04 Ołtarz Pergamoński poświęcony Zeusowi.jpg
-
☺ Jestem przy tobie -2cd +lektor -
☺ Nigdy nie mow zegnaj -2cd +lektor -
☺ Ta Ra Rum Pum -2cd +lektor -
☺ To właśnie przyjaźń -2cd +napisy -
☻ Bajki Disneya -
☻ Filmy i Bajki Świąteczne -
☻ Filmy Komedie -
☻ Filmy Przygodowe -
• Najlepsze Filmy Akcji +lektor -
• Najlepsze Filmy Komedie +lektor -
1939-1944 -
1979. Papierz z Polski -
Antyczne sekrety Biblii -
Barbarzyńcy -
Bylo sobie zycie -
Dzika Arabia -
Dzika Skandynawia -
filmy krótkie -
filmy napisy PL -
filmy RMVB -
Gry do 500 mb -
Ja bym z takim papieżem nie wytrzymał -
Jan Paweł II i jego przyjaciel -
Jan Paweł II powiedział(...) -
Jan Paweł II w Hiszpanii i świecie -
Jan Paweł II w Ziemi Swiętej -
JEROZOLIMSKIE -
komplet -
Kraków - Błonia - 18 sierpnia 2002 r -
Natasza Zylska -
Papieskie okno - Franciszkańska 3 -
PI0SENKI JP.II -
Scooby Doo -
Smerfy -
Smerfy 2 3D chomikuj -
Starożytne Cywilizacje -
Syberyjskie domy drewniane -
TAJEMNICE NATURY -
Tapety na pulpit -
Tom i Jerry -
Widziane na Ziemi -
W-wa zdjęcia -
Wybrzeże Europy z lotu ptaka -
Z archiwum FN - Kresy -
Z archiwum FN - Zabytki kinematografii -
Zaczęło się od Iluzjonu -
Złota kolekcja cz.1 -
Złota kolekcja cz.2 -
Złota kolekcja cz.3 -
Złota kolekcja cz.4
Pergamon
Didim
Bodrum
Pergamon był w czasach starożytnych centrum medycyny. Świątynia Asklepiosa - greckiego boga medycyny - pełniła funkcje sanatorium, wraz z masażami, kąpielami błotnymi, piciem wód leczniczych, wykorzystaniem ziół i maści. W Pergamonie urodził się Galen, najznamienitszy lekarz czasów antycznych, którego prace stanowiły wzór dla medycyny europejskiej aż do XVI wieku (naszej ery)! Obecnie zwiedzając Asklepion można zobaczyć pozostałości samej świątyni, biblioteki, teatru czy ulicy handlowej. W oddaleniu kilku kilometrów od Askepionu położony jest akropol. W starożytności Pergamon słynął z Ołtarzu Zeusa, który był uznany za jeden z Siedmiu Cudów Świata. Niestety obecnie do zobaczenia na miejscu jest jedynie podmurówka. Płaskorzeźby stanowiące ozdobę ołtarza zostały w XIX wieku wywiezione przez niemieckich archeologów i obecnie można je podziwiać w Berlinie. Najciekawszym punktem odwiedzin na akropolu jest obecnie widok teatru, który wyróżnia się swą odmiennością na tle innych antycznych teatrów, jakże licznie znaczących trasę podróżujących po Turcji, chociażby w Side, Hierapolis czy Efezie. Amfiteatr w Pergamonie został wbudowany w zbocze górskie, a niemożliwość jego rozbudowy wszerz architekci zrekompensowali rozbudowując go na wysokość. Pergamon był również ważnym ośrodkiem wczesnego chrześcijaństwa. Został wspomniany w Apokalipsie świętego Jana jako jeden z Siedmiu Kościołów.
Didim - miejscowość w południowo-zachodniej Turcji, nad Morzem Egejskim, w prowincji Aydın, 37 tys. mieszkańców (stan z 2000 roku). Na terenie miejscowości znajdują się ruiny starożytnej Didymy i świątyni Apollina. W miejscowości Didim, dawniejszej Didymie, już w X wieku p.n.e. znano znajdujące się tu źródło. Uznawano je za święte najprawdopodobniej jeszcze przed przybyciem Jonów na te ziemie. Miejsce stało się równie ważne jak wyrocznia delficka. Kapłani sprowadzeni z Delf ukończyli budowę pierwszej świątyni w VI w. p.n.e. Została ona zburzona podczas wojny z Persami w 494 r. p.n.e. W IV wieku p.n.e. rozpoczęto jej odbudowę, w której uczestniczył także Aleksander Macedoński. Prac nigdy jednak nie ukończono. Podczas panowania na tym terenie Cesarstwa rzymskiego (I – IV w.) ponownie podjęto prace częściowo przebudowując świątynię. W świątyni, przy świętym źródle, przez cały ten czas pełnili swoją służbę kapłani Apollina. Dopiero za panowania cesarza Teodozjusza II zamieniona zastała na kościół i służyła chrześcijanom do 1453 roku, kiedy runęła w wyniku trzęsienia ziemi.
Bodrum (gr. Αλικαρνασσός, formalnie Bodrum, poprzednio Petronium, pierwotnie Halikarnas) - miejscowość w południowo-zachodniej Turcji w prowincji Muğla, 32 227 mieszkańców (2000). Jest położony nad Morzem Egejskim, na północnym zachodzie zatoki Gökova, naprzeciw greckiej wyspy Kos.Pod panowaniem perskim Bodrum było stolicą satrapii Karia. Położenie zapewniało miastu pewną autonomię.Po śmierci jednego z władców, Mauzolosa w 353 r. p.n.e., jego żona Artemizja zatrudniła greckich architektów Satyrosa i Pitiosa oraz rzeźbiarza Skopasa, aby wybudowali pomnik na jego cześć. Tak powstało pierwsze mauzoleum, jeden z siedmiu cudów świata.W 1402 joannici rozpoczęli budowę zamku św. Piotra. Nazwę miasta zmieniono na Petronium