Przygody wuja Alberta 03.mp3
-
2022 -
Alberto Angela -
Aleksander Dumas - Naszyjnik królowej -
Anka Grupinska -
Anna Bikont -
Anna Wylegała -
Annie Ernaux NAGRODA NOBLA 2022 -
Antybiotyki -
Aptekarz Polski -
Barbara Goldsmith -
Beata Szady -
Bolesław Prus - EMANCYPANTKI -
Craig Rice - Róże pani Cherrington -
Douglas Stuart -
Elif Shafak -
Farmacja -
Fiodor Dostojewski - ZBRODNIA I KARA -
Grzegorz Piątek -
Han Kang NAGRODA NOBLA 2024 -
Helena Mniszkowna - GEHENNA -
Jakub Nowak -
Jan Jerzy Piechowski -
Jane Austin - Duma i uprzedzenie -
Karol Dickens - Nasz wspólny przyjaciel -
Krystyna Kurczab-Redlich -
Kubuś fatalista i jego pan (1999) -
Kyle Harper -
Leo Perutz -
Lew Tołstoj - Zmartwychwstanie -
Maria Todorova -
Mirosław Maciorowski, Beata Maciejewska -
Ostatni z Jagiellonów -
Pan Tadeusz -
Piotr Lipiński -
Polityka - Pomocnik Historyczny -
Procedury apteczne -
Radka Denemarkowa -
Robert D. Kaplan -
Scott Anderson -
Sławomir Leśniewski -
Stanisław Lem - SOLARIS (1996) -
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Doktor Murek -
Tomasz Łubieński -
Wacław Gąsiorowski - Czarny generał -
William Wilkie Collins - KOBIETA W BIELI -
Witold Gombrowicz - FERDYDURKE (2002) -
Yaniv Iczkovits -
Yoko Ogawa -
zaklasyfikowane do konkursu -
Zbigniew Rokita
Przygody Wuja Alberta powstały w latach siedemdziesiątych XX w. i były – podobnie jak inne słuchowisko Zembatego, Rodzina Poszepszyńskich – nadawane w ramach audycji Zgryz w Trzecim Programie Polskiego Radia. W roku 2007 na antenie radia TOK FM zadebiutowała nowa wersja słuchowiska.
Słuchowisko opowiada o perypetiach Alberta oraz rodziny, u której zamieszkuje. Akcja słuchowiska zaczyna się, kiedy Albert w środku nocy zjawia się u rodziny Dabackich, twierdząc, że jest przyrodnim bratem Joanny Dabackiej i wprowadza się na stałe, bez pytania kogokolwiek o zgodę. Słuchowisko cechuje typowy dla Zembatego czarny humor. Powstało osiem odcinków słuchowiska, z których każdy trwa ok. 15 minut i opowiada osobną historię.
Bohaterowie:
Albert – podróżnik, a zarazem kombinator, chwytający się każdej okazji, by łatwo zdobyć pieniądze. Jest przyrodnim bratem Joanny, synem hinduskiego tresera słoni. Ma jedną sztuczną nogę, będącą prezentem od jego kochanki Cecylii, która – jak się okazuje – jest matką Stanisława. Tak więc prawdopodobnie Albert jest ojcem Stanisława. Flirtuje z Natalią. Wynalazł uniwersalną szczoteczkę – do zębów, paznokci i butów. Jego ulubione powiedzenie to "koniec i przecinek".
Stanisław Dabacki – mąż Joanny i ojciec Natalii. Prawdopodobnie jest synem Alberta. Pracuje w Zakładzie Usług Pogrzebowych jako zawodowy żałobnik. Nie ufa Albertowi i obwinia go za każdym razem, gdy dzieje się coś złego. Co noc od kilkudziesięciu lat ma ten sam sen, w którym przepływa na grzbiecie przez Ocean Atlantycki.
Joanna Dabacka (z domu Pasiak) – żona Stanisława i matka Natalii. Jest przyrodnią siostrą Alberta, nieślubną córką hinduskiego tresera słoni. Ufa Albertowi i broni go przed podejrzeniami Stanisława. Zajmuje się prowadzeniem domu. Jej ulubione powiedzenie to "rób co chcesz".
Natalia Dabacka – siedemnastoletnia córka Joanny i Stanisława, uczennica. Ma ogromne powodzenie u mężczyzn i jest doszczętnie zdemoralizowana. Flirtuje z Albertem.
Helena Pazurowa – żona Wincentego Pazura, lunatyka-kleptomana. Przynosi Dabackim najróżniejsze rzeczy, skradzione przez swojego męża.
Wincenty Pazur – lunatyk-kleptoman. Pracuje jako pielęgniarz. Postać niepojawiająca się w słuchowisku, znana jedynie z opowieści Heleny Pazurowej.