"W zamyśle twórców audycji, miała ona przynosić odpowiedzi na trudne pytania. Pytania o zdrowie, ducha, psychikę, o tajemnice, o przeszłość, o przyszłość, pytania szczególnie niewygodne i często będące tematami tabu.
Chodziło o to, by dać możliwość rozmowy z ekspertami. Tymi, którzy będą najlepszym źródłem wiedzy dla młodych Słuchaczy. Psychologowie, terapeuci, filozofowie, duchowni, socjologowie, lekarze, przedstawiciele organizacji pozarządowych, pisarze, dziennikarze, w końcu – ludzie, którzy przeżyli coś ważnego. Audycje emitowane na antenie Polskiego Radia Bis, a później Euro trafiają od kilku lat do cyfrowych archiwów. My zaś sprawiamy, że wiedza zawarta w „Zostaw Wiadomość” jest dostępna każdemu Słuchaczowi.
Tworząc „Zostaw Wiadomość” zawsze wierzyliśmy, że każda audycja znajdzie swojego Słuchacza. Rezonują w nas różne sprawy. Czasem sami mamy ochotę wrócić do którejś wieczornej rozmowy. My także zaglądamy do archiwalnych zasobów. Czasem mając ochotę raz jeszcze przyjrzeć się tematowi, wsłuchać się dokładniej w to, co usłyszeliśmy od naszego gościa.
Mamy nadzieję, że nasze audycje także dla Was staną się niezbędnikiem, do którego będzie można się odwołać wtedy, kiedy będziecie tego potrzebować. Tym bardziej, że dostępna wiedza może być odsłuchiwana, a nie tylko czytana. W dobie multimedialnych telefonów gdziekolwiek jesteśmy, możemy ją zawsze mieć ze sobą. Cofać, słuchać jeszcze raz, zatrzymywać, przewijać.
Wszystko, co udało nam się przez kilka lat nadawania ZW stworzyć, oddajemy naszym Słuchaczom - wrażliwym, inteligentnym i ciekawym świata ludziom. Właśnie Tobie.
Przekazujcie wiadomość o jej istnieniu dalej. Przekazujcie tę wiedzę dalej."
Katastrofa ekologiczna w Zatoce Meksykańskiej spowodowała mnóstwo protestów. Wielu konsumentów nawołuje do odwrócenia się od koncernu BP, który utożsamiany jest ze sprawcą wycieku. Mało natomiast mówi się o podstawowym problemie, czyli o korzystaniu z paliw kopalnych. O tym, że uzależnienie światowej gospodarki od ropy, generuje wielkie koszty społeczne i polityczne. Na czym polega słabość tego modelu zapytam Marcina Popkiewicza, fizyka, specjalistę do spraw zmian klimatu.
z chomika kocan
Dzisiaj jest Międzynarodowy Dzień Architektury. W Polce nie jest to zbyt popularne święto. Architektura i urbanistyka nie są u nas popularnym tematem. A psychologia architektury? Z nią jeszcze gorzej. Niewielu kształci się psychologów architektury, a studenci, przyszli architekci niewiele mają wspólnego z psychologią. I koło się zamyka. A przecież to, jak czujemy się w budynku, z budynkiem, jest kwestią zasadniczą. Wiem, ktoś może powiedzieć, że zasadniczą kwestią są finanse. Ale coraz częściej w Polsce bogaty inwestor buduje, a potem ze wstydem oglądamy wynik jego nakładów. Albo osiedla mieszkaniowe – czy ktoś konsultował z Tobą, jeśli mieszkasz na nowym osiedlu, jego rozkład, albo wykorzystanie przestrzeni poza budynkami?
z chomika kocan
Wakacje już na całego, ale my nie zmieniamy naszych nawyków. Czytamy, ale coraz częściej przenosimy się z fotela na łąkę i zza biurka na ławkę w parku.
z chomika kocan
Wczoraj zakończył się 20. Krakowski Festiwal Kultury Żydowskiej. Ta impreza ma już nie tylko długą tradycję, ale także stała się ważnym punktem na mapie kulturalnej świata. To tu przyjeżdża się po inspiracje, to tu spotykają się światowej sławy muzycy. To tu w końcu, jak napisał Konstanty Gebert „polska kultura musi się trochę zażydzić, żeby żydowska mogła się zagoić”. Festiwal jest pewnym fenomenem. Zajęła się nim Anna Dodziuk, która w wydanej właśnie książce „Druga dusza” przybliża znaczenie festiwalu dla Krakowa, dla Polaków, ale i dla Żydów. Pisze o festiwalowej publiczności, o tradycji, która się tam wytworzyła.
z chomika kocan
Młody facet dowiaduje się, że zostanie ojcem. W jego ciele nic się nie zmienia. Nie ma szaleństwa hormonów, nic nie rośnie mu „pod sercem”. Z czym musi się zmierzyć młody mężczyzna, który staje się ojcem? Co musi zrozumieć, z czego może czerpać, co pomoże mu odnaleźć się w tej sytuacji?
z chomika kocan
Chcesz się inteligentnie pobawić? Masz ochotę rozruszać swój mózg? Chcesz zrobić coś innego? Spędzić wakacje zupełnie inaczej? A może nic nie przychodzi Ci do głowy? Nasz gość, Andrzej Bubrowiecki, autor książki „Popraw swoją kreatywność” pomoże Ci wzmóc Twoją pomysłowość!
z chomika kocan
Wiecie, kto i gdzie założył pierwszą na świecie kawiarnię? I kto przywiózł kawę do Europy? Czy zawsze parzono ją tak, jak dzisiaj? Wszystkich kawoszy i tych, którzy kawę omijają szerokim łukiem, zapraszam na spotkanie z Andrzejem Fiedorukiem, który o kawie wie wszystko, co wiadomo o kawie.
z chomika kocan
Dlaczego jesteś właśnie taki, jaki jesteś? Zastanawiałeś się kiedyś nad tym? Co Cię ukształtowało? Co sprawia, że dzisiaj zachowujesz się w ten właśnie sposób? Jeśli się zastanawiałeś, to czy masz wrażenie, że w swoim życiu możesz coś zmienić? A jeśli zmienić, to jak?
z chomika kocan
W dniach 10-16 lipca w Warszawie, po raz pierwszy w Polsce, odbywa się międzynarodowy festiwal improwizacji kontaktowej Poland Contact Festival - Warsaw Flow. Ta forma tańca cieszy się dużą popularnością w USA, Brazylii, Hiszpanii, Niemczech, we Włoszech, a także na Ukrainie. Pierwszy polski festiwal improwizacji kontaktowej dowodzi, że rozwija się ona także w Polsce.
z chomika kocan
Czytelniczy duet w akcji! Dzielą się ze Słuchaczami tym, co mają najlepszego – ostatnimi lekturami. Będzie różnokolorowo i ciekawie!
z chomika kocan
Masz ochotę posłuchać o dobrych książkach? Szukasz podpowiedzi, po co sięgnąć w księgarni? A może masz ochotę dostać od nas dobrą książkę, która przyda Ci się na urlopie, albo w czasie lata w mieście? Dobrze trafiłeś! Dorota Koman i Tomek Kosiorek czytają, dobierają, prezentują i rozdają same dobre książki!
z chomika kocan
Autorka dwóch książek – „Kieszonkowego atlasu kobiet” i „Dzidzi” opowie Tomkowi Kosiorkowi o Warszawie, kobietach, swoim pokoleniu i o Powstaniu Warszawskim.
z chomika kocan
Co czeka dziewczyny, które już dzisiaj nie mogą wyciągnąć swoich chłopaków z imprez, albo wracają holując nieprzytomnego partnera do domu? Co dzieje się w związkach, w których on pije i bywa, że zachowuje się nie fair, ale ona kocha i nie widzi alternatywy? Zapraszam do rozmowy z psychoterapeutką, Anną Dodziuk.
z chomika kocan
Ile znasz lesbijek? Wiesz coś o nich, o ich świecie? A może nawet ich nie zauważasz, bo nie są „spektakularne”? Dlaczego kiedy rozmawia się o homoseksualistach, zazwyczaj nie mówi się o homoseksualistkach?
z chomika kocan
Dlaczego robimy to, na co zupełnie nie mamy ochoty? Jeśli chodzi o płacenie podatków, to sprawa jest logiczna - za niepłacenie można powędrować do paki. Ale żeby tłuc się w upalny dzień na drugi koniec miasta, bo nie przyszło nam do głowy odmówienie koleżance, to już jest nie do końca jasne. Albo... dlaczego robisz w pracy to, na co zupełnie nie masz ochoty. Może warto to dzisiaj przemyśleć? Wakacje to dobry moment na podejmowanie zmian! Może i Ty coś zmienisz?
z chomika kocan
Zaczyna się od decyzji. A potem już nie wszystko musi iść zgodnie z planem. Przeprowadzka wiąże się z dużym stresem, bo nagle nasza twierdza i ostoja – nasz własny dom – przestaje być naszą twierdzą. Od kiedy nasi przodkowie osiedli i przestali wieść koczowniczy tryb życia, przeprowadzki przestały być codziennością. Tym większe z nimi zamieszanie. Polacy nie są zbyt mobilnym narodem. W porównaniu z Amerykanami, którzy przeprowadzają się co kilka lat, prowadzimy wprost hobbicie życie. I właśnie o tym stresującym przypadku porozmawiamy dzisiaj w Zostaw Wiadomość.
z chomika kocan
Ona jest atrakcyjną blondynką, on - łysawym emerytem z brzuszkiem. Dzielą ich 43 lata. Mogłaby być jego wnuczką, ale zostanie żoną. Jak to możliwe, że młoda Polka zakochała się w leciwym Irlandczyku - zastanawia się w lipcowych Charakterach psycholog z UJ Grzegorz Gustaw. Czy duża różnica wieku może być seksowna, zastanowimy się w dzisiejszym Zostaw Wiadomość.
z chomika kocan
Takiej szansy wcześniej ani producenci ani reklamodawcy nie mieli. Techniki neuroobrazowania pozwalają zobaczyć mózg konsumenta w akcji. Wiadomo już, jakie ośrodki uaktywniają się w naszym mózgu, gdy pijemy ukochaną colę albo gdy oglądamy atrakcyjne marki. Widać na skanach mózgu, na czym polega konflikt, jakiego doświadczamy, gdy przychodzi do płacenia za markową torebkę lub zegarek. Niektórzy mają nadzieję, że dzięki tej wiedzy można teraz będzie kierować klientem i stworzyć reklamy, którym nie będzie mógł się oprzeć. Czy tak się stanie, zapytam naszego eksperta – Jana Kamińskiego z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN im. M. Nęckiego, współautora artykułu Czytanie w myślach konsumenta, z Psychologii Dziś – wydania Specjalnego Charakterów.
z chomika kocan
Byłem tam, jestem tutaj, wiem jak może być
z chomika kocan
Miłość. Samo słowo wzbudza emocje. A kiedy doświadczamy miłości i zakochania, hormony buzują i bywa, że zmienia nam się filozofia życiowa. Ale czasem w miłości coś nie działa. Czyżby to znaczyło, że to nie jest „prawdziwa” miłość? A może to zupełnie niemożliwe, bo niezgodne z romantycznym mitem miłości? W dzisiejszej audycji z psychoterapeutą Michałem Czernuszczykiem będziemy rozmawiać o tym, dlaczego miłość nie zawsze jest szczęśliwa.
z chomika kocan
Pierwsze drużyny harcerskie powstały w Polsce sto lat temu. Dziś stutysięczny Związek Harcerstwa Polskiego świętuję tę rocznicę. Ale pojawiają się pytania – o rozmiar organizacji dzisiaj, o jedność harcerskiej braci, o metodę wychowawczą i przystawalność do współczesnych wyzwań. To będzie audycja także o tym, jak dzisiaj identyfikują się harcerze i komu zależy na wykorzystaniu tej organizacji do realizowania polityki społecznej.
z chomika kocan
Gdziekolwiek spojrzysz, ktoś pisze o gotowaniu, urządza konkursy kucharskie, kręci o nim filmy, bloguje, a przede wszystkim bloguje.
z chomika kocan
Buddyjska droga środka – czy szukanie równowagi oznacza wyrzeczenie się wszystkiego co skrajne? Czy znajdowanie balansu w codziennym życiu nie sprawi, że stanie się blade?
z chomika kocan
Dlaczego niektórzy nie wyobrażają sobie innych świąt niż z rodziną, a inni uwielbiają w tym czasie być zupełnie gdzie indziej? Czy można kochać swoją rodzinę, ale nie być wcale „rodzinnym”? Jak wytłumaczyć naszym bliskim, że… nie potrzebujemy widzieć się z nimi tak często jak oni z nami? Na te pytania spróbujemy odpowiedzieć z psychoterapeutką Anną Dodziuk.
z chomika kocan
W dzisiejszym spotkaniu moli książkowych będą wielkie dania główne, bo Dorota Koman i Tomek Kosiorek przyniosą do studia ogromne powieści; klasyczne, ale w nowych tłumaczeniach. Będzie coś do posłuchania (dziecięcego) i coś do popatrzenia (japońskiego), nieoczywista powieść graficzna z Izraela, mrożący krew w żyłach życiorys pewnego zawodowego zabójcy i coś jeszcze!
z chomika kocan
Zastanawiałeś się kiedyś, ile zostawiasz po sobie odpadów? W końcu Twoje śmieci to nie tylko to, co wynosisz w wiaderku do osiedlowego kontenera, ale i to, co pozostaje po wyprodukowaniu Twoich ubrań, komórki, samochodu; wszystko to co wypływa rurami z Twojego mieszkania i to, co zużywasz także poza domem, chociaż nie przychodzi Ci do głowy, że coś z tego zaśmieca świat. Zapraszam do rozmowy o odpadach i o tym, czy nasze postawy osobiste mają szansę jakkolwiek zmienić sytuację.
z chomika kocan
Tadeusz Słobodzianek "Nasza klasa", Grażyna Bąkiewicz "Ada, strażniczka skarbu", Anna Sójka "Szkoła czarownic", Magdalena Starzycka "Spijając słońce filiżankami", Stanisław Lem" Powrót z gwiazd", Bartek Chciański "Wyż niż", Bernard Schlink "Coraz dalej od miłości", "Żabka ma przyjaciela", "Jak dobrze być"
z chomika kocan
spotkanie z Sylwią Woronowicz
z chomika kocan
Ilu ludzi pożegnaliście w swoim życiu? Pewnie trudno to policzyć. Niektórych żegnamy codziennie rano, przed wyjściem do pracy, z innymi żegnamy się na dłużej, a niektórych żegnamy na zawsze. Na czym polega mądre pożegnanie? Co zrobić z uczuciami, kiedy mamy się z kimś pożegnać? Zapraszam do rozmowy z psychoterapeutką Małgorzatą Liszyk-Kozłowską
z chomika kocan
Marcin Szczygielski, autor między innymi „Berka” i „Bierek”, zdobył Grand Prix Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren książką „Czarny młyn”. Organizatorem konkursu jest Fundacja ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom, a patronem medialnym Polskie Radio. Zaprosiliśmy do studia Marcina Szczygielskiego, żeby porozmawiać o pisaniu, nagrodach, mediach i… życiu.
z chomika kocan
- Odtwórz folder
- Pobierz folder
- Zachomikuj folder