Beata Kozidrak.jpg
-
-### KOD ZOSIA -
(1) -
05 - Urodziny -
ADWENT-MOJE -
BOŻE CIAŁO -
daktylek -
DZIEŃ BABCI I DZIADKA -
DZIEŃ KOBIET -
E E-PIĄTEK -
Gify-kule , Serca -
gosmara1 -
Grzyby -
Imieniny - Urodziny -
Jesienne-GOSIA -
krystian6641 -
Kwiaty -
LUDZIE -
LUDZIE - POSTACIE (PNG123) -
LUDZIE - 2 -
LUDZIE-1 -
Malarstwo-sztuka -
Malarstwo-sztuka(1) -
Miasta-Państwa -
MOJE AVI -kwiaty-Świątecne -
MOJE PREZENTACJE - PPS (PNG123a) -
na wesoło -
narożniki -
Niemcy -
NOWY -
OBRAZKI-501X347 -
OD GOSI -
OD PNG 123a -
OPRACOWANY -
PODZIĘKOWANIE -
PPS-y -
PPS-y(1) -
pps-y-annastaw -
Sztuka -
ŚRODA POPIELCOWA -
św Józef -
Św. Teresa Wielka od Jezusa -
Święta -
Tedik__k -
TŁUSTY CZWARTEK -
W W-PIĄTEK -
W-DZIĘKUJĘ-Basia -
ZAKOCHANI -
ZYCZENIA NA BOZE NARODZENIE -
Ż-MUZYKA -
ŻYCZENIA
Stephen William Hawking – brytyjski astrofizyk, kosmolog, fizyk teoretyk. Hawking cierpi na stwardnienie zanikowe boczne, którego postęp spowodował paraliż większości ciała. Wikipedia
"Nazywam się Stephen Hawking. Jestem fizykiem, kosmologiem i, po trosze, marzycielem. Mimo, że nie mogę się poruszać i przy mówieniu muszę korzystać z pomocy komputera, w moim umyśle jestem wolny."
Stephen William Hawking (ur. 8 stycznia 1942 w Oksfordzie) – brytyjski astrofizyk, kosmolog, fizyk teoretyk. Hawking cierpi na stwardnienie zanikowe boczne, którego postęp spowodował paraliż większości ciała.
W ciągu trwającej ponad 40 lat kariery zajmował się głównie czarnymi dziurami i grawitacją kwantową. Opracował wspólnie z Rogerem Penrose'em twierdzenia odnoszące się do istnienia osobliwości w ramach ogólnej teorii względności oraz teoretyczny dowód na to, że czarne dziury powinny emitować promieniowanie, znane dziś jako promieniowanie Hawkinga[1] (lub Bekensteina–Hawkinga).
Profesor matematyki i fizyki teoretycznej na macierzystej uczelni, Uniwersytecie Cambridge (gdzie w latach 1979-2009 obejmował katedrę Lucasa[2][3], tak jak kiedyś Newton), w Kalifornijskim Instytucie Technologii w Pasadenie. Członek Royal Society oraz Perimeter Institute for Theoretical Physics[4] (Waterloo, Ontario).
Odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego oraz Order of the Companions of Honour. Członek Royal Society oraz Royal Society for the encouragement of Arts, Manufactures & Commerce. Jest członkiem honorowym Royal Society of Arts, dożywotnim członkiem Papieskiej Akademii Nauk[5]. W 2009 został odznaczony Medalem Wolności[6], najwyższym odznaczeniem cywilnym USA.
Jego publiczne wystąpienia i książki popularnonaukowe, w których omawia współczesną kosmologię i własne odkrycia, uczyniły z niego akademicką sławę. Krótka historia czasu znajdowała się na liście bestselerów British Sunday Times przez rekordowy okres 237 tygodni[7].
29 sierpnia 2012 roku wystąpił w ceremonii otwarcia XIV Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie.
__________________________________________________________________________________
Zycie osobiste:
Komentuje to następująco: "Uświadomienie sobie, że mam nieuleczalną chorobę, która może mnie zabić przed upływem kilku lat, było dla mnie pewnym szokiem". Popada w depresję ale zniechęcony, usiłuje żyć dalej. W 1963 roku, przed kolejnym pobytem w szpitalu, udaje się na przyjęcie noworoczne i poznaje tam młodą Jane Wild, co na zawsze odmieni jego życie.
Odcięty od świata
W 1965 roku para staje na ślubnym kobiercu
kiedy do domu Hawkingów trafia nowa pielęgniarka, Elaine Maison, kobieta o atletycznej budowie ciała i dziwnym poczuciu humoru.
Opieka nowej pielęgniarki wlatach 90-siatych.
Wkrótce okazuje się, że Elaine i Stephen bardzo przypadli sobie do gustu i spędzają wspólnie coraz więcej czasu. Podwójny "romans" rozgrywa się poza światłami reflektorów i nie wie o nim nikt spoza najbliższego grona znajomych Hawkingów. Już niedługo ma się to jednak zmienić.
Wiosną 1995 roku, po 25 latach małżeństwa, Hawkingowie rozwodzą się, szokując opinię publiczną, a kilka miesięcy później Stephen pobiera się z Elaine, szokując wszystkich jeszcze bardziej. "To wspaniałe", mówi. "Poślubiłem kobietę, którą kocham". Zarówno znajomi jak i media podchodzą jednak do tych wydarzeń niezbyt życzliwie. Sam Hawking stara się nie komentować podjętej decyzji. Na pytanie dziennikarza o to, jak powinniśmy żyć, odpowiada: "Powinniśmy szukać w naszym działaniu tego, co ma największą wartość".