-
1271 -
832 -
12516 -
5866
20621 plików
366,33 GB
Założone w 452 roku Wenecja to miasto o bardzo bogatej historii – dość powiedzieć, że była to najdłużej istniejąca republika w dziejach.
Miasto się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Zmotoryzowani udający się do Wenecji muszą zaparkować przed Wenecją, w Mestre lub udać się na największy parking w Europie – Tronchetto. Wygodny jest także parking Fusina, z którego do serca Wenecji można się dostać autobusem wodnym ACTV trasą wytyczoną palami na Canale della Giudecca. Centrum Wenecji stanowi 118 wysp podzielonych na 16 dzielnic (sestieri). Miasto poprzecinane jest licznymi kanałami pełniącymi role ulic. Główną arterię miasta jest Canal Grande długości blisko 4 km i szerokości od 30 do 70 metrów. Kanał umożliwia orientację w zabytkowym centrum. Warto skręcać w wąskie uliczki – zabłądzić praktycznie się nie da, a obejście całości może zająć kilkadziesiąt minut. Plac św. Marka (wł. Piazza San Marco) – znajduje się w najstarszej części Wenecji i jest najbardziej znanym placem tego miasta. Jego historia zaczyna się w IX wieku i wiąże się z budową pierwszej bazyliki św. Marka. W tym czasie plac ograniczał się do niewielkiego obszaru znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie bazyliki. Przez teren obecnego placu przepływał jeden z kanałów weneckich, dzieląc go na dwie części, z których jedną zajmował sad klasztoru św. Zachariasza. Pod koniec XII wieku plac został powiększony do obecnych rozmiarów. Przebudowa wiąże się ze spotkaniem papieża Aleksandra III z cesarzem Fryderykiem I Barbarossą.
Plac od samego początku był miejscem wielu ważnych wydarzeń i uroczystości. Od czasów Pietro Orseolo II na nim obchodzono uroczystość "zaślubin z morzem" podczas świąt Wniebowstąpienia
Rawenna (wł. Ravenna) – miasto i gmina w północnych Włoszech w regionie Emilia-Romania, stolica prowincji Rawenna. Wg danych na rok 2007 gminę zamieszkują 151 055 osoby, 228 os./km².
Miasto leży na równinie u zbiegu rzek Ronco i Montone, w odległości 10 km od Morza Adriatyckiego, z którym połączone jest żeglownym kanałem.
Znaczący ośrodek przetwórstwa ropy naftowej (rafineria) i gazu ziemnego. W pobliżu eksploatacja podmorskich złóż gazu ziemnego. Produkcja nawozów sztucznych i kauczuku syntetycznego. Również przemysł metalowy, włókienniczy i spożywczy (gł. tłocznie oleju z oliwek). Port handlowy, węzeł kolejowy i drogowy, ośrodek turystyczny (kąpielisko Marina di Ravenna) z licznymi zabytkami, muzeami, galerią malarstwa.
Bolonia miasto włoskie, leżące u podnóża Apeninów, na południowym skraju Niziny Padańskiej. Jest znanym ośrodkiem kulturalno-naukowym, z jednym z najstarszych w Europie uniwersytetów - założonym w 1088 roku, wyższą szkołą sztuk pięknych, ośrodkiem badań jądrowych, z wielką biblioteką miejską, uniwersytecką i zbiorami w konwersatorium. Symbolem miasta jest stojąca na środku Piazza del Nettuno fontanna Neptuna z 1566 roku, do której turyści wrzucają monety. Przy Piazza Maggiore, stoją jedna obok drugiej Dwie Wieże. Jedyne spośród setek zachowane, które w średniowieczu wybudowano w mieście. Wyższa ma 97 m i przez lata była więzieniem. Pokonując pięćset stopni można z jej szczytu podziwiać panoramę Bolonii. Druga wspomniana została przez Dantego w "Boskiej komedii", jest o połowę niższa. Obie wieże są krzywe. Nie trzeba więc jechać do Pizy, by zobaczyć krzywą wieżę, w tym przypadku dwie na raz.
W Bolonii jest ponad dwieście kościołów, oratoriów, sanktuariów i klasztorów (czasami mamy wrażenie, że jest ich więcej niż hoteli). Najbardziej niezwykła jest bazylika Santo Stefano, wzniesiona na ruinach pogańskiej świątyni. To wspaniały kompleks siedmiu świątyń, który powstawał od V wieku. Trzy ze świątyń stoją zwrócone fasadami w stronę placu, a do najciekawszej z nich, wielokątnej San Sepolcro, wchodzi się przez kościół Crocifisso. Ten niezwykle atrakcyjny kompleks usytuowany jest na szerokim placu, w miejscu, gdzie łączy się kilka wąskich, zwieńczonych portykami uliczek. Na dziedzińcu stoi misa, w której miał umyć ręce Piłat po skazaniu Chrystusa. Przy Via Clavature stoi Kościół Santa Maria della Vita, słynący ze wspaniałego dzieła, składającego się z siedmiu naturalnej wielkości figur z terakoty - piety Nicola dell’Arco. Na Piazza San Domenico w grobowcach nakrytych baldachimami spoczywają średniowieczni prawnicy. Bolonia w X i XI wieku przyczyniła się do rozstrzygnięcia sporów między papieżem a cesarzem rzymskim. Wydarzenia te stały się powodem do założenia na uniwersytecie prestiżowego wydziału prawa. W kościele San Domenico z 1251 roku przechowywane są relikwie św. Dominika, złożone w marmurowym grobowcu z XV wieku
- sortuj według:
-
0 -
42 -
0 -
0
42 plików
0,91 MB