Ion.pdf
-
★ Brad Pitt -
biologia -
Blow 2001 -
Canfield J. - Potęga skupienia -
cd1 -
cd2 -
cd3 -
chemia -
Dla Bystrzaków -
edgr cayce -
edukacja dla bezpieczeństwa -
Elise Schirrmacher -
Fisher Mark - Sekret milionera -
fizyka -
FORTUNE -
geografia -
gimnazjum -
GRY -
Hill Napoleon - Droga do osobistej potęgi -
historia -
j. angielski -
j. francuski -
j. niemiecki -
j. polski -
j. rosyjski -
Kaniuk Lech - Siła pędu -
Le Revenu PDF -
Marek Krajewski -
matematyka -
Napoleon Hill - Mysl i bogac sie -
Napoleon Hill - Prawa Sukcesu -
Napoleon Hill - Prawa sukcesu(1) -
Nieruchomości -
Nieruchomości 9999 -
Pan & Pani Smith (avi, lektor) -
Patton -
Phil Knight Sztuka zwycięstwa -
Psychologia sukcesu Denis Waitley -
Robbins Tony - Niewzruszony -
Snowden Edward - Pamięć nieulotna -
Sun Tzu- Sztuka wojny -
szkoła średnia -
sztuka -
The Economist -
TIME -
Tzu Sun, Bin Sun -
wos -
xxx -
zarabiać 20 -
Zig Ziglar
Zaciekle zwalczany przez jednych, broniony przez innych, system Platona w ten czy inny sposób obecny jest stale w europejskiej tradycji filozoficznej. Uważa się, że to od Platona zaczyna się właściwa filozofia europejska, rozumiana jako systematyczna nauka, a nie przypadkowe spekulacje.
Otrzymał staranne wykształcenie, które według zasad greckich polegało na kształtowaniu harmonii ducha i ciała (tzw. kalokagatia), a więc obejmowało zarówno naukę jak i rozwój fizyczny. Studia filozoficzne rozpoczął najpierw pod kierunkiem Kratyla, zwolennika Heraklita. Rodzina kształciła go na kupca – w tym celu Platon odbył kilka podróży do Azji Mniejszej i na Kretę. W wieku 18 lat, w czasie jednej z podróży morskich został porwany przez piratów i sprzedany jako niewolnik. Na targu niewolników rozpoznał go jednak jeden z krewnych i wykupił. Przygoda ta musiała silnie wpłynąć na psychikę Platona. Zgodnie z przekazem zawartym w jego pismach, w wieku 20 lat spotkał Sokratesa i został jego najwierniejszym uczniem. Studiował u niego przez 8 lat. Wyrok śmierci wydany na Sokratesa za wypowiadanie niepopularnych poglądów zniechęcił Platona do demokratycznego systemu rządów. Po śmierci Sokratesa opuścił wraz z innymi współuczniami Ateny i przez 12 lat podróżował po Grecji, Egipcie i Wielkiej Grecji. Powrócił w 40.roku życia do Aten i tu założył swą Akademię Ateńską.
Według pewnych opinii pierwszymi dziełami filozoficznymi Platona były dialogi Sokratesa ze sceptykiem Filonem. Do dziś jest przedmiotem sporu, czy Platon wkładał w usta Sokratesa własne poglądy, czy też dialogi są faktyczną wykładnią poglądów Sokratesa.
W 387 p.n.e. założył sławną Akademię Ateńską. Miała ona wydać wykształconą klasę "filozofów-władców", zgodnie z poglądami politycznymi Platona.
Filozofia Platona, zwłaszcza w postaci neoplatonizmu w ujęciu Plotyna i Porfiriusza została później zaadaptowana przez myśl chrześcijańską. Nurt franciszkański tej myśli wciąż odwołuje się do tradycji platońskiej.