Kapitan Zbik 13 - Porwanie.cbr
-
(█▬█ █ ▀█▀ chomikuj -
█ KOLEKCJE - FILMOWE █ -
♫☺25 Lat Listy Przebojów Trójki (1982-2006) -
05 - Teatr Telewizji -
1 Przedwojenne publikacje -
Albumy -
Ameryka. Historia USA -
Antykwariat -
Columbo -
Czterej pancerni -
Daleko od szosy -
Encyklopedia II Wojny Światowej -
Filmy i seriale Science Fiction -
Filmy 2019 -
Filmy amerykańskie USA -
Filmy francuskie -
Godzilla dla kolekcjonerów -
Hans Kloss -
Historyczne zdjęcia i plakaty -
Hitler -
HORROR KLASYKA 1920-1949 -
Irak - SADDAM HUSAIN - Dom Saddama - serial -
Kain i Abel -
Klasyka sci-fi -
Mission Impossible -1966 serial PL -
Niemcy faszystowskie -
Partnerzy - serial -
police squad pl -
POLSKI-LEKTOR -
Randall i duch Hopkirka -
Sezon 1 -
Sezon 2 -
Sezon 3 -
Sezon 4 -
Sezon 5 -
Sezon 6 -
SFiction -
Stare pocztówki i zdjęcia polskich miast -
Stare ryciny -
Stare zdjęcia -
Stawka większa niż życie (1965-1967) -
Strefa Mroku Sezon 1 PL 1959-60 -
Strefa Mroku Sezon 2 PL 1960-61 -
Święty - Simon Templar -
The Invaders sezon II -
Wojna w Wietnamie -
Wspaniały serial science fiction - Time Tunel -
Z archiwum TEY -
Za kulisami PRL-u -
Zagadki tamtych lat
Scenariusz: informacje przy opisie konkretnego numeru
Rysunki: informacje przy opisie konkretnego numeru
Wydawca: Sport i Turystyka 1967-1982
Inne wyd.: Muza 2002
Popularna nazwa serii polskich komiksów, których bohaterem był Jan Żbik, kapitan Milicji Obywatelskiej. Serię przyjęło się również nazywać Kolorowymi zeszytami (od lansowanego oficjalnie synonimu nazwy komiks lub po prostu Żbikami. Od 2006 roku ukazuje się kontynuacja tej serii pt. Komisarz Żbik, której bohaterem jest komisarz Michał Żbik, wnuk Jana.
W latach 1967-1982 w ramach tej serii ukazały się 53 zeszyty, wszystkie nakładem Wydawnictwa "Sport i Turystyka", w łącznej liczbie ponad 11 milionów egzemplarzy. Pomysłodawcą serii i twórcą postaci kapitana Żbika, był Władysław Krupka. Komiksy o Żbiku były pierwszymi w dorobku Grzegorza Rosińskiego, najwięcej - 27 części - narysował Jerzy Wróblewski, który jest dotąd twórcą największej liczby wydanych oficjalnie komiksów w Polsce. Scenariusze do serii pisały m.in. dziennikarki "Polityki" Wanda Falkowska i Barbara Seidler, autorka poczytnych tzw. powieści milicyjnych Anna Kłodzińska. W resortowych konkursach na scenariusz startował też Leszek Moczulski, w latach 70. dziennikarz tygodnika "Stolica".
Każdy zeszyt zawierał 32-stronicową historię. Sprawy prowadzone przez Żbika miały najróżniejszy charakter. Od klasycznych śledztw w sprawach morderstw (zeszyt Strzał przed północą), kradzieży ("Złoty" Mauritius), czy porwań (Gdzie jest jasnowłosa?) do spraw o charakterze szpiegostwa gospodarczego (Wodorosty i pasożyty) i wojskowego (Zerwana sieć). Rozgrywały się na terenie Polski, jeśli akcja przenosiła się za granicę to najczęściej do tzw. demoludów, epizodycznie również do RFN (np. pięciozeszytowa miniseria rozpoczynająca się Zapalniczką z pozytywką). Stricte wychowawczy charakter serii realizowały te zeszyty, w których kapitan np. incognito był nauczycielem WF w szkole (Wyzwanie dla silniejszego), lub prowadził śledztwo zahaczające o środowisko gitowców (SP-139-WA zaginął!). Wiele spraw, którymi zajmował się Żbik było przez dzieci inicjowanych (np. w zeszycie Kto zabił Jacka? rodzeństwo pisze list do kapitana, chcąc zainteresować go działalnością kłusowników).
Na drugiej stronie okładki drukowany był list od kapitana Żbika do młodych czytelników, tytułowanych Drogimi Przyjaciółmi. Listy były najbardziej wychowawczym elementem każdego zeszytu: kapitan napominał aby być praworządnym, przestrzegać zasad dobrego wychowania, angażować się w życie społeczne. Często dla przykładu odwoływał się do własnej biografii. Aby ułatwić kontakt z czytelnikami podany został adres, na który można było pisać listy do kapitana (Warszawa, ul. Puławska 150, pokój 342).
Trzecią stronę okładki zajmował jednostronicowy komiks Za ofiarność i odwagę o zwykłych ludziach, odznaczonych tym medalem za ratowanie życia innych. Tył okładki zajmowała zapowiedź kolejnego zeszytu oraz odcinek Kroniki MO. Jeżeli główny komiks zajmował 31 stron, dodatkową stronę przeznaczano na prezentację cyklu Nauka i technika w służbie MO, lub rysunkowego kursu sztuki samoobrony jiu-jitsu.
Stały układ: komiks – list – Za ofiarność... – Kronika MO – teksty oświatowe, nadawał zeszytom ze Żbikiem pożądany przez mocodawców serii charakter wychowawczego magazynu komiksowego, bardziej niż klasycznego seryjnego komiksu, skupionego tylko na przygodach bohatera.