Zioła które leczą
Efekty leczenia ziołami zależą w dużej mierze od ilości i jakości ziół, jakimi dysponujemy, tym bardziej że odpowiednio dobrane mieszanki są o wiele skuteczniejsze od pojedynczych roślin. Dlatego też apteczka domowa naturalna powinna być dobrze zaopatrzona. Sporo ziół znajdziemy w sklepach zielarskich i aptekach. Ale i sami możemy wiele zebrać na łąkach, polach i w lasach, jeśli tylko wiemy, jak to robić oraz jak suszyć i przechowywać rośliny.
Podstawowy zestaw ziół
Wykrztuśne łagodne: anyż, bratki, biedrzeniec, koper włoski.
Wykrztuśne silniej działające: kopytnik, mydlnica lekarska.
Powlekające (stosowane w chrypie, katarach żołądka, zapaleniu gardła, nadkwasocie soku żołądkowego, a także do okładów): babka, dziewanna, biała gorczyca, len, kwiat lipy, prawoślaz, żywokost.
Gorzkie, poprawiające trawienie i apetyt: bobrek, piołun, tysiącznik, tatarak.
Przeczyszczające: senes, kruszyna, szakłak (dwa ostatnie działają też żółciopędnie).
Wątrobowe i żółciopędne: kolendra, jaskółcze ziele, mięta, mniszek.
Przeciwbiegunkowe (także przeciwko katarowi kiszek): borówka czernica,serdecznik, srebrnik, szałwia, rdest wężownik.
Kojące bóle żołądka i wątroby, nerwobóle i zapalenie dziąseł: arcydzięgiel, chmiel, kozłek lekarski (waleriana), mięta, szałwia, macierzanka, nostrzyk, rumianek, tymianek.
Moczopędne i nerkowe: borówka, brusznica, jałowiec, mącznica, paprotka, poziomka.
Przeciwko nadciśnieniu: czosnek, jemioła.
Przeciwgorączkowe i napotne: czarny bez, głóg, malina, dzika róża, rumianek, kwiat lipy.
Przeciwartretyczne i przeciwreumatyczne: jarzębina, głóg, czarna porzeczka, rdest ptasi, skrzyp, tawuła łąkowa.
Poprawiające przemianę materii: bez czarny, bratki, dziurawiec, łopian, pokrzywa, ruta, świetlik lekarski.
Przeciwko robakom: czosnek, wrotycz Zbieranie roślin leczniczych
Przeziębienie, grypa, ogólne złe samopoczucie i inne dolegliwości, to zmory które dopadają nas nie tylko w okresach zmiennej i kapryśnej pogody. Szukamy drogich leków, oferowanych w telewizyjnych reklamach, a przecież warto sięgnąć do starych metod naszych babć i nie rujnując naszych portfeli oraz narządów wzmocnić organizm i przegnać chorobę używając leczniczych ziół i przypraw ...
Wiele ziół używanych na codzień w naszej kuchni ma działanie lecznicze. Nauka zajmująca się tym tematem to fitoterapia czyli ziołolecznictwo, które w czasach nadmiernej "chemizacji" staje się coraz bardziej popularne i porządane.
Tymianek radzi sobie z kaszlem, oregano działa przeciwzapalnie i przeciwskórczowo, bazylia pobudza apetyt i łagodzi dolegliwości żołądkowe, imbir obniża ciśnienie, cholesterol i łagodzi mdłości. Rozmaryn działa moczopędnie, tak jak skrzyp polny, który ponadto hamuje krwawienie. Kminek można zastosować przy problemach trawiennych i wzdęciach, podobnie jak koper włoski, a natka pietruszki zawierająca żelazo pomoże zwalczyć wypadanie włosów.
Pinia to dobry sposób na odkrztuszanie, podobnie jak macierzanka czy anyż, który dodatkowo reguluje trawienie, zaś szałwia świetna jest na ból gardła, choroby dziąseł oraz nadmierne pocenie się. Dzika róża naturalnie poprawia nam odporność organizmu osłabionego przebytą chorobą, a melisa ukoi nasze nadszarpnięte nerwy. Przy kłopotach z pęcherzem warto sięgnąć po żurawinę. Rumianek ma działanie przeciwalergiczne, przeciwdziała stanom zapalnym skóry.
Czosnek i cebula mają działanie bakteriobójcze, to naturalne słabe antybiotyki, które na stałe warto wprowadzić do kuchni szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Należy pamiętać, że najlepiej działają w postaci surowej. Gorczyca również ma działanie bakteriobójcze i ponadto obniża gorączkę, podobnie jak wanilia. Owoce malin to środek napotny, używany w czasie infekcji przebiegających z gorączką, zaś liście malin mogą być używane jako lek przeciwbiegunkowy.
Jeszcze trochę o sposobie ich przyjmowania. Niektóre zioła łatwo dodać do potrawy w formie przyprawy, np. imbir, tymianek, kolendrę, bazylię czy czosnek. Dziką różę czy melisę można bez problemu przyjmować w postaci gotowych herbatek, można też samodzielnie przygotować sobie napar np. z tymianku. Dostępne też na rynku są rozmaite tabletki ziołowe, a ostanio modne również stają się cukierki ziołowe z naturalnym wyciągiem z ziół (np. firmy Verbena). Naturalnie więc dbajmy o zdrowie !
| |
|
|
|
|
|