bank.jpg
-
!!!!!PRAKTYKA GOSPODARSKA!!!!! POLECAM -
1863 Historia -
Alegorie -
Arboretum - Bolestraszyce -
Ciekawostka z Fortu Przemyskiego -
Figurki żołnierzy KuK -
Forty Twierdzy Przemyśl -
Francis Goya -
Hitman 2 Silent Assasin -
Iluzje -
Jacek Malczewski -
James Last -
Kalendarz Biodynamiczny 2009 -
Kaligrafia -
Kawaleria z Powstania Styczniowego -
Komendant Twierdzy Przemysl -
Leksykon Ogrodnika(Gazeta Wyborcza) -
Lektury szkolne na telefon dla kazdego -
Leonard Cohen -
Lotnictwo i poczta balonowa -
Łowiectwo -
Mały Książe Antoine de Saint-Exupéry -
Moje Cudaki -
Obrazy ksiag z Pana Tadeusza -
Obrzedy - ryciny -
Odznaki, sztandary -
ogrod warzywa -
Opisy fortów -
Pamietnik z wojny europejskiej -
Piekne malarstwo - kwiaty -
Pieśni Patriotyczne -
Przeciwnik - siły rosyjskie -
Przemyśl dzisiaj (prezentcja) -
Przemyśl w XVI wieku -
Rycerze (figurki) Sredniowiecza (olow) -
Salvatore Adamo -
Sceny batalistyczne z frontow I WŚ -
Sceny rodzajowe z Twierdzy Przemyśl -
Szlachta polska -
Szwadron (film) -
T.Ajdukiewicz -
Twierdza Przemysl -
u -
Uzbrojenie Twierdzy Przemyśl -
Zamach w Sarajewie (poczatek I WS) -
Zamek Kazimierzowski w Przemyślu -
Zeszyt nr. 3 -
Zeszyt nr.1 -
Zielnik stare,piekne ryciny -
Ziemia Niczyja
Po odparciu pierwszego oblężenia oblężenia 4.11.1914 r. Kusmanek otrzymał nominacje na stopien generała piechoty. Po upadku twierdzy dostał się do niewoli rosyjskiej (przebywał w niej od 23.03.1915 r. do lutego 1918). Podczas pobytu w niewoli - w maju 1917 r został awansowany na stopień generała dywizji. Po powrocie do Austrii został oskarżony o zdradę i postawiony przed sądem wojennym. Zarzucano mu nieuzasadnione poddanie Przemyśla, złe zarządzanie zasobami żywnościowymi i bronią. Sam proces był tajny, a przyczyny upadku twierdzy dużo bardziej skomplikowane. Wiadomo, że bardzo ograniczono racje żywnościowe, tymczasem przez kapitulacją, wysadzono w powietrze wszystkie forty, zabito wszystkie konie, zniszczono całą broń i dokumentację, infratukturę komunikacyjną i magazyny żywności, które, jak się okazało wcale nie były puste. Wiadomo, że największym zagrożeniem było niskie morale ponad 100 tysięcy broniących twierdzy żołnierzy - pochodzących z różnych narodów C.K. monarchii i niezbyt zainteresowanych umieraniem za cesarza z dynastii Habsburgów. W nastroju ogólnej beznadzieji i stałego ograniczania racji żywnościowych, lawinowo narastających oskarżeń o dywersję i szpiegostwo, poważnie obawiano się spisku, przewrotu i poddania uzbrojonej twierdzy Rosjanom, co groziło katastrofą. Podczas procesu Kusmanek został uniewinniony i oczyszczony z wszelkich zarzutów. Zmarł 7 sierpnia 1934 r. w Wiedniu. Na temat Twierdzy i jej szczegółowych dziejów istnieje wiele ciekawych stron internetowych.
Przemyśl - willa von Kusmanka
A oto willa przy ul. Dworskiego, należąca do rodziny Frenklów, przemysłowców, gdzie miał mieszkać komendant twierdzy. Po kapitulacji twierdzy zatrzymał się w niej wizytujący Przemyśl car Mikołaj II, wspaniałomyślnie przeznaczając po 5 rubli dla każdego żołnierza biorącego udział w oblężeniu.
Przemyśl - willa von Kusmanka
Sam budynek stopniowo niszczał, po II W.Ś. było tu przedszkole, aż w końcu powstał oddział Banku Śląskiego - przeprowadzono wzorową modernizację, zachowując oryginalną stolarkę i wiele cennych detali. Niestety, dobre czasy się skończyły, oddział nie przynosił chyba spodziewanych zysków, a sama willa zaczęła być traktowana trochę po macoszemu - jako zbyt wielki ciężar dla instytucji nastawionej głównie na zysk. Szczytem wyrafinowania stało się niedawne zastąpienie ozdobnych liter podświetlanym pudłem z reklamą banku oraz zastosowanie zewnętrznych klimatyzatorów. Podobno mają tu być biura do wynajęcia...