Ada Sari - Polubiła ja.wma
-
❤MAŁE OBRAZKI -
※♥※WIERSZE EROTYK -
1_rozne _ dodatki _ png -
3d -
3d (1) -
3d (2) -
3d (4) -
3d (5) -
3d twarze -
animacje z kotkami -
Animacje, psychodeliki -
Audiobooki PL (od I do K) -
BAŁAGAN -
dekoracje_Boże Narodzenie -
Dowcipy dla dorosłych -
Dziewczyny playboya -
E_Vita_503 -
Grzyby -
gwiazdki -
Kawały o sksie i seksoleniu -
klasyka -
KOSZULKI NOCNE -
Kotki -
KOTKI -
Kotki klpiki -
Misie -
Mix png -
Mix png Ali -
MOJA SZOKUJACA HISTORIA -
MUZA -
NAGO -
Nowy folder (2) -
NUTKI NA WPISY -
Opowiadania erotyczne (Tilaki) -
PNG inne -
pps -
Ramki świąteczne i zimowe -
ROSYJSKIE NUTKI ZRZUCONE -
Seks dziewczyny z kwiatami -
Seks w bajkach -
Sexy -
Tapety 3D -
TURECKA -
TURECKA TELEDYSKI -
UKRAIŃSKIE 1 -
WIERSZE -
ԑ̮̑♦̮̑ɜܮ tla -
ТИНА КАРОЛЬ -
ღ mix -
ღ Scraps
.
Jadwiga Szayer, Jadwiga Schayer, znana raczej jako Ada Sari (ur. 29 czerwca 1886 w Wadowicach, zm. 12 lipca 1968 w Ciechocinku) - polska śpiewaczka operowa, sopran koloraturowy, aktorka, pedagog.
Urodziła się 29 czerwca 1886 r. w Wadowicach jako córka znanego adwokata Edwarda Szayera i Franciszki z Chylińskich. Kiedy miała trzy lata, ojciec jej wraz z rodziną przeniósł się do Starego Sącza, gdzie otworzył kancelarię adwokacką, a wkrótce został burmistrzem, pełniąc tę funkcję przez siedemnaście lat.
Jadwiga Szayer po ukończeniu podstawowej edukacji wyjechała do Cieszyna i Krakowa, gdzie studiowała podstawy muzyki i śpiewu. Następnie od 1905 r. została przyjęta do Prywatnej Szkoły Muzycznej hrabiny Pizzamano w Wiedniu. Kolejne lata to dalsze studia wokalne w Mediolanie. Występowała w tetrze w Rzymie, a następnie na największych scenach operowych świata ze słynnymi La Scala w Mediolanie czy Carnegie Hall w Nowym Jorku. Odbyła tournée po świecie. Miała ogromny repertuar złożony z najwybitniejszych oper świata. Śpiewała największe partie koloraturowe.
W czasie drugiej wojny światowej mieszkała w Warszawie i poświęcała się pracy pedagogicznej. Jej uczennicami były między innymi: Halina Mickiewiczówna de Larzac, Bogna Sokorska, Urszula Trawińska-Moroz, Maria Fołtyn, Zdzisława Donat. Po wojnie na krótko wróciła na scenę operową, ale przede wszystkim uczyła młodych najpierw w Konserwatorium Krakowskim, a później w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie. Zmarła w czasie pobytu w sanatorium w Ciechocinku 12 lipca 1968 r.