-
1556 -
7512 -
6617 -
1234
19020 plików
4946,25 GB
Kaczor Donald pierwszy raz pojawił się w filmie The Wise Little Hen (Mądra kurka) z cyklu Silly Symphonies 9 czerwca 1934. Filmową postać Donalda stworzył animator Dick Lundy. Jest podobna do swojego współczesnego wyglądu – ma takie same kolory, nosi tę samą marynarską koszulę i czapkę – jedynie dziób i stopy pierwowzoru były większe, a postawa bardziej kacza.
Bert Gillett, reżyser filmu The Wise Little Hen, umieścił Donalda u boku Myszki Miki w filmie The Orphan's Benefit (Benefis dla sierot; 11 sierpnia 1934). Donald jest jednym z bohaterów, którzy występują na koncercie dla sierot. Recytuje wiersze, ale niegrzeczne sieroty ciągle mu przeszkadzają, co wywołuje u niego złość.
Kaczor Donald pojawiał się w wielu filmach z Myszką Miki, Minnie, Goofim i Pluto. Filmy z tego okresu, np. The Band Concert (Koncert orkiestry dętej; 1935), w którym Donald próbuje przeszkodzić Orkiestrze Myszki Miki w koncercie, są określane przez krytyków jako klasyka animacji.
Postać Donalda przerobiono w 1937 – została nieco pogrubiona. Zaczął także występować we własnych filmach. Pierwszy z nich to Don Donald (9 stycznia 1937) w reżyserii Bena Sharpsteena; pojawia się w nim po raz pierwszy wątek miłości Donalda do Daisy (tu pod imieniem Donna). Siostrzeńcy Donalda, Hyzio, Dyzio i Zyzio pojawili się rok później (15 kwietnia 1938) w filmie Donald's Nephews (Siostrzeńcy Donalda) w reżyserii Jacka Kinga.
Podczas II wojny światowej Donald ubierany był w pidżamę o wzorze amerykańskiej flagi, z której zrobione są też zasłony w oknach. Film Der Fuehrer's Face dostał w 1942 roku Oscara w kategorii "krótkometrażowy film animowany".
Według komiksów stworzonych przez Carla Barksa oraz Dona Rosę, Kaczor Donald urodził się w okolicach roku 1920 (wg Rosy) lub około roku 1945, 9 czerwca, w piątek trzynastego (wg Barksa) jako syn Hortensji McKwacz oraz Kaczora Kwaczymona. Według innej wersji Donald urodził się 16 września 1934 - wtedy po raz pierwszy Donald pojawił się na ekranach kin. Mieszka w Kaczogrodzie. W wieku ok. 30 lat przyjął do siebie trzech siostrzeńców o imionach Hyzio, Dyzio i Zyzio.
Donalda zawsze prześladuje pech, przez co nigdy nie może znaleźć pracy – przyczyną mógł być również brak talentów. Zwykle bywa zadłużony oraz ścigany przez wierzycieli. Jego samochodem jest "trzystatrzynastka".
Jednym z rywali Donalda jest, wyśmiewający jego samochód, J. Jones. Waśnie i wojny sąsiedzkie z nim znane są w całym Kaczogrodzie. Innym rywalem Kaczora Donalda jest jego kuzyn Goguś Kwabotyn, wielki szczęściarz. Jego narzeczoną jest Daisy. W niektórych komiksach włoskich Donald po zapadnięciu zmroku przyjmuje postać zamaskowanego superbohatera (w polskiej wersji o imieniu Superkwęk), który broni mieszkańców Kaczogrodu przed czarnymi charakterami, używając niezwykłych urządzeń autorstwa Diodaka.
Donald ma też kuzyna Dziobasa, który jest wielkim fajtłapą i często doprowadza Donalda do furii...
Najsłynniejsi twórcy komiksów z Kaczorem Donaldem to:
Carl Barks, Don Rosa, Romano Scarpa, Vicar, Marco Rota, William Van Horn, Giorgio Cavazzano, Daan Jippes, Fecchi.
Kaczor Donald w Polsce występuje najczęściej w komiksach, jednak nie są one polskiego autorstwa. Tłumaczem większości nowych wydań różnych komiksów o Donaldzie jest Jacek Drewnowski. Głos pod postać Kaczora podkłada Jarosław Boberek, wcześniej robił to Mariusz Czajka. Czasami z różnych okazji (np. urodzin Donalda, jubileuszu czasopisma "Kaczor Donald" lub innego) odbywają się zloty fanów Donalda, z wieloma tematycznymi atrakcjami, zwane też "Zlotami Kaczkofanów".
Komiksowe publikacje o Donaldzie dostępne w języku polskim to:
"Kaczor Donald" - aktywny tygodnik, ukazujący się od 1994.
"Gigant Poleca" - wydawany 13 razy w roku tomik (w latach 1992 – 2000 jako "Komiks Gigant").
"MegaGiga" - aktywna seria; komiksy dobierane tematycznie (wydawana nieregularnie od 2006).
"Kaczogród" - kolekcjonerska seria wydawana nieregularnie od 2004 roku.
"Gigant Extra" - seria ukazująca się nieregularnie.
"Kaczor Donald: Wydanie specjalne" - seria ukazująca się nieregularnie.
"Komiksy z Kaczogrodu" - seria zamknięta w 2001 roku.
"Mickey Mouse" - miesięcznik / dwutygodnik ukazujący się w latach 1990 - 1994.
"Donald Duck" - miesięcznik uakzujący się w latach 1991 - 1992.
"Donald i spółka" - zamknięta seria ukazująca się w latach 1991 - 1994.
"Kaczor Donald i Wehikuł Czasu" - zamknięta seria (w Polsce wydano tylko 2 części z 6 oryginalnych).
"Komiks Gigant" - miesięcznik ukazujący się w latach 1992 - 2000; obecnie ukazuje się jako "Gigant Poleca".
"Komiksowo" - tygodnik zamkniety w 2004 roku; dodatek do "Gazety Wyborczej".
Kaczor Donald - Wydanie Specjalne
Wydawca: Egmont
Wyd. oryg.: Disney Studio
Wydano 9 numerów
Nie ma plików w tym folderze
-
0 -
0 -
0 -
0
0 plików
0 KB