14.jpg
-
■ wielkanoc -
01 Burgos ,Sevilla -
02 Segovia,Avili -
03 Salamanka Torremolinos -
06 Granada -
07 Toledo,Madryt -
08 Saragossa -
09 Barcelona -
1 Wenecja ,Bolonia,Ravenna -
2 Paryż,Wersal -
5 Avignon,Lourdes -
6 Carcassone,Cauterets -
Albizia -
Amaryllisy -
Anchusa -
bajkowe -
Berberysy -
Bukieciki -
cudowne -
Drzewka Bonsai -
Erythronium-Psiząb -
Fiołki -
Galeria kotków -
Galeria Natury -
Galtonia -
Gify-Koszyczki swiateczne -
Gify-Napisy wielkanocne -
Gify-Zyczenia Wielkanocne -
Hiszpania -
imieniny i urodziny -
kartki -
kolorowanki -
kolorowe obrazy lata -
Konwalie -
KOTKI-ANIMACJE -
Lilie wodne,kwiaty lotosu -
Mimoza -
ogrody -
pdf -
Peonie -
Piękne ogrody -
Polne kwiaty -
Przepisy-Moje gotowanie -
Różana Galeria -
San Marino -
Szablony 02 -
Święta wielkanocne -
Tu byłam -
Tulipany -
wiosna
Matka Boża na Kolumnie (Madonna del Pilar) - dotyczy ukazania się Maryi, Matki Bożej, jakie miało miejsce 2 stycznia 40 r. naszej ery (jeszcze za ziemskiego życia Maryi - czyli była to tzw. bilokacja). Upamiętnieniem tego wydarzenia jest sanktuarium Matki Bożej w Saragossie (tzw. bazylika Nuestra Señora del Pilar). Bazylika ta jest: - największą świątynią barokową w Hiszpanii i jedną z najważniejszych świątyń w tym kraju; otoczona jest czterema najwyższymi wieżami w Hiszpanii - z centralną kopułą, otoczoną dziesięcioma mniejszymi wieżami;- uważana za pierwszą na świecie świątynię Maryjną, ponieważ zachowuje się w niej kolumnę [hiszp. el pilar - kolumna, filar], na której według tradycji Maryja - żyjąc jeszcze w Jerozolimie - ukazała się w ciele apostołowi Jakubowi (2 stycznia 40 r.); środkiem sanktuarium jest jaspisowa kolumna z XV-wieczną figurką Madonny z Dzieciątkiem. Madonna del Pilar jest patronką Hiszpanii oraz wszystkich krajów z kręgu kultury i języka hiszpańskiego; Jej święto (12 października) jest świętem narodowym Hiszpanii.
Saragossa miasto w północno-wschodniej Hiszpanii, przy ujściu rzeki Huerva i Gallego do Ebro, 700 tysięcy mieszkańców (2010), piąte co do wielkości miasto Hiszpanii. Stolica regionu Aragonia i prowincji Saragossa. Ośrodek przemysłowy, handlowy, naukowy, kulturalny i turystyczny.
Obecna nazwa miasta pochodzi od łacińskiego Caesaraugusta, po zdobyciu miasta w VIII w. Maurowie przekształcili ją na Medina Albaida Sarakosta, a Hiszpanie po odbiciu miasta zmodyfikowali na Zaragoza (w języku kastylijskim i aragońskim).
Osada założona przez Iberów o.k. 25 r. p.n.e. (Salduba), później kolonia rzymska (Caesaraugusta) nazwana na cześć Cezara Oktawiana Augusta jego imieniem.Od V w. zajmowana kolejno przez Wandalów, Swewów i Wizygotów.Od 714 w rękach Maurów, w 778 oblegana przez Karola Wielkiego.Od 1039 stolica państwa muzułmańskiego,którym władała dynastia Beni-Kasim. Miasto było wówczas przystanią naukowców i poetów. Chrześcijański bohater Cyd (El Cid) walczył od 1085 przez pięć lat, jako najemny dowódca wojsk mauretańskich, odnosząc wiele zwycięstw w wojnach przeciwko chrześcijanom.W 1118 zdobyta przez Alfonsa I Walecznego i ustanowiona stolicą Aragonii aż do zjednoczenia z Kastylią przez małżeństwo Ferdynanda Aragońskiego z Izabelą Kastylijską w 1479.Od 1318 siedziba arcybiskupstwa.XIV-XVI wiek - ważny ośrodek handlowy i przyśpieszony rozwój miasta.W 1529 układ hiszpańsko-portugalski o podziale stref wpływów, dopełnienie traktatu z 1494 z Tordesillas.W latach 1808 i 1809 dwukrotnie oblegana i po niezwykle zaciętej obronie pod dowództwem generała J. Palafoxa zdobyta przez wojska napoleońskie. U boku Francuzów walczyły oddziały polskiej Legii Nadwiślańskiej pod dowództwem J.Chłopickiego.W czasie hiszpańskiej wojny domowej 1936-39 opanowana przez wojska generała Franco.W sierpniu i wrześniu 1937 operacja zaczepna wojsk republikańskich, w której wyróżniła się polska XIII Brygada im. Jarosława Dąbrowskiego. Głównych celów, tj. zdobycia Saragossy i odciążenia Frontu Północnego nie osiągnięto.