Michal Viewegh - Cudowne lata pod psem.djvu
-
!!! DISNEY True-Life -
!!! 007 James Bond PLL -
!!! Biografie muzyczne (PDF) -
!!! Filmy (Elvis Presley)-PLL -
!!! Filmy HD (1080p)_2 -
!!! Filmy HD (BluRay) -
!!! Filmy HD (drama coll.) -
!!! Filmy HD (dual audio) -
!!! Filmy HD (historyczne) -
!!! Filmy HD (Net-fli(x) -
!!! Filmy HD (world) -
!!! Filmy Lektor 1080p -
!!! Filmy o Sztuce (po-Polsku) -
!!! Filmy SD-HD (ciekawe) -
!!! Filmy VHS (80-90) -
!!! Historia sztuki - Irmy Koziny (audio) -
!!! Izabela, królowa Hiszpanii -
!!! Kino PRL -
!!! Music Magz (Robi) -
!!!_Magz 2024-03 -
!!!_MusicMag_Record Collector -
!!!Filmy SD-HD (VHS) -
(1962) Doktor No - hasło abc -
(1963) Pozdrowienia z Rosji - hasło abc -
(1964) Goldfinger - hasło abc -
(1965) Operacja Piorun - hasło abc -
(1967) Casino Royale - Peter Sellers, PL -
(1971) Diamenty są wieczne - hasło abc -
~>TVP Kultura (123abc) -
2016 - 17 -
2018 -
2019 -
2020 -
Biografie muzyczne -
drama-and-comedy -
FILMY HD z lat 80-90 -
Filmy_bardzo dobre -
Long Live Vinyl -
Lwy afrykańskie - The African Lion -
McCartney 1972 - Red Rose Speedway -
McCartney 1972 - Red Rose Speedway 2=remaster -
McCartney 1972 - Red Rose Speedway 3=Bonus -
McCartney 1973 - Band On The Run_AC 1=Album -
McCartney 1973 - Band On The Run_AC 2=CD2 -
McCartney 1973 - Band On The Run_AC 3=Bonus -
PROG (ClasRock) 2019 -
PROG (ClasRock) 2020 -
PROG (ClasRock) 2021 -
zachomikowane -
Żyjąca pustynia - The Living Desert
Magda Szabó - Piłat
"Piłat" (...) porusza bolesny i wciąż aktualny problem stosunku dzieci do starych rodziców i na przykładzie interesującej fabuły pokazuje, jak nawet najbardziej poprawny stosunek do rodziców i skrupulatne wypełnianie obowiązków wobec nich pozbawione ciepła i zrozumienia - prowadzą do ludzkiej tragedii.
Marek Hłasko - Następny do raju
Polska literatura XX wieku w najlepszym wydaniu – powieść Marka Hłaski znana także z ekranizacji Czesława Petelskiego „Baza ludzi umarłych”. Opublikowaną w 1958 r. powieść Marka Hłaski, jednego z najsłynniejszych polskich buntowników, nazywano PRL-owskim westernem, słowiańską odpowiedzią na twórczość Ernesta Hemingwaya. W „Następnym do raju” autor z powodzeniem wykorzystał także elementy kryminału. W górach w okolicach Bystrzycy Kłodzkiej w odciętej od świata bazie transportowej pracuje przy zwózce drewna grupa życiowych rozbitków. Doświadczeni przez los mężczyźni nie myślą o przyszłości, lecz z każdym dniem coraz bardziej pogrążają się w samotności i we wspomnieniach. Rozpadające się ciężarówki z demobilu, których używają, wszechogarniający marazm, niebezpieczne, pełne wyrw drogi potęgują ich frustrację i poczucie ciągłego zagrożenia. Do leżącej na uboczu bazy któregoś dnia przybywa przedstawiciel partii. Jego pojawienie się z żoną w zamkniętej, męskiej społeczności pogłębia istniejące w niej konflikty. Kobieta próbuje za wszelką cenę wydostać się z odludzia...
Hans von Lehndorff - Dziennik z Prus Wschodnich. Zapiski lekarza z lat 1945-47
Apokalipsa w Prusach Wschodnich. Okrucieństwo wojny, śmierć, zniszczenie, nadciągający Sowieci i polskie początki na Warmii i Mazurach. Dziennik z Prus Wschodnich to niezwykłe świadectwo lekarza – niosącego pomoc każdemu bez względu na jego narodowość. Niemcom, Polakom, Sowietom... To opowieść o tym, jak pozostać człowiekiem w czasach schyłku i katastrofy.
Jarosław Kamiński - Rozwiązła
Dobiegająca czterdziestki Zofia Rogala, pracująca w filmie i reklamie wizażystka, atrakcyjna kobieta „po przejściach", nawiązuje romans z młodszym o siedemnaście lat Adamem Czerskim, studentem warszawskiej ASP. Decydują się zamieszkać razem, jednak Adam ukrywa swój związek przed rodziną. Zofia nie musi niczego ukrywać - wychowała się w domu dziecka, nigdy też nie zgłębiała tajemnicy własnej tożsamości. Nadchodzi jednak moment ujawnienia się - Adam jedzie z Zofią do mazurskiej wsi Rozwiązła, by tam, na rodzinnej daczy, przedstawić narzeczoną rodzicom i dziadkowi, Edwardowi Czerskiemu, niegdyś wpływowemu intelektualiście. Przy obiedzie dochodzi do awantury. Widać, że rodzina Czerskich pulsuje od tajemnic i skrywanych krzywd, których źródło tkwi w głębokim PRL-u. Zofia nie podejrzewa jednak, że to ona stanie się centralną postacią tych prywatnych wojen. Ambitna, szeroko zakrojona, świetnie napisana proza. Debiut powieściowy Jarosława Kamińskiego to książka, której nie wolno przeoczyć.
Gerbrand Bakker - Na górze cisza
Wielokrotnie nagradzana liryczna opowieść o samotności i późnym wyzwoleniu. Helmer żyje samotnie na holenderskiej wsi, a jego główne zajęcia to opieka nad schorowanym ojcem, dojenie krów, karmienie osiołków i doglądanie gospodarstwa. Ten pozornie senny krajobraz kryje w sobie napięcia, które znajdą ujście z momentem przyjazdu Riet – dawnej narzeczonej tragicznie zmarłego przed dwudziestu laty brata bliźniaka Henka. Razem z nią na farmie pojawia się jej nastoletni syn. Jak obecność młodego Henka juniora wpłynie na niemogącego pogodzić się ze śmiercią bliźniaka, zamkniętego w sobie Helmera?
Angela Carter - Mądre dzieci
Szalone jest życie staruszki! Dora i Nora, postrzelone bliźniaczki, to uosobienie radości, wdzięku, seksapilu, energii i apetytu na życie. Tyle że mają po siedemdziesiąt pięć lat. Ale czy w czymś to przeszkadza. "Mądre dzieci" to komiczna opowieść o karierze dwóch zwariowanych kobiet, które najlepiej czują się na kabaretowej scenie. To szalony kankan na tle historii przełomu XIX i XX wieku. Kokieteryjny uśmiech zarezerwowany dla tych, którzy wiedzą, czym jest dystans do świata.I jedna z najzabawniejszych powieści Angeli Carter. Angela Carter (1940-1992) była między innymi dziennikarką, poetką, tłumaczką, feministką, podróżniczką, dwuktrotną mężatką, ale przede wszystkim pisarką. Jedni w jej twórczości widzą surrealizm i realizm magiczny, inni odwołania do fantastyki, science fiction, literatury gotyckiej, postmodernistycznej i feministycznej. Bez wątpienia Carter była jednym z najoryginalniejszych głosów literatury XX wieku. Mądre dzieci to wspaniała powieść, soczysta, zabawna i mądra na swój przewrotny sposób.
Petra Hůlová - Stacja Tajga
Lato 1946 roku. Hablund Doran, właściciel dobrze prosperującej kopenhaskiej fabryki, zafascynowany kulturą i obyczajami mieszkańców Syberii postanawia zapuścić się w ten rejon świata. Trafia do Charyni, zapadłej wioski w tajdze. Już nigdy nie powróci do Danii. Kilkadziesiąt lat później tropem zaginionego podróżnika wyrusza student antropologii Erske. Czy uda mu się rozwikłać zagadkę tajemniczego zniknięcia rodaka? „Od dłuższego czasu - mówi autorka - chciałam napisać książkę o kimś, kto gdzieś wyjedzie i już nigdy nie powróci. We mnie też była taka myśl, a może pragnienie, by gdzieś wyjechać na zawsze". Z kalejdoskopu opowieści wyłania się obraz zderzenia kultur i refleksja na temat podstawowych wartości.
Mira Michałowska - Przez kuchnię i od frontu
„Podobno nie żyje się samym chlebem, ale bez chleba też żyć się nie da. Jemy, żeby żyć, czy żyjemy, żeby jeść? Takich komunałów mogłabym namnożyć mnóstwo. Wystarczyłoby sięgnąć na półkę z grubymi księgami przysłów czy cytat. Gdybym miała na to ochotę. Ale jej nie miałam. Ochotę miałam wyłącznie na powrót do wspólnych posiłków w towarzystwie czasami przyjaciół, czasami przygodnych znajomych, często dzieci, rzadziej psów, które to posiłki prowadziły do czegoś lub służyły czemuś poza trawieniem. I do przyjrzenia się bliżej różnym substancjom, które bardziej lub mniej bezmyślnie, z większym lub mniejszym apetytem ładujemy do naszych organizmów. I do zbadania wielu legend i przesądów z tymi substancjami związanych. I wiem, że bynajmniej nie wyczerpałam tematu. I mam nadzieję, że nie wyczerpię moich czytelników. No i że nikomu nie zepsuję apetytu. Na nic”.
Jurij Drużnikow - Anioły na ostrzu igielnym
"Anioły…" – to satyryczna, obyczajowa i polityczna kronika życia breżniewowskiej Rosji. Akcja trwa sześćdziesiąt siedem dni, od 23 lutego do 30 kwietnia 1969 roku. Minęło kilka miesięcy od wkroczenia wojsk Układu Warszawskiego do Czechosłowacji. Drużnikow portretuje w "Aniołach" sowiecką elitę władzy, wysokich funkcjonariuszy partii, agentów bezpieki, zwłaszcza zaś dziennikarskich prominentów, naczelnych redaktorów gazet, manipulujących społeczeństwem zgodnie z dyrektywami politbiura, przy pomocy coraz bardziej udoskonalanej technologii kłamstwa. Elita rządząca, jej brudne tajemnice, "kuchnia" rządów totalitarnych – wszystko to przedstawione jest sugestywnie, z mnóstwem dziś zapomnianych, a młodemu czytelnikowi w ogóle nie znanych realiów. Jednakże to nie przywódcy partii i rządu wydają się pisarzowi największym zagrożeniem, lecz idiotyczny, oparty na kłamstwie system, którego niepodobna zmienić. W końcu lat 60. wydawać się mogło, że będzie trwał wiecznie. Ci, którzy tęsknią za prawdą i chcieliby czegoś innego, są owymi scholastycznymi aniołami na ostrzu igielnym – ilu jest ich naprawdę, nie wiadomo.
Daniel Charms - Pijcie ocet, panowie
W wyborze pomieszczono zarówno wiersze jak i prozę Charmsa w błyskotliwych przekładach Jerzego Czecha. Doskonałym uzupełnieniem poezji są ilustracje dwóch młodych grafików rosyjskich — Andrieja Bondarienki i Dmitrija Szewionkowa-Kismiełowa.