Czy chcesz zobaczyć zawartość tego folderu?
Jg2.jpg
-
1033 -
2023.05.08 Lotnisko -
2023.05.11 Poczta Morrisons, Aldi -
2023.05.16 Morrsons Gyle Centre, Robins Nest -
2023.05.23 Bank, M&S -
2023.05.25 Przychodnia, Skrzynka Pocztowa -
2023.05.26 Przychodnia, Cameron Toll -
2023.05.27 Cameron Toll -
2023.05.28 D30H -
2023.05.28 St. Catherine Church -
Accessories -
Aviary Photos -
CARDV -
CLIPART -
COMMON -
Configuration -
Edge -
EdgeCore -
EdgeUpdate -
EdgeWebView -
en-GB -
en-US -
Front -
Icons -
images -
Inside -
Joymii -
locales -
MEDIA -
Media Renderer -
Modules -
Movie -
MyASUS_Splendid -
Network Sharing -
OFFICE11 -
Offline -
Primary Interop Assemblies -
RDX -
RedistList -
SIGNUP -
Skins -
Sound -
Stationery -
TableTextService -
Temp -
Templates -
USB Drive -
VerifiedResourceDownloads -
Visualizations -
Wallpapers
Ogród japoński (jap.: 日本庭園, nihon teien) – ogród w tradycyjnym japońskim stylu, spotykany przy domach prywatnych, w parkach, przy świątyniach buddyjskich i shintō oraz w pobliżu zabytków (np. zamków).
Ogród japoński ma naśladować przyrodę, nie starając się jej podbić ani zniszczyć. Należy go tak pielęgnować, aby jak najstaranniej ukryć działania człowieka. Ideałem dla japońskich ogrodników jest odpoczynek wśród dzikiej przyrody. Jeden z tekstów dotyczących urządzania ogrodów japońskich (XI w.) mówi: ucz się od natury, lecz jej nie kopiuj.
Istnieje kilka rodzajów ogrodów japońskich, ale wszystkie cechuje harmonia, prostota, asymetria i elegancja. Dwa podstawowe style ogrodów to TSUKIYAMA z małymi pagórkami, kamieniami symbolizującymi góry, stawami naśladującymi morza i jeziora oraz KARESANSUI – styl suchego ogrodu ze żwirem przedstawiającym wodę, głazami wyobrażającymi wyspy i grabionym piaskiem imitującym uderzające w nie fale.
Niezbędnym elementem w klasycznym ogrodzie japońskim to woda – wnosi do ogrodu życie, ruch. Czasem bywa zastąpiona nieregularną plamą jasnego żwiru. Konieczny jest także kamień – symbolizuje niezmienność i trwałość przyrody. Głazy użyte do dekoracji ogrodu powinny mieć naturalną formę, taki sam kolor i fakturę.
W roślinności dominuje kolor zielony. Kwiaty zastosowane są tylko jako pojedynczy akcent. Najczęściej używane rośliny to: azalie japońskie, klony palmowe, magnolie i wiśnie oraz peonie. W japońskim ogrodzie znajdziemy także kamienne latarnie i ścieżki ułożone z pojedynczych płaskich kamieni.