-
2 -
3213 -
16 -
30
3312 plików
1896,64 GB
Dziecięce qui pro quo, czyli co wymyślą bliźniaki
Dziewczyna i chłopak
serial
Gatunek: dla dzieci, dla młodzieży, przygodowy
Produkcja: Polska
Data premiery: 09.1977 (Polska)
Reżyseria: Stanisław Loth
Scenariusz: Hanna Ożogowska, Anette Olsen
Muzyka: Waldemar Kazanecki
Zdjęcia: Jerzy Łukaszewicz
Scenografia: Jarosław Świtoniak
Pierwowzór literacki:
Książka Hanny Ożogowskiej pt. Dziewczyna i chłopak, czyli heca na czternaście fajerek wyd. w 1961 r.
Cytat filmowy:
Kazimierz Wielki -- film w reż. Ewy i Czesława Petelskich z 1975 r. (fragmenty)
Opis serialu:
Gdy mama bliźniaków, Tomka i Tosi wyjeżdża służbowo, zapracowany ojciec postanawia wysłać dzieci na wakacje przed planowanym terminem. Niesforny Tomek zagości u zdyscyplinowanego wuja leśnika, spokojna zaś Tosia odwiedzi ciocię na wsi. Wszystko zmienia się w momencie, gdy pod nieobecność "uziemionego" Tomka gajowy zabiera na lato przebraną za brata Tosię. Nie mając innego wyjścia, chłopiec rusza w sukience w podróż do cioteczki Isi, gdzie witają go trzy zaciekawione siostrzyczki, ich mały braciszek i wrogo nastawiona sąsiedzka zgraja chłopaków.
Kiedy Tomek przewodzi kobiecej grupie buntowniczej, Tosia zostaje poddana iście męskim próbom i wyzwaniom.
[opis dystrybutora dvd]
Obsada:
Anna Sieniawska -- Tosia (tytułowa dziewczyna)
Wojciech Sieniawski -- Tomek (tytułowy chłopak, bliźniaki)
Stanisław Mikulski -- Piotr Jastrzębski, ojciec Tomka i Tosi
Barbara Sołtysik -- Barbara Jastrzębska, matka Tomka i Tosi
Michał Sumiński -- Stefan Jastrzębski, wuj Tomka i Tosi
Teresa Lipowska -- ciocia Ola, żona wuja Stefana
Anna Milewska -- ciocia Irena, siostra mamy bliźniaków
Jerzy Turek -- gajowy Kulik
Leonard Andrzejewski -- gajowy
Marian Łącz -- gajowy
Zygmunt Maciejewski -- nadleśniczy
Bogusz Bilewski -- kłusownik Wilczak
Elżbieta Dąbrowska -- Ela, córka cioci Ireny
Izabela Wołowska -- Agnieszka
Maciej Rodowicz -- Czesiek
Piotr Pogorzelski -- bliźniak
Roman Pogorzelski -- bliźniak
Tomasz Jarosiński -- Jakub, syn cioci Ireny
Tomasz Karwatka -- Łukasz
Bartłomiej Łopiński -- Paweł
Grzegorz Studziński -- Heniek, syn wuja Stefana
Dariusz Biskupski -- Jurek, syn wuja Stefana
Andrzej Wasilewicz -- trener Tomka
Barbara Rachwalska -- Marusiowa, sąsiadka Jastrzębskich
Bogdan Krzywicki -- Jerzy, współpracownik Piotra Jastrzębskiego
Edward Lach -- kierownik pływalni
Jadwiga Kuryluk -- Gałązkowa, szatniarka na pływalni
Jerzy Łukaszewicz -- operator filmu "Dziewczyna i chłopak"
Juliusz Lisowski -- listonosz
Kazimiera Utrata -- kobieta w pociągu
Maria Kleydysz -- Krogulska, sąsiadka Jastrzębskich
Marian Glinka -- ratownik na pływalni
Piotr Grabowski -- wychowawca klasy Tomka
Tadeusz Pluciński -- komendant straży pożarnej
Zdzisław Szymański -- woźnica Józef
Piotruś Wanat
Izabela Zaremba
Jacek Tomborski
Recenzje:
Zbliżają się wakacje. Rodzeństwo; trzynastoletni Tomek i dwunastoletnia Tosia, szykuje się już do wspólnego wyjazdu. Wraz z rozdaniem świadectw okazuje się jednak, że Tomek ma poprawkę z historii. Gdy do tego dochodzi wybryk na basenie, ojciec postanawia wysłać go na kilka tygodni do swojego brata, słynącego z tzw. "twardej ręki", wuja Stefana. Do tego czasu Tomek ma siedzieć w domu nad książką. Chłopak ma jednak porachunki ze szkolnymi kolegami i każąc siostrze kryć go, wymyka się z domu. Pech chce, że znajomy wuja Stefana jest właśnie w Warszawie i może zabrać Tomka wcześniej. Tosia postanawia nie wydać brata. Przebiera się za Tomka i zostawiwszy mu liścik z wyjaśnieniami, jedzie zamiast niego. Nie mając wyjścia, Tomek po powrocie również podejmuje grę ...
Ostatni dzień roku szkolnego. Bliźniaki, Tomek i Tośka, mają obiecany wyjazd w sierpniu wraz z rodzicami na Mazury - do tego czasu będą przebywać u cioci na wsi. Niestety, piękne plany wakacyjne muszą ulec zmianie. Tomek otrzymał poprawkę z historii -- w konsekwencji czeka go więc "areszt domowy", a potem wyjazd do wuja Stefana, który słynie z twardej ręki.
Gajowy, który przyjeżdża, aby zabrać Tomka, nie zastaje chłopca - mimo zakazu ojca wyszedł on właśnie na basen. Tosia, aby ratować brata, w "męskim" przebraniu jedzie zamiast niego, zostawiając w domu list do Tomka, aby z kolei on przebrał się za nią i pojechał do ciotki na wieś. I tak potoczyła się lawina wypadków, o których opowiadają kolejne odcinki. Kiedy po miesiącu próba się skończyła, dzieci wracają do domu. Jeszcze jedna "dramatyczna" sytuacja czeka je na dworcu. Chodzi o to, aby się nie zdemaskować przed rodzicami. Ale Tośka i Tomek nie domyślają się, że rodzice od początku wiedzieli o wszystkim, dali tylko dzieciom szansę sprawdzenia się w tak karkołomnej sytuacji. Wszystko więc dobrze się kończy.
Ojciec Tomka decyduje, że syn nie wyjedzie na żadne wakacje. To będzie kara za poprawkę z historii. Nieoczekiwanie jednak po chłopca przyjeżdża wujek, u którego miał spędzać lato. Tosia postanawia, że zamienią się rolami. Jako Tomek jedzie do leśniczówki.
Tomek jako Tosia przyjeżdża do Słojewa. Od początku zaczyna wprowadzać nowe porządki. Miejscowym dzieciom nie podoba się taka dyktatura i postanawiają utrzeć "obcej" nosa.
Pobyt w leśniczówce stanowi dla Tosi prawdziwą próbę charakteru. Dziewczynka musi się zmagać z rozmaitymi "męskimi" zadaniami. Trudno jej udawać, że się nie boi tak "niesamowitych" rzeczy, jak noc w stodole na sianie czy powożenie końmi. Ale przecież dla dobra brata nie może się zdradzić.
Kończą się wakacje i bliźniaki wracają do domu. Czeka ich jeszcze jedna trudna próba. Tomek i Tosia zastanawiają się, co robić, by nie zdradzić się przed rodzicami. Nawet nie przychodzi im do głowy myśl, że mama i tata mogliby wiedzieć o wszystkim od początku, ale zgodzili się dać dzieciom szansę sprawdzenia się w karkołomnej sytuacji. Bliźniaki przygotowują się do pierwszego spotkania na dworcu.
Nagrody:
1979 -- Stanisław Loth -- 6 Ogólnopolski Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży w Poznaniu: Nagroda Jury Dziecięcego (Marcinek)
Moja recenzja:
O wspomnianej wyżej książce Hanny Ożogowskiej, będącej kanwą scenariusza serialu, pisano już w chwili jej wydania, czyli w 1961 r., że stanowi doskonały materiał na scenariusz filmu rozrywkowego dla dzieci. Jednak doczekała się ona filmowej adaptacji dopiero po 16 latach -- najpierw jako ten właśnie serial, potem również (3 lata później) jako fabularny film kinowy (zmontowany zresztą z materiałów serialu). Reżyser (Stanisław Loth) oraz autorki scenariusza (Hanna Ożogowska i Anette Olsen) "oczyścili" materiał literacki ze wszystkiego, co mogłoby trącić staroświecczyzną (w tym i owych tytułowych fajerek), pozostawiając jedynie "czystą przygodę", może tylko z odrobiną przesłania pedagogicznego i dydaktycznego (-- historia). Cała akcja serialu, na wzór książkowego pierwowzoru, zbudowana jest wokół wielokrotnie wykorzystywanego w kinie niezawodnego pomysłu -- qui pro quo. W rozmaite perypetie spowodowane zamianą osób i miejsc wplątane są tutaj dzieci -- brat i siostra, oczywiście jako bliźniacy bardzo podobni do siebie. A różna płeć bohaterów dostarcza niewątpliwie dodatkowych "atrakcji" i urozmaica akcję, wzbgacając ją o sporą dawkę humoru -- Tosia wśród chłopców, a Tomek przewodzący "babskiej drużynie"...
Tak więc ostatecznie otrzymaliśmy ciekawy i zabawny serial (oraz pełnometrażowy film) dla dzieci, lekki i przyjemny w odbiorze, mimo iż doprawiony historycznymi "wstawkami" i szczyptą zawoalowanych wartości wychowawczych. A znakomita obsada aktorska i świetnie grające dzieci -- to dodatkowe atuty serialu. Nie można też nie wspomnieć o świetnej i "wpadającej w ucho" muzyce Waldemara Kazaneckiego -- również "lekkiej i przyjemnej" (choć w dzisiejszym odbiorze może się ona wydawać zbyt "wygładzona").
yacol
Moja ocena: 7 / 10 [yacol]
Nie ma plików w tym folderze
-
0 -
0 -
0 -
0
0 plików
0 KB