prairiehomecompanionjr9.jpg
-
★ 2008 Rzeka ocalenia -
1953│Kraina marzeń (O Dreamland) -
1985│Betty Blue (37°2 le matin) -
1985│Bez dachu i praw (Sans toit ni loi) -
1995│Nienawiść (La Haine) -
1997│Dom (A Casa) -
1998│Śledząc (Following) -
1999 - Autechre - EP7 -
2000│Wolność (Freedom) -
2001│Ziemia niczyja (Ničija zemlja) -
2003│Rare Exports Inc -
2004│9 Songs -
2006│Grbavica -
2006│Męska historia (The History Boys) -
2007│Nasza klasa (Klass) -
2008│Melancholia -
2009│Cela 211 (Celda 211) -
2009│Galerianki -
2010│The Trip -
2011│4.13 do Katowic -
2011│Kot Rabina (Le Chat du rabbin) -
2012│Après mai -
2012│Holy Motors -
2012│Rodzina Orheimów (Kompani Orheim) -
2013│Tarr Béla, I Used to Be a Filmmaker -
2014│Między nami dobrze jest -
2017│Thelma -
AGNES VARDA -
Albert Nobbs (NAPISY), 2011, reż. R. Garcia -
ANDREA ARNOLD -
CHAPLIN -
Czarna Wenus [Venus noire] -
Detektyw (True Detective) -
Dusza i ciało -
FELLINI -
Fisher King -
KIESLOWSKI -
Kieślowski -
PEDRO ALMODOVAR -
Pod elektrycznymi chmurami -
POLAŃSKI -
Polskie -
Reżyseria -
Riget - Krolestwo -
ROBERT ALTMAN -
Szczęście ty moje -
The Squid and the Whale [2005] -
Twin Peaks Season 1 -
Twin Peaks Season 2 -
Wojna domowa
Prairie Home Companion, A (2006)
produkcja: USA gatunek: Dramat, Komedia, Muzyczny
data premiery: 2006-02-12 (Świat)
reżyseria Robert Altman scenariusz Garrison Keillor zdjęcia Edward Lachman czas trwania: 105 dyst.: Epelpol Entertainme
*
Ostatni film Roberta Altmana do którego legendarny reżyser zaangażował bardzo wiele sławnych nazwisk. Jest to zabawne spojrzenie na kulisy radiowych show.
Po 32 latach na antenie radiowa audycja Garrisona Keillora musi się zakończyć, gdyż rozgłośnia WLT zostaje sprzedana. Pewnego deszczowego wieczora w St. Paul w stanie Minnesota odbywa się ostatni odcinek show, nadawany na żywo z udziałem licznych fanów, którzy nie mają pojęcia, że jest to pożegnalny występ ich ulubionych gwiazd, wśród których są między innymi siostry Johnson, Yolanda i Rhonda, śpiewający kowboje Dusty i Lefty, piosenkarka country i inni. Wszyscy przygotowali specjalny program na to pożegnanie najpopularniejszej amerykańskiej audycji.
Ten fascynujący film dokumentalny opowiada dzieje przemysłu samochodowego Detroit – ustami ludzi, którzy niegdyś pracowali w tamtejszych zakładach produkujących samochody. W filmie wykorzystano unikalne materiały archiwalne – zdjęcia z czasów świetności miasta nałożono na obecne, ukazujące opuszczone, zrujnowane fabryki. Ścieżkę muzyczną filmu tworzą utwory, które tu powstały, od ragtime’u po rap i techno. Requiem dla Detroit? ukazuje wzlot i upadek Wielkiej Trójki – General Motors, Forda i Chryslera – oraz skutki jakie miał dla miasta kryzys w tych trzech firmach. Twórcy filmu zrealizowali wywiady z ludźmi, mieszkającymi wśród porzuconych zakładów przemysłowych. Zajrzeli do zamkniętych szkół, do oblazłych budynków publicznych... Przyjrzeli się też przedmieściom, w których ludzie żyją zakupami, jakby nie widzieli tego, co dzieje się nieopodal. Ten przejmujący film to opowieść o życiu miasta, zależnego od jednej gałęzi przemysłu.
Przed laty Detroit było mekką dla przedstawicieli klasy średniej - industrialną utopią, w której amerykański sen mógł się ziścić. Dziś straszy widokiem zamkniętych fabryk, rozpadających się domów, obskurnych dzielnic. Dawna duma Ameryki stała się jej swoistym wyrzutem sumienia i ucieleśnieniem destrukcji. Z oblicza miasta, nazywanego niegdyś Motor City, nie pozostało nic. Przemysł samochodowy przenosi się do krajów rozwijających się, a ostatnim pracownikom lokalnych firm oferuje się coraz niższe zarobki. W ciągu minionej dekady w największym mieście stanu Michigan zlikwidowano blisko 50% miejsc pracy, a w konsekwencji ubyło ok. 25% populacji. Reżyserki Heidi Ewing i Rachel Grady przybliżają liczne społeczne i ekonomiczne problemy Detroit oraz sylwetki kilku interesujących mieszkańców upadającej metropolii.