-
2271 -
880 -
6947 -
93
10392 plików
295,2 GB
Polacy to naród waleczny. W naszej historii nigdy nie brakowało wielkich zwycięstw nad przeważającymi siłami przeciwnika. Począwszy od bitwy husarii w okolicach Hodowa (1694), w której to czterystu husarzy i zbrojnych przez wiele godzin broniło się przed stukrotnie liczniejszymi Tatarami, przez sławną obronę Wizny z roku 1939, która to zyskała miano Polskich Termopil aż do czasów obecnych, a właściwie do niedalekiej przeszłości czyli roku 2004, kiedy to miejsce miała największa i najkrwawsza bitwa z udziałem Polaków od czasu II wojny światowej - "Bitwa o Karbalę".
Wspomniana batalia miała miejsce - konkretnie - w nocy z 3 na 4 kwietnia 2004 roku. O starciu było dosyć cicho i przez pierwszych kilka lat ciężko było cokolwiek o niej usłyszeć. Uszczypliwi mówią, że to ze względu na brak obecności generałów w walce. Miasto było stosunkowo spokojnym miejscem aż do momentu, w którym przybyła duża grupa pielgrzymów. Ich obecność miała związek ze zbliżającym się świętem Aszura. Nie trudno się domyślić, że grupa była idealnym celem zamachów terrorystycznych, o czym Amerykanie szybko poinformowali siły polskie. Za działania radykałów miał odpowiadać szyita Muktada As Sadr, zaś polscy żołnierze mieli za zadanie bronić pielgrzymów i, za wszelką cenę, utrzymać ratusz ("City Hall"), który w tamtejszym okresie był siedzibą policji irackiej oraz miejskich władz. Starcie, które miało nadejść, zyskało później miano "Bitwy o City Hall".
Już 2 kwietnia widać było, że coś wisi w powietrzu. W wspomniany budynek władzy wjechał autobus i mimo, że udało się zabić kierowcę, ranny został polski żołnierz i kilkunastu cywili. W mieście zaczęły wybuchać bomby, a lokalna policja i wojsko zaczęły dezerterować. Żołnierze polscy wiedzieli co ich czeka, kiedy miejscowa komenda policji wezwała wsparcie. Wysłano QRF pod dowództwem por. Kląskały. Później było już tylko gorzej. Bitwa w okolicach ratusza była tak intensywna, że ledwo nadążano z dostarczaniem amunicji. W czasie starć, wraz z upływem czasu ubywało także lokalnych żołnierzy i policjantów. Uciekali doprowadzając w końcu do sytuacji, w której siedziby władz bronili tylko Polacy i Bułgarzy. Przez wrogo nastawione tłumy w mieście przedarły się do obrońców pojazdy z niewielkim wsparciem, tak medycznym jak i bojowym. W najtrudniejszym momencie bitwy, ratusza miało bronić 30 polskich i 20 bułgarskich żołnierzy. Mimo, że pytania tego typu z reguły pozostawia się bez odpowiedzi, mówi się o ponad 80 zabitych rebeliantach przy braku strat ze strony obrońców. Warto też wspomnieć, że Polacy posiadali wtedy tylko jeden karabin maszynowy z noktowizorem, a śmigłowce nie mogły udzielić im wsparcia, bo... nie były gotowe do działań nocnych, a to właśnie noce były momentami najzacieklejszych uderzeń.
Trwający 2 dni szturm przerwało wkroczenie polskich komandosów do strefy walk. Był to moment, w którym zaczynało brakować żywności i amunicji.
Po bitwie nikt nie oddawał "naszym" honorów. Nikogo nie dekorowano medalami. Gdyby nie dziennikarze, pamięć tej bitwy zginęła by w tumanach irackiego kurzu. Na szczęście tak się nie stało.
Karbala – polski film wojenny z 2015 roku w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza, przedstawiający autentyczne wydarzenia z szyickiej rebelii w Iraku w 2004 roku. Premiera filmu odbyła się 11 września 2015 r.
Bartłomiej Topa – kapitan Kalicki
Christo Szopow – Getow
Antoni Królikowski – sanitariusz
Michał Żurawski – sierżant Waszczuk "Starszy"
Leszek Lichota – kapral Maleńczuk
Tomasz Schuchardt – porucznik Sobański
Zbigniew Stryj – generał Dąbek
Atheer Adel – Farid
Aleksandyr Nikołow – Sirakow
Piotr Żurawski – Waszczuk "Młody"
Piotr Głowacki – Galica
Krzysztof Dracz – oficer prokuratury Antczak
Fatima Yazdani - Córka Farida
Opis fabuły
W filmie przedstawiony jest epizod z wojny w Zatoce Perskiej (2003-2011), w którym wzięli udział żołnierze z Polskiego Kontyngentu Wojskowego wchodzącego w skład Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe. Akcja ma miejsce w Karbali, ponad półmilionowym mieście w środkowym Iraku. W czasie gdy do miasta przybyło około miliona szyickich pielgrzymów celebrujących święto Aszura, dochodzi do zamachów, które poprzedzają atak na strategiczny ratusz – siedzibę lokalnych władz i policji. Polsko-bułgarska formacja przez cztery dni toczy walki z przeważającymi liczebnie napastnikami. Film ujawnia kulisy polskiej misji w Iraku. Wojna to nie tylko walka z wrogiem, ale przede wszystkim z własnym strachem.
Pierwowzorem postaci kapitana Kalickiego był kpt. Grzegorz Kaliciak, dowódca kompanii rozpoznawczej i kierujący obroną w bitwie o City Hall.
- sortuj według:
-
1 -
0 -
0 -
0
1 plików
3,78 MB