Thornton Wilder - Most San Luis Rey.zip
-
Al Green - Greatest Hits -
Aretha Franklin - Lady Soul -
audiobooks -
Bob Dylan - Highway 61 Revisited -
Bob Dylan - The Freewheelin' Bob Dylan -
Bob Marley & The Wailers - Legend -
Bruce Springsteen - Born In The U.S.A -
Chuck Berry - The Great Twenty-Eight -
Curtis Mayfield - Superfly -
czasopisma - archiwum -
Filmy rok 2013 -
Filmy rok 2014 -
Guns N' Roses - Appetite For Destruction -
Herman Hesse - Gra szklanych paciorków -
John Coltrane - A Love Supreme -
John Lennon - Plastic Ono Band -
Johnny Cash - At Folsom Prison -
Klasyka literatury polskiej -
Led Zeppelin - IV -
Little Richard - Here's Little Richard -
Love - Forever Changes -
Masha i medved -
Michael Jackson - Thriller -
Miles Davis - Kind of Blue -
OST Guardians of the Galaxy -
Otis Redding - Otis Blue -
po angielsku -
POLSKIE DEBIUTY 2011 -
Prince - Sign ''O'' the Times -
Prince & The Revolution - Purple Rain -
Public Enemy - It Takes A Nation of Millions -
Sly & The Family Stone - Greatest Hits -
Stevie Wonder - Talking Book -
The Band - Music From Big Pink -
The Beatles - Abbey Road -
The Beatles - Let It Be -
The Beatles - The White Album -
The Clash - London Calling -
The Doors - The Doors -
The Rolling Stones - Exile on Main Street -
The Who - Tommy -
The Who - Who's Next -
The Zombies - Odessey And Oracle -
TOP LIPIEC 2012 -
TOP PAŹDZIERNIK 2012 -
TOP SIERPIEŃ 2012 -
TOP WRZESIEŃ 2012 -
U2 - Achtung Baby -
U2 - The Joshua Tree -
Van Morrison - Astral Weeks
Biyi Bandele - Chłopak z Birmy
Zima roku 1944. Przed paroma miesiącami w rodzinnym afrykańskim miasteczku Ali Banan uczył się fachu kowala. Teraz z karabinem przemierza Birmę. Jest żołnierzem armii brytyjskiej. Ma czternaście lat. Jego drużyna operuje w dżungli, daleko za linią frontu – na zdradzieckim terytorium, w którym równie łatwo o kulę japońskiego snajpera jak o chorobę. Walczący na obcym kontynencie półżywi z wyczerpania afrykańscy żołnierze nie tracą jednak ducha. To powieść o ludziach, którzy stworzyli legendę czinditów: walczącej w Indiach wielonarodowej brytyjskiej formacji specjalnej. Na żywy opis jej straszliwych zmagań składają się szaleństwo, poświęcenie i czarny humor. A także wzruszająca historia chłopaka, który przeżył to wszystko, by stać się mężczyzną. Biyi Bandele, obwołany literackim geniuszem, jest powieściopisarzem, dramaturgiem, scenarzystą i reżyserem. Urodził się w 1967 roku w Kafanchanie w Nigerii; od 1990 roku mieszka w Londynie. Jego ojciec uczestniczył w kampanii birmańskiej.
Bilard o wpół do dziesiątej jest obrachunkiem z niedawną przeszłością Niemiec. Autor ukazuje historię kilku pokoleń niemieckiej rodziny na przestrzeni osiemdziesięciu lat, zawartą we wspomnieniach bohaterów książki. Podkreśla destrukcyjny wpływ wojny na moralność społeczeństwa i stawia problem odpowiedzialności jednostki za wojenne zbrodnie. Książka zawiera również akcenty oskarżycielskie pod adresem tych, którzy, tak w przeszłości jak i w warunkach ekonomicznej prosperity, nie potrafią dostrzec przyczyn swoich tragedii.
Christel i Isabell Zachert - Spotkamy się kiedyś w moim raju
Książka opowiada o matce i córce chorej na raka, walczących o każdy dzień życia, walczących z narastającym bólem. "Tak wielu ludziom dodaję odwagi i być może promieniując pogodą ducha odbieram im lęk przed śmiercią" - to ostatnie zdanie zapisane przez Isabell - i zarazem jej testament.
T. Lobsang Rampa - Trzecie Oko
"Trzecie Oko" to pierwsza i najbardziej porywająca z serii autobiograficznych książek Lobsanga Rampy. Jest to zadziwiająca opowieść o duchowej podróży w klasztorze Czakpori - ostoi tybetańskiej medycyny. Dla Lobsanga ta podróż zaczyna się w wieku 7 lat, kiedy wyrocznia przepowiada mu życie mnicha. Wtedy opuszcza dom i udaje się do klasztoru. Tam pod kierunkiem Mistrza przenika tajniki uzdrawiania, telepatii i podróży astralnych. Tam wreszcie doświadcza otwarcia Trzeciego Oka...
Heinrich Böll - Zwierzenia klowna
Krytyka literacka uznała „Zwierzenia klowna” za najwybitniejsze dzieło Bölla. Bohater tej książki, utalentowany mim, ukazuje na scenie karykaturalny obraz świata, przeciw któremu buntuje się od dzieciństwa: świata reprezentowanego przez jego mieszczański rodzinny dom i przez otaczające go społeczeństwo hipokrytów i egoistów, świata, z którego na próżno chciał uratować jedyne cenne dla siebie wartości - miłość, przyjaźń i swoją sztukę.
Vladimir Nabokov - Dar
"Dar" jest według wielu krytyków najwybitniejszą rosyjskojęzyczną powieścią Vladimira Nabokova (1899-1977), niektórzy nawet nazywają ten utwór największą dwudziestowieczną powieścią rosyjską w ogóle. Jest to książka o człowieku szczęśliwym. Czyni go takim talent, dar obserwacji i wrażliwości, poczucie własnej rangi pisarskiej i wreszcie odwzajemniona miłość. Powieść jest zarazem hołdem złożonym literaturze rosyjskiej, jak również inteligentną i bezwzględną polemiką z niektórymi jej nurtami. Znaleźć w niej można również coś w rodzaju programu artystycznego Nabokova, a także jeden z najbardziej kompletnych zarysów jego przekonań metafizycznych. Przede wszystkim jednak "Dar" to skomplikowany i wspaniale funkcjonujący mechanizm literacki, nieustannie zwodzący czytelnika, naprowadzający go na fałszywe tropy - po to, by dać mu całą pełnię i głębię satysfakcji estetycznej.
Wacław Gołembowicz - Uczeni w anegdocie
Biografie uczonych są na ogół suche i podobne do siebie: daty najważniejszych wydarzeń życiowych, wykształcenie, kariera naukowa, osiągnięcia. Z indywidualności uczonego, z jego życia osobistego w tego rodzaju biografii nie pozostaje ani śladu. (...) Praca niniejsza postawiła sobie za cel właśnie pokazanie ludzkiego, codziennego oblicza uczonych-przyrodników. Dziwny jedynie może się wydać sposób, w jaki autor zamierza to uczynić, mianowicie przez opowiadanie anegdot o uczonych, podpatrywanie ich śmiesznostek i słabostek. Nie zapominajmy jednak, że jak powiada pewien włoski pisarz, śmiech bardziej zbliża ludzi niż wszelkie słowa.