Wełna z wiatroizolacją.doc
-
Agd -
Bosch WAA20262PL -
Broń strzelecka -
Czasopismo Przyrodnicze Ilustrowane (1927-39) -
dawne przepisy kulinarne -
Deutsche Kreismonographien(1) -
Diody mocy -
Diody Zenera -
Electricity (Elektryka) -
ENCYKLOPEDIA UZBROJENIA -
EPC Mazda -
Falerystyka -
Historia Polski -
KiCAD 2010 -
KiCAD 2018 -
KiCAD 7 2023 -
KiCAD pluginy -
Ksiazki militarne -
Las Polski (1921-39) -
Łowiec 1933 -
Łowiec 1934 -
Łowiec 1935 -
Łowiec 1936 -
Łowiec 1937 + -
Łowiec 1938 + -
Łowiec 1939 + -
Łowiec Wielkopolski 1912-1913 R.6 + -
Łowiectwo Polskie (1921-23) + -
Mazda xedos Podzespoły -
Militaria -
Militaria ebooki -
Mostki i diody podwójne -
Myśliwy (1937-39) + -
niemieckie -
Programy -
Programy Elektronika -
Programy(1) -
Przegląd Myśliwski i Łowiectwo Polskie 1925 -
Tranzystory germanowe -
Tranzystory impulsowe mocy -
Tranzystory mcz -
Tranzystory mocy -
Tranzystory wcz -
Tranzystory wcz MOSFET -
Triaki -
Tyrystory -
Wojna 1920 -
WOJSKO POLSKIE 1936-1939 -
Żydzi -
Żydzi - PDF
W Polsce budownictwo drewniane było znane od wieków. Niezależnie od rejonu, w każdej wsi, a nawet w miastach możemy spotkać obiekty charakterystyczne dla tego rodzaju budownictwa. W przeszłości popularność drewnianych konstrukcji wiązała się głównie z obfitością lasów, które dostarczały cennego surowca na budowę. Później tendencja utrzymywała się w wyniku spowodowanego licznymi wojnami powolnego procesu industrializacji, utratą niepodległości w wieku XVIII, a także sprzyjającej jej rozwojowi polityce państw zaborczych w XIX w.
W efekcie budynki drewniane zostały wyparte przez murowane dopiero w latach 60-tych XX wieku, jednakże moda na nie powróciła stosunkowo szybko, wraz z powrotem emigrantów, którzy zainspirowani budownictwem państw skandynawskich, USA i Kanady, powrócili do ekologicznego, pięknego i przytulnego budownictwa drewnianego. Na jego rosnącą popularność miały wpływ dokonujące się w szybkim tempie przemiany gospodarcze, w wyniku których nastąpił rozwój handlu, nowych technologii, a także zaczęto używać nowych materiałów budowlanych.
Największym problemem budownictwa drewnianego w Polsce jest bariera mentalna, przekonanie, że konstrukcje wykonane z tego właśnie materiału, nie będą charakteryzować się wieloletnią trwałością. W końcu budynki drewniane narażone są bardziej niż inne na działanie czynników takich jak ogień, warunki pogodowe czy biodegradacja. Z każdym z tych potrafimy jednak skutecznie się uporać, a zalety związane z ich użytkowaniem zrekompensują nam każdą z wyżej wymienionych wad. Niewątpliwie największym atutem domów drewnianych jest fakt, że jest to rodzaj zdrowego budownictwa. Drewno jako budulec naturalny, posiada zdolność samoregulacji wilgotności, stwarza niepowtarzalny mikroklimat. Ponadto na ich korzyść przemawiają takie czynniki jak krótki czas budowy (składanie budynków prefabrykowanych zajmuje zaledwie kilka dni),możliwość budowania nawet zimą, a także lekkość konstrukcji. Funkcjonalna i elastyczna konstrukcja gwarantuje użytkownikom łatwość i szybkość ewentualnej przebudowy czy modernizacji. Doskonała izolacyjność cieplna pozwala zaoszczędzić na ocieplaniu budynku.
Podsumowując, budownictwo drewniane w Polsce cieszy się coraz większym zainteresowaniem, jako posiadające niepowtarzalny urok, doskonale komponujące się z górskim krajobrazem, zielenią lasów i pól. Do budowy używane jest najczęściej drewno sosnowe i świerkowe, jak i również to z jodły czy modrzewia, którego wilgotność nie przekracza 20%. Wykonuje się je w kliku systemach: z pojedynczej profilowanej belki, podwójnej belki profilowanej, bądź belki okrągłej o rozmaitych grubościach. Firm, zajmujących się wykonawstwem budynków właśnie z tego materiału jest coraz więcej, podobnie jak zleceń dla nich. Widząc rosnącą rolę budownictwa drewnianego, instytucje naukowe i certyfikujące przyczyniają się do wymuszania lepszej jakości poprzez opracowywanie standardów, które mają obowiązywać w Polsce, co jest m.in. konsekwencją naszego członkostwa w Unii Europejskiej
.Część materiałów pochodzi z strony www.lech-bud.org za zgodą - autora G.W