-
444 -
492 -
661 -
2
1620 plików
129,86 GB
Największy najazd turystów Indie przeżywają zimą, gdy upał jest mniej dokuczliwy. Z kolei górskie eskapady (zwłaszcza w wyższe partie Himalajów) najlepiej planować od kwietnia do września. Powyższe uwagi mają charakter ogólny, ponieważ klimat poszczególnych regionów nieraz bardzo się od siebie różni. Dlatego warto wziąć pod uwagę konkretną lokalizację i okresy nadejścia pory deszczowej oraz monsunów.
Kilka słów o... obrzędach ślubnych
Rytuał związany z zawarciem małżeństwa, zwany w hinduizmie samskara, ulegał w ciągu wieków uproszczeniu, ale do dziś przywiązuje się do niego ogromne znaczenie. Najważniejszy element stanowi sama ceremonia zaślubin, najczęściej bardzo wyszukana i kosztowna. W dużych miastach narzeczeni dobierają się sami, kierując się uczuciem, ale na prowincji większość małżeństw kojarzą swaci. Przed podjęciem ostatecznej decyzji przeprowadza się dyskretne śledztwo na temat oblubieńca lub oblubienicy (służą do tego między innymi ogłoszenia w prasie oraz... Internet). Po tej wstępnej weryfikacji, a także starannemu sprawdzeniu horoskopów panny i kawalera organizuje się spotkania obu rodzin. Głównym tematem rozmowy jest posag. Ponieważ o pozycji dziewczyny na „matrymonialnym rynku” decyduje właśnie wiano, niektóre uboższe rodziny zaciągają w tym celu olbrzymie pożyczki.
W dniu ślubu pan młody wraz z orszakiem weselników udaje się do domu przyszłego teścia, aby złożyć tradycyjną ofiarę z palonego ziarna. Kapłan poświadcza zawarcie związku małżeńskiego, który zostaje sformalizowany, gdy młoda para wspólnie zrobi siedem kroków wokół paleniska.
Rozwód i ponowne małżeństwo są w indyjskim społeczeństwie powszechnie potępiane. Także ponowne zamążpójście wdowy nie jest zbyt dobrze widziane – po śmierci małżonka kobieta powinna ubierać się na biało (na znak żałoby) i wycofać się z życia towarzyskiego.
Delhi...
Delhi, stolica kraju, stanowi centrum administracji państwowej oraz główny ośrodek przemysłowy i ważny węzeł komunikacyjny. Rozległa i starannie rozplanowana dzielnica New Delhi została zbudowana przez Brytyjczyków jako siedziba władz kolonialnych, z kolei Old Delhi od XVII do XIX w. było stolicą muzułmańskich Indii. Pamiątkami tamtego okresu są meczety, forty i inne zabytki.
Największe atrakcje
Jami Masjid - Największy indyjski meczet zbudował Szach Dżahan, fundator słynnej świątyni Tadż Mahal.
Red Fort - Imponująca forteca to pozostałość epoki mogołów.
Qutb Minar - Strzelista wieża symbolizuje początek muzułmańskiej ekspansji w Indiach.
Stan Himachal Pradesh to kraina ośnieżonych himalajskich szczytów otaczających dolinę Kulu. Dalej na wschód rozciąga się dolina Parvati, bardzo popularna wśród turystów. Znacznie mniej osób zmierza dalej, do wspaniałej doliny Chamby i doliny Kinnaur z malowniczymi urwiskami, okazałymi kompleksami świątynnymi i gościnnymi miejscowościami wypoczynkowymi. Szeroka i płaska dolina Kangra, poprzecinana rzekami i usiana wzgórzami, to siedziba rządu tybetańskiego na uchodźstwie – siedziba dalajlamy znajduje się w McLeod Ganj, w górnej części Dharamsali.
Tańce chaam
Tradycyjne buddyjskie tańce chaam towarzyszą obchodom większości świąt religijnych. Wykonują je tancerze przebrani za postaci z tybetańskich legend, w pięknych kolorowych maskach. Najczęściej spotyka się maski Mahakali, Wielkiego Protektora, z błyszczącymi oczami, długimi kłami i nakryciem głowy z ludzkich czaszek. Zdarzają się także przedstawienia jeleni, tygrysów, a także lwa śnieżnego, który według mitów zamieszkuje szczytowe partie Khangchendzongi. Treścią tańca, któremu towarzyszy muzyka grana na gongach, bębnach, trąbkach i rogach, są wydarzenia z mitologii buddyjskiej.
Adiwasi
Rdzennymi mieszkańcami Rajasthanu były ludy należące do grupy Adiwasi (dzisiaj stanowią one 12% ludności). Główne plemiona to Bhilowie i Mina. Pierwsi zamieszkiwali południowo-zachodnią część stanu i słynęli jako odważni wojownicy. W przeszłości brali udział w walkach z Marathami i mogołami, a obecnie pracują na roli. Mina, żyjący we wschodnim Rajasthanie, początkowo sprawowali władzę nad tymi ziemiami, ale upadło wskutek pojawienia się bogatej kasty (a później dynastii) Rajputów.
Pushkar...
Pushkar Położone nad jeziorem miasto świątyń słynie z targu wielbłądów.
Udaipur Warto zaplanować tu odpoczynek nad malowniczymi jeziorami.
Jaisalmer Średniowieczny bastion pośrodku pustyni przypomina labirynt.
Shekhawati W tej niezwykłej galerii na wolnym powietrzu można podziwiać ozdobne malowidła ścienne.
Nie ma plików w tym folderze
-
0 -
0 -
0 -
0
0 plików
0 KB