Torun_092_zagorda_Kujawy-800.jpg
-
a-Polska -
Fotki -
Mój przyjaciel rikszarz -
Opozycja 23 -
Podróże Milionerów -
Poszukiwacze zaginionych arcydzieł -
Powtórka z życia -
Poza strachem -
Poza zasięgiem wzroku -
Pradawne sekrety -
Prawdziwa cena złota -
Prawdziwe psy -
Przywlaszczone arcydziela -
Pustynne narzeczone -
Raoni - Indiański wódz -
Rasa a inteligencja -
Raul Castro Ten drugi -
Recepta z epoki kamienia łupanego -
Religion in China -
Rok klęsk żywiołowych -
Rosyjscy Oligarchowie -
Rosyjskie Więzienia -
Rozbitkowie ewolucji -
Rozmowy przy stole -
Ród Kennedych -
Rusz Głową 2011-12 -
Rynek Podróbek -
Rynki finansowe - pieniądz nie śpi -
S-21. Mordercza Machina Czerwonych Khmerów -
Salem Zdemaskować Diabła -
Schleyer Historia z Niemiec Rodem -
Scieżka bojowników -
Sekrety supermarketów -
Sekta - Prorok przed sądem -
Sichzofrenia -
Skarbiec nasion - nadzieja biologów -
Skarby Dzikiego Zachodu -
Skarby starożytnego Izraela -
Sołówki Początki Gułagu -
Sowieckie Kino Stalina -
Spółdzielczość w Polsce -
Synowie wyklęci -
Syria - kraj cichej rewolucji -
Syria - kraj represji -
Szalone Siły Natury -
Świat bez granic -
Świat drugiej jakości -
Świat od świtu do zmierzchu -
Święta i Festiwale z Całego Świata -
Święta Wojna
W parku etnograficznym w centrum Torunia, odwiedzanym przez ponad 150 tysięcy turystów rocznie, znajduje się kilkadziesiąt obiektów budownictwa wiejskiego: chałupy, młyn wodny, kuźnia, wiatrak, zabudowania gospodarcze, piece, spichlerze, kapliczki, cmentarz – lapidarium, remiza straży pożarnej.
Historia
Muzeum założyła badaczka i propagatorka sztuki ludowej, profesor UMK Maria Znamierowska-Prüfferowa.
Wszystkie eksponaty zostały przeniesione z polskich wsi północnej Polski. Obok zachowany arsenał artyleryjski z 1824 roku. W roku 2004 i 2005 doszło do niewielkich pożarów muzeum, w wyniku których zniszczone i spalone zostały dwie chałupy.
Teren muzeum jest miejscem kilku imprez - Święta Piernika, Międzynarodowych Spotkań Kapel Ludowych oraz Festiwalu Folkloru Miejskiego. Dziewiętnastowieczna chata z Kaszub mieści znaną staropolską karczmę "U Damroki", z plenerowym placem zabaw dla dzieci.
Filie muzeum
Muzeum posiada oddział - Zagrodę Rybacko-Rolniczą na Kaszczorku, gdzie znajdują się drewniane chaty z XVIII wieku, kryte strzechą oraz obiekty rybackie - wiata rybacka, szopa na sprzęt rybacki i budy – sezonowe mieszkania rybaków. Ekspozycję uzupełnia sprzęt pływający: tratwy flisacze, barki koszarki oraz promy.
Całość znajduje się na powierzchni ok. 8 ha. Pod koniec lat 90. dokończył żywota osadzony tu na prawym brzegu Drwęcy ostatni polski bocznokołowiec - statek parowy "Kiliński".
Festiwale odbywające się w Muzeum
* Międzynarodowe Spotkania Kapel Ludowych w Toruniu
Międzynarodowe Spotkania Kapel Ludowych – to festiwal etnograficzny, teatralny i muzyczny, jedna z najstarszych imprez folklorystycznych w Polsce. Odbywa się od 1980 roku w Toruniu. Jest przeglądem sztuki ludowej nie tylko regionu kujawsko-pomorskiego, z całej Polski, Europy i z całego świata.
Celem festiwalu jest przybliżenie mieszkańcom regionu i Torunia bogatej sztuki ludowej i folkloru innych społeczności i krajów. Odbywa się w atrakcyjnej scenerii kilkudziesięciu zabytkowych zabudowań wiejskich w skansenie w Muzeum Etnograficznym.
Festiwal odbywa się corocznie, na początku okresu wakacyjnego, w czerwcu. Organizatorem jest Muzeum Etnograficzne w Toruniu.
* Festiwal Folkloru Miejskiego Kapele Podwórkowe w Toruniu
Festiwal Folkloru Miejskiego Kapele Podwórkowe - to festiwal etnograficzny i muzyczny, jedna z najstarszych imprez folkloru miejskiego o tej tematyce. Odbywa się od 1997 roku w Toruniu. Jest przeglądem sztuki kapel podwórkowych nie tylko regionu kujawsko-pomorskiego, ale i z całej Polski, a nawet z zagranicy (Lwów, Grodno).
Celem festiwalu jest spotkanie mieszkańców regionu i Torunia z muzyką miejskich ulic, podwórek i zaułków. Kapele podwórkowe to zjawisko popularne w krajobrazie Warszawy, Łodzi, Krakowa, czy wielu innych polskich miast, a najbardziej - Lwowa, gdzie prawie każda ulica miała swoją kapelę.
Festiwal odbywa sie corocznie, w pierwszym tygodniu września. Organizatorem jest Muzeum Etnograficzne w Toruniu.
Na festiwalu spotykają się muzycy grający na nietypowych instrumentach - "patelenkach", "kiju".
Usłyszeć można popularne przeboje o losach Czarnej Mańki, o Pannie Walerci. Wszechobecny jest zachwalanie różnych miast - uroków warszawskiej Chmielnej, Czerniakowskiej, łódzkich Bałut, Krakowa, Torunia. Muzycy zespołów rekrutowali się głównie pośród bezrobotnych, którzy utrzymywali się z datków do kapelusza.
Popularyzowane sa nazwy członków i wykonawców kapel ludowych: w Krakowie czy Łodzi - andrusi, w Warszawie - cwaniacy, a we Lwowie - batiarzy.
* Święto Piernika w Toruniu
* Festiwal Antropologii Wizualnej ASPEKTY