Słownik literatury XX wieku - EKSPRESJONIZM.PDF
-
2022 -
Alberto Angela -
Aleksander Dumas - Naszyjnik królowej -
Anka Grupinska -
Anna Bikont -
Anna Wylegała -
Annie Ernaux NAGRODA NOBLA 2022 -
Antybiotyki -
Aptekarz Polski -
Barbara Goldsmith -
Beata Szady -
Bolesław Prus - EMANCYPANTKI -
Craig Rice - Róże pani Cherrington -
Douglas Stuart -
Elif Shafak -
Farmacja -
Fiodor Dostojewski - ZBRODNIA I KARA -
Grzegorz Piątek -
Han Kang NAGRODA NOBLA 2024 -
Helena Mniszkowna - GEHENNA -
Jakub Nowak -
Jan Jerzy Piechowski -
Jane Austin - Duma i uprzedzenie -
Karol Dickens - Nasz wspólny przyjaciel -
Krystyna Kurczab-Redlich -
Kubuś fatalista i jego pan (1999) -
Kyle Harper -
Leo Perutz -
Lew Tołstoj - Zmartwychwstanie -
Maria Todorova -
Mirosław Maciorowski, Beata Maciejewska -
Ostatni z Jagiellonów -
Pan Tadeusz -
Piotr Lipiński -
Polityka - Pomocnik Historyczny -
Procedury apteczne -
Radka Denemarkowa -
Robert D. Kaplan -
Scott Anderson -
Sławomir Leśniewski -
Stanisław Lem - SOLARIS (1996) -
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Doktor Murek -
Tomasz Łubieński -
Wacław Gąsiorowski - Czarny generał -
William Wilkie Collins - KOBIETA W BIELI -
Witold Gombrowicz - FERDYDURKE (2002) -
Yaniv Iczkovits -
Yoko Ogawa -
zaklasyfikowane do konkursu -
Zbigniew Rokita
Charlene Lunnon, Lisa Hoodless - Uprowadzone
W 1999 roku, w wieku dziesięciu lat, Charlene Lunnon i Lisa Hoodless zostały porwane w drodze do szkoły. Przez kilka dni były więzione w brudnym mieszkaniu komunalnym, torturowane i gwałcone. Niemal postradały życie. Ale zdarzył się cud. Dziewczynki zostały odnalezione, ich oprawca aresztowany i skazany, a sprawę udało się zamknąć. To jednak nie był koniec dla Charlene i Lisy. Przez kolejne kilka lat starały się pogrzebać bolesne wspomnienia i wrócić do normalnego życia. W ogniu heroicznej walki z własnymi demonami ich przyjaźń została wystawiona na próbę, której prawie nie podołała. Uprowadzone to opowiedziana przez nie historia tego, co przeżyły, jak udało im się przetrwać tę gehennę oraz skąd czerpały siłę, aby iść dalej i odbudować swoje życie.
E.L. Doctorow - Księga Daniela
Książka, której Doctorow zawdzięcza pisarską reputację. Jest to zbeletryzowana historia sprawy Rosenbergów, widziana oczami ich syna. Dorosły Daniel wraca myślą do swego dzieciństwa. Stąpa po swoich śladach, ale żeby zrekonstruować własną tożsamość, musi nie tylko przebrnąć przez koszmary przeszłości, lecz stawić także czoło ich nowym wcieleniom. W narracji na równych prawach występują dwie epoki, podwójna perspektywa bohatera, subiektywne relacje i ich obiektywne skutki - a wszystko to na tle historycznej wizji powtarzających się aktów tyranii, w których jednostka jest niczym wobec potęgi władzy. Księga Daniela to bezwzględnie szczera, naturalistyczna opowieść o czasach polowań na czarownice, zimnej wojnie i amerykańskiej rewolcie lat sześćdziesiątych.
Lavie Tidhar - Osama
W "Osamie" Lavie Tidhar w genialny sposób zagłębia się w powstałą po zamachach z 11 września globalną podświadomość, łącząc ze sobą elementy czarnego kryminału, dokumentu, historii alternatywnej i sensacyjnego thrillera. Z tej mieszanki powstaje niepokojący - i jednocześnie niezwykle frapujący - portret naszej epoki.
Władimir Orłow - Demon z altówką
Daniłow, pół demon, pół człowiek zawieszony pomiędzy siedmioma sferami a radziecką Rosją. Opowieść o targanym namiętnościami pół-demonie, kochającym życie ziemskie, grę na altówce i kobiety, jest połączeniem zgrzebności sowieckiego życia codziennego z cudownością zaświatów. Gloryfikuje miłość, przyjaźń i oddanie, gotowość do poświęceń i piękno ułomnej natury ludzkiej. Ma w sobie magię "Mistrza i Małgorzaty" Bułhakowa, choć opowiada o Rosji współczesnej (z czasów ZSRR).