-
3016 -
1900 -
3244 -
1378
10345 plików
497,63 GB
USA / 1992 / 30'
Dokumentalny
Anima Mundi to poetyckie połączenie muzyki i obrazów stworzone z najlepszych istniejących fotografii przyrody, przeplatanych oryginalnymi ujęciami. Obrazom towarzyszy nieprzerwanie muzyka skomponowana przez Philipa Glassa oparta na rytmach i melodiach dziewiczej,tradycyjnej muzyki etnicznej.
EKIPA:
Reżyseria: Godfrey Reggio
Scenariusz: Godfrey Reggio
Muzyka: Philip Glass
Zdjęcia: Graham Berry
Jest to realizacja zamówiona przez włoską kompanię produkującą biżuterię Bulgari dla World Wide Fund for Nature, organizacji zajmującej się ochroną środowiska; WWF wykorzystywała ją w swoim Biological Diversity Program. Reżyser "Anima Mundi" - Godfrey Reggio - przełożył to wyobrażenie na język obrazów, by wyjaśnić i zarazem wesprzeć kampanię WWF (World Wildlife Fund) na rzecz ochrony biologicznej różnorodności gatunków. Film jest montażem obrazów ponad siedemdziesięciu gatunków zwierząt i wykorzystuje stylistykę znaną z wcześniejszej twórczości reżysera, a zatem opartej na swego rodzaju „poetyckiej komunikacji” mającej przekazać ideę harmonijnego rozwoju świata kontrolowanego przez niezmienne zasady rządzące w przeszłości i obecnie. Tytuł nawiązuje do Platońskiej idei „anima mundi”, jest jednocześnie jednym z najważniejszych składników przekonań samego twórcy, który konsekwentnie optuje na rzecz przywrócenia swego rodzaju homeostazy świata, zagubionej w trakcie technologicznego przełomu. Dla Platona ten mitologiczny koncept oznaczał, iż świat jest rodzajem żywego bytu wyposażonego w duszę i inteligencję,
zaś każda pojedyncza istota kształtowana jest przez wszystkie istoty żyjące, bowiem wszystkie one tworzą sieć wzajemnych relacji. Bycie częścią natury jest podstawową i naturalną koniecznością ludzkiego przeznaczenia, ale dziś ten stan uległ poważnemu zachwianiu – to jeden z podstawowych problemów, nad którym niezmiennie pochyla się w swojej twórczości Reggio.
Pojęcie: anima mundi inspirowane myślą Platona jest podstawą tego filmu i wymagało wykreowania przez reżysera specyficznej formy narracji. Jest nią emocjonalny poetycki styl, wyrażający niezliczoną ilość znaczeń, zamiast je zwyczajnie opisywać czy też racjonalnie wyjaśniać. Zamiarem Godfreya Reggio było bowiem ukazanie siły natury poprzez podążanie ścieżką rzadko uczęszczaną i wywołanie głęboko zakorzenionego i archaicznego poczucia u widza bycia częścią natury.
Niektóre współczesne koncepcje ekologiczne bazują na idei anima mundi, która łączy Ziemię z tchnieniem kosmosu. Natura, czczona z radością od tysięcy lat przez ludzi na całym świecie, potrafi znosić trapiące ją cierpienia zadawane przez kolejne cywilizacje ponieważ jest ożywiana przez głęboko zakorzenioną i tajemniczą siłę witalną. Siła ta wszystko motywuje oraz spaja poszczególne elementy w skomplikowany ład natury.
- sortuj według:
-
0 -
0 -
1 -
0
1 plików
609,26 MB