tajfuny,Dżamble,Nurt -
2_Minutes_To_Midnight -
AUDIO -
Audycje Trójki -
Backing tracks -
Civil_War -
Classical Crossover -
Come_As_You_Are -
Disc 1 -
Disc 2 -
Don't Cry -
Enter_Sandman -
Eurowizja 2015 -
Fear_Of_The_Dark -
French -
G -
guitar pdf -
guitar pdf 2015 -
Italian -
Jak to zbudowano -
Jam with Jimi Hendrix -
knockin_on_heaven_s_door -
KONCERTY 'trójkowe' na DVD (VIDEO) -
kULT koncerty -
Learn Shred Guitar in 6 Weeks -
lick library how to play fast -
MIASTA POD LUPĄ -
Na zdrowie -
Nothing_Else_Matters -
November Rain -
Odglosy przyrody -
OPOLE '2014 -
Panoramy z opisami -
Płyty RAR 320 -
Polish -
Radio Luxembourg (Luksemburg) -
Rocket_Queen -
Russian -
Seek_And_Destroy_ -
Sezon 1 -
Sezon 2 -
STAMBUŁ-OPOWIEŚĆ O TRZECH MIASTACH -
Szlaki w Polsce -
Tatry Bielskie -
Tatry Wysokie -
Trójkowy wehikuł czasu -
YAPA 2019 -
Ze szpulowca bigbitowca (z komentarzem) -
Ze szpulowca bigbitowca (z komentarzem)(1)
W roku 1572 wraz z bezpotomną śmiercią króla Zygmunta Augusta, kończyło się panowanie dynastii Jagiellonów. Kończyły się też czasy pokoju. Nadchodziły lata wojen z Moskwą, Szwecją i Turcją. Rzeczpospolita Obojga Narodów była nadal państwem potężnym i znaczącym w kulturze europejskiej. Koniec Jagiellonów nie oznaczał końca Złotego Wieku. Jan Kochanowski miał dopiero napisać "Treny", tworzyli poeci: Sebastian Grabowski i Mikołaj Sęp-Szarzyński. Powoli zmieniały się upodobania, styl życia, gusta artystyczne. W sztuce manieryzm zdobywał przewagę nad renesansem, do głosu dochodził już barok. Nadszedł czas królów elekcyjnych: w 1574 koronowany został Henryk Walezy, który jednak po czterech miesiącach uciekł do Francji. Królem okrzyknięto Annę Jagiellonkę, dając jej za męża kandydata z Siedmiogrodu - Stefana Batorego. Jednym z największych ludzi tego okresu był hetman wielki koronny Jan Zamoyski. W 1587 roku, tron Polski objął Zygmunt III ze szwedzkiej dynastii Wazów. Za jego panowania przypada przeniesienie stolicy z Krakowa do Warszawy. Zapowiadała się nowa epoka w dziejach polskiej kultury, nazywana niekiedy "wiekiem srebrnym".
Lata 1548 - 1572 przypadają na okres panowania króla Zygmunta Augusta, ostatniego z wielkiej dynastii Jagiellonów. Potajemne małżeństwo Zygmunta z Barbar ą Radziwiłłówną, przyniosło jak najgorsze tego skutki. Barbara zmarła na raka w następnym roku po koronacji. W Polsce ma miejsce Reformacja, a król Zygmunt August zawiera już trzecie małżeństwo; z Katarzyną Habsburżanką. Ma też miejsce wyjazd z Polski królowej Bony, a potem jej rychła i tragiczna śmierć w Bari. Ma miejsce też doniosły akt polityczny, jakim jest Unia lubelska i powstanie Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Niestety, bezpotomna śmierć ostatniego Jagiellona Zygmunta Augusta następuje 7 lipca 1572 roku w Knyszynie, będąc zarazem końcem tej potężnej dynastii. Polska XVI wieku była ceniona w Europie, jako kraj rozległy, ludny i zasobny. Była państwem o dużym autorytecie międzynarodowym. Nie bez podstaw okres panowania dynastii ostatnich Jagiellonów, nazywa się "złotym wiekiem" państwa polskiego.
Historia państwa polskiego za panowania drugiej z kolei dynastii panującej - Jagiellonów. Po śmierci króla Władysława Jagiełły następuje krótki epizod rządów jego syna Władysława zwanego Warneńczykiem. Po jego śmierci tron obejmuje Kazimierz Jagiellończyk. Następuje dalszy wzrost znaczenia militarnego i gospodarczego, a także kulturalnego Rzeczypospolitej w Europie. Po śmierci tego wybitnego władcy rządy przechodzą w ręce jego syna Jana Olbrachta, za panowania którego ukształtował się ostatecznie sejm Rzeczypospolitej. Na ostatnich latach jego panowania zaciążyła nieudana wyprawa przeciw Turkom, zakończona klęską. Stąd wzięło się powiedzenie: "Za króla Olbrachta wyginęła szlachta".
Historia państwa Polskiego za panowania drugiej z kolei dynastii panującej - Jagiellonów. Jej założyciel Władysław Jagiełło uznawany jest za jednego z najwybitniejszych władców polskich. Od czasu powołania na tron polski, Jagiełło gros czasu i sił poświęcał sprawom Polski. Poprzez rozsądny kompromis potrafił zneutralizować separatyzm litewsko-ruski oraz ułożyć się z bratem stryjecznym i początkowo rywalem - Witoldem, czyniąc z niego lojalnego i cennego współpracownika. W życiu osobistym bezpośredni i prosty. Wielki autor i zwycięzca spod Grunwaldu, gdzie złamana została potęga Zakonu Krzyżackiego w 1410 roku. Pozostawił po sobie Władysław Jagiełło związek dwóch państw jeszcze niespójny, ale zaliczający się do pierwszych potęg Europy. Od niego bierze początek dynastia Jagiellonów, z której panowaniem związane są czasy największej świetności Korony Królestwa Polskiego.