-
766 -
0 -
88 -
0
885 plików
6,9 GB
Imie i nazwisko: Marcin Kamil Gutkowski
Data urodzenia: 22 październik 1981 r.
Pierwsza przygoda z muzyką zaczęła się w 1998 r, kiedy to Kali spotkał na swojej drodze Klicza z krakowskiego hip-hopowego składu Intoksynator. Znajomość z Intoksynatorami wytworzyła w Kalim chęć wyrażenia oraz podzielenia sie poprzez rap swoimi odczuciami co spowodowało zapisanie pierwszej 16 wersowej zwrotki do kawałka pt. "Co Ty Na To". Efektem współpracy było zaproszenie Kaliego aby dostąpił do ekipy INS. Razem z Bastkiem i Kliczem, po raz pierwszy staje na scenie z mikrofonem w dłoni, powstają pierwsze utwory , wtedy wszystko się zaczyna.. Współpraca z Intoksynatorami nie trwała długo aczkolwiek Kali wynosi z niej cenne doświadczenia. Mniej więcej w tym samym czasie spotyka Tadka działającego w DMF (Dwóch Małoletnich Fachowców twórce pierwszego nielegalu krakowskiego).
Wydarzenia, które rozegrały się pośród zabytkowych kamienic Krakowa ukształtowały w Kalim jeszcze większą chęć ekspresji oraz niepochamowaną potrzebę opisywania swoich przeżyć. W 2000 r. powstała Firma, której założycielami byli Tadek (wcześniej twórca pierwszego nielegalu krakowskiego DMF) oraz Kali (jako pierwszy zaproszony przez Tadka do współpracy). Debiut Firmy to produkcja wraz z warszawskim incydentem na składankę dj 600v pt."Za dużo".
W roku 2001 do Firma powiększa swe szeregi, do składu dochodzi Popek i Pomidor z Legnicy, a następnie Roman Boski krakowski wolnostylowiec. W efekcie powstaje nielegalna płyta "Pierwszy nielegal" i Firma zaczyna grać pierwsze koncerty.
W roku 2002 ukazuje się pierwsza legalna płyta zespołu pt. "Z dedykacją dla ulicy", niestety tuż przed oficjalną premierą do więzienia trafia najpierw Pomidor, a parę dni później Kali.
W 2003 r. zrealizowany zostaje pierwszy klip w historii polskiego hip-hopu w zakładzie karnym do utworu pt „Brat" nakręcony podczas odsiadywania przez Kaliego kary 2 lat pozbawienia wolności w ZK w Tarnowie.
W 2005 Kali, Tadek oraz Bosski wydają nielegal „Nielegalne Rytmy" na którym prawie wszystkie utwory nagrane zostały do jamajskich riddimów. Uśmiech w stronę dancehallu to wynik wieloletnich fascynacji muzyką reggae. Płyta została przyjęta z wielka aprobatą.
Od 2006 Firma zaczyna współpracować z wytwórnia Prosto, wspólne nagrywki m.in. z Sokołem z WWO oraz udział w publikacjach takich jak MIXTAPE PROSTO, WWO potwierdza dobrą markę składu.
Po 6 latach przerwy w 2008 r. Firma wydaje kolejna uliczna płytę w pełnym składzie. Krążek nosi tytuł „Przeciwko Kurestwu i Upadkowi Zasad". Płyta okazuje się ogromnym sukcesem potwierdzającym klasę Firmy. Szlagiery z płyty m.in. „Fałszywe Dziwki", "Po Tej Samej Stronie" czy tytułowy „PKIUZ" z gościnnym udziałem HEMP GRU to hity, które wywołały wrzawę na koncertach.
W 2009 roku pojawia się kolejna publikacja z cyklu „nieLegalne Rytmy". Klipy do utworów promujących „MAM WYJEBANE" oraz „MISJA" zajęły pierwsze miejsca w statystykach youtube Polska.
W 2010 r. Kali postanawia opuścić szeregi Firmy i rozpoczyna solowe poczynania muzyczne. Rozpoczyna prace nad swoim pierwszym, solowym, dwupłytowym albumem pt: "50/50", który ukazał się 21 maja 2011 r. nakładem Ganja Mafia Label.
Nie ma plików w tym folderze
-
0 -
0 -
0 -
0
0 plików
0 KB